روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

شایع ترین علائم جسمیِ افسردگی چیست؟

اثرات افسردگی می تواند از سلامت روان و احساسات فرد فراتر رفته و سلامت جسمی او را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

افسردگی یک وضعیت پیچیدۀ روانی است که باعث می شود خلق و خوی فرد تنگ شده و احساس ناراحتی یا ناامیدی مداومی داشته باشد.

علایم افسردگی می تواند تجربه ای موقت در پاسخ به یک غم یا آسیب روحی (تروما) باشد. اما زمانی که علایم طولانی تر از دو هفته شود می تواند نشانۀ اختلال افسردگی شدید باشد. این علایم همچنین می تواند نشانه ای از نوعی وضعیت روانی دیگر مانند اختلال دو قطبی یا استرس پس از سانحه (PTSD) باشند. راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی علایم زیر را برای افسردگی ذکر کرده است:

خلق و خوی افسرده از جمله احساس غم یا پوچی در اکثر روزها.

از دست دادن لذت در فعالیت هایی که پیش تر برای فرد لذت بخش بوده اند.

خواب بیش از حد یا کمتر از میزان لازم.

کاهش یا افزایش وزن ناخواسته یا تغییر در اشتها.

آشفتگی جسمی یا احساسی و کرختی. 

کاهش انرژی یا خستگی.

احساس بی اهمیت یا گناهکار بودن.

مشکلات در تمرکز یا تصمیم گیری.

افکار ناخوانده ی مرگ یا خودکشی.

این علایم بین افراد متفاوت بوده و ممکن است با گذر زمان تغییر کند. برای تشخیص افسردگی توسط داکتر پنج مورد یا بیشتر از این علایم باید طی یک دوره دو هفته ایی در فرد وجود داشته باشد.

علایم فزیکی افسردگی؛

مستندات بسیاری نشان می دهد که افسردگی از راه های زیر می تواند سلامت جسمی را نیز تحت تاثیر قرار دهد:

افزایش یا کاهش وزن: افراد مبتلا به افسردگی ممکن است تغییرات اشتهایی را تجربه کنند که می تواند به کاهش یا افزایش وزن ناخواسته منجر شود. متخصصان علوم طبی ارتباط افزایش وزن مفرط را با بیماری های مختلفی از جمله دیابت و بیماری های قلبی کشف کرده اند. کمبود وزن نیز می تواند علاوه بر آسیب رساندن به قلب بر باروری تاثیر گذاشته و باعث خستگی شود.- درد مزمن: افراد مبتلا به افسردگی ممکن است درد های ناشناخته ای از جمله دردهای مفاصل یا عضلانی، حساسیت های سینه و سردرد را تجربه کنند. علایم افسردگی فرد به علت دردهای مزمن می تواند تشدید شود.

-بیماری قلبی: افسردگی می تواند انگیزه فرد را برای انتخاب تصمیم های مثبت در سبک زندگی کاهش دهد. در نتیجه با انتخاب رژیم های غذایی نامناسب و سبک زندگی بی تحرک، خطر ابتلا به بیماری های قلبی افزایش می یابد. افسردگی خود ممکن است یک عامل خطر مستقل برای مشکلات قلبی باشد. براساس یک تحقیق منتشر شده در سال ۲۰۱۵ یک پنجم از افراد مبتلا به نارسایی های قلبی یا بیماری های قلبی – عروقی دچار افسردگی هستند.

التهاب: تحقیقات نشان می دهد افسردگی و استرس مزمن با بروز التهابات مرتبط بوده و ممکن است سیستم ایمنی بدن را تغییر دهد. برخی تحقیقات دیگر نشان می دهد که افسردگی می تواند ناشی از التهابات مزمن باشد. افراد مبتلا به افسردگی احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری های التهابی یا اختلالات خودایمنی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، دیابت نوع دو و آرتروز دارند. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا افسردگی باعث التهاب مزمن می شود یا این التهابات هستند که باعث افسردگی می شوند و برای درک بهتر ارتباط بین این دو تحقیقات بیشتری لازم است.

مشکلات در سلامت جنسی: افراد مبتلا به افسردگی ممکن است با کاهش میل جنسی روبرو شوند. همچنین برخی افراد به دلیل افسردگی دچار مشکلاتی در روابط خود می شوند که می تواند بر فعالیت جنسی آنها تاثیر بگذارد.

تشدید بیماری های مزمن: افرادی که به بیماری های مزمن مختلف مبتلا هستند در صورت ابتلا به افسردگی ممکن است علایم شان تشدید شود. بیماری های مزمن خود باعث احساس تنهایی و استرس زایی شده و افسردگی ممکن این احساسات را تشدید کند. همچنین فرد افسرده ممکن است به دنبال درمان نرفته که این نیز علایم بیماری را تشدید می کند. افرادی که در عین ابتلا به بیماری های مزمن به افسردگی نیز مبتلا هستند باید در مورد هر دو بیماری با داکتر مشورت کنند. حفظ سلامت روان می تواند سلامت جسمی را بهبود بخشد و مدیریت بیماری مزمن را تسهیل کند.

مشکلات خواب: افراد مبتلا به افسردگی ممکن است احساس بی خوابی یا خواب آلودگی داشته باشند. این وضعیت می تواند باعث ایجاد خستگی در فرد شده و سلامت جسمی و روانی او را کنترل کند.

متخصصان کمبود خواب را عامل مجموعه ای از مشکلات بدن انسان می دانند. به همین ترتیب تحقیقات، کمبود خواب طولانی مدت را با مشکلاتی همچون فشارخون بالا، دیابت، مسایل مربوط به وزن و برخی انواع سرطان مرتبط می دانند.

مشکلات گوارشی: افراد مبتلا به افسردگی اغلب مشکلات گوارشی و معده ای مانند اسهال، استفراغ، حالت تهوع یا قبضیت را گزارش می دهند. بعضی افراد مبتلا به افسردگی به بیماری های مزمن گوارشی همچون سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نیز مبتلا می شوند. براساس تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۶ این ممکن است به این دلیل باشد که افسردگی پاسخ مغز به استرس را با سرکوب فعالیت در هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و غدد فوق کلیه تغییر می دهد.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، افسردگی قابل درمان بوده و داکتر می تواند با رویکردی ترکیبی با استفاده از دارو، روان درمانی و تغییر سبک زندگی و با حمایت درست، اثرات جسمی و روانی افسردگی را مدیریت کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید