روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

۲۳۱ اثر باستانی افغانستان در چین به نمایش گذاشته شــد

خبر گزاری رسمی چین(شین‌هوا) گزارش داده است که ۲۳۱ اثر باستانی افغانستان در شهر بیجینگ چین به نمایش گذاشته شده است. این نمایشگاه در شهر بیجنگ بر روی عموم باز است.

آثار باستانی افغانستان در میان بازدید کننده گان خارجی علاقمندان بسیار دارد و از قدیمی ترین نمونه های ساخت بشری به شمار می رود.

در ماه جدی سال گذشته نیز نمایشگاه دیگری در ایالت هونان چین برای نمایش آثار باستانی افغانستان برگزار شده بود که از آن خیلی خوب استقبال شد

چین و افغانستان از زمان قدیم اشتراکات فرهنگی و روابط تجارتی داشته اند و مراودات بسیاری صورت گرفته است.

چندی پیش وزارت اطلاعات فرهنگ گفته بود که پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ تا اکنون از قاچاق بیش از ۶۰۰ هزار اثر تاریخی جلوگیری کرده است. و همچنان باستان شناسان آمریکایی گفته اند که آنان بیش از ۴۵۰۰ ساحه باستانی را در افغانستان شناسایی کرده اند که تقریبا سه برابر ساحاتی است که در گذشته ثبت شده است.

در سال ۲۰۱۷ میلادی کشور جاپان بیش از ۱۰۰ اثر باستانی افغانستان را که در دوران جنگ های داخلی به این کشور قاچاق شده بود باز گردانید.

این در حالی است که چند سال قبل ۲۰ اثر تاریخی متعلق به دوره غزنویان و غوری ها که ۸۰۰ سال قدامت تاریخی داشتند از قاچاق آن جلو گیری صورت گرفت.

پیش از این نیز آثار باستانی قاچاق شده افغانستان به کشورهای آمریکا، بریتانیا، ناروی، دانمارک، سویس، ایران و کشورهای دیگر به موزیم ملی افغانستان باز گردانده شد.

با این حال هنوز هم صد ها آثار باستانی و ارزشمند این کشور که غارت شده بود ناپدید است.

ممکن است شما دوست داشته باشید