روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

اعلامیه‌ی ریاست اجراییه در پیوند به صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان

سپیدار- کابل: بیست‌و هشتم اسد مصادف به صدمین سال‌روز استرداد استقلال افغانستان است. یک قرن پیش، مردم آزادی‌خواه و مبارز افغانستان به رهبری شاه امان الله خان در برابر اشغال‌ و مداخله‌ی انگلیس ایستادند تا اینکه جهان افغانستان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت.

این روز پُر افتخار و تاریخی را به منظور ارج‌گذاری و پاسداشت از مبارزات آزادی‌طلبی و عدالت‌خواهی مردم افغانستان و شهدای راه آزادی گرامی‌ می‌داریم.

مردم افغانستان در دوره‌های مختلف با قبول دشواری‌ها و ناملایمتی‌ها؛ هرگز تابع ظلم، استبداد و بی‌عدالتی نشده و در برابر بیگانه‌گان، متجاوزان و اشغال‌گران ایستاده‌ و از آزادی، استقلال، تمامیت ارضی و ارزش‌های ملی‌شان دفاع کرده‌اند.

فرزندان این مرز و بوم، امروز نیز در سنگرهای نبرد با تروریزم برای آزادی و پاسداری از نوامیس ملی می‌رزمند و قربانی می‌دهند. مردم افغانستان ثابت کرده‌اند که از جان و مال‌شان می‌گذرند، اما اسارت، ظلم و تسلیمی را نمی‌پذیرند و اجازه نمی‌دهند بیگانگان برای آنها تعیین تکلیف نمایند.

جهاد و مقاومت مردم افغانستان نیز به هدف حفاظت و حراست از استقلال و آزادی کشور انجام شد و از دوره‌های درخشان تاریخ معاصر کشور ما می‌باشد.

آزادی و استقلال افغانستان، محصول جان‌بازی، ایثار و فداکاری نیاکان سربلند و با افتخار ما از گوشه‌گوشه‌ی این مرز و بوم است. هرگونه مصادره، بهره‌برداری گروهی و انتخاباتی از روزهای ملی به‌ویژه سالروز استقلال کشور، کاری نکوهیدنی و مردود است.

افغانستان در شرایط سختی قرار دارد. در کنار تأمین امنیت، مبارزه با هراس‌افگنی و تروریزم جهانی، فقر و تنگ‌دستی، جامعه‌ی ما را تهدید می‌کند. هنوزهم میلیون‌ها تن از هموطنان ما در روستاها و حتا شهرهای کشور، با دشواری امرار حیات می‌کنند. در چنین وضعیتی، به حراج گذاشتن پول بیت‌المال و دارایی عمومی برای مقاصد سیاسی و تیمی، ناروا و نابخشودنی است.

در اخیر باردیگر سال‌روز استقلال کشور را برای مردم آزادی‌خواه، مبارز و قهرمان افغانستان تبریک می‌گوییم و یاد شهدا و مبارزان راه آزادی، استقلال و پاسداری از عزت افغانستان را گرامی می‌داریم.

دکتور عبدالله عبدالله

رییس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان

ممکن است شما دوست داشته باشید