روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

۱۰میلیون کودک در افغانستان به کمک ضرورت دارند

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرده که در حال حاضر ده میلیون کودک در افغانستان برای زنده ماندن به کمک‌های فوری بشردوستانه نیاز دارند.
یونیسف، روز یکشنبه (اول سنبله) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که صرف نظر از تحولات سیاسی جاری و تغییرات در ساختار دولت افغانستان، میلیون‌ها کودک در این کشور در وضعیت بدی به‌ سر می‌برند.
یونیسف افزوده است که تنها در سال جاری حدود یک میلیون کودک در افغانستان از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند و در صورت نرسیدن کمک‌های درمانی، ممکن جان‌شان را از دست بدهند.
به گفته این نهاد، ۲٫۲میلیون دختر از رفتن به مکتب بازمانده‌اند و دست‌کم دو هزار مورد نقض حقوق کودکان نیز در جریان درگیری‌ها ثبت شده است.
یونیسف گفته است:”صرف نظر از تحولات سیاسی جاری و تغییرات در دولت در افغانستان، این واقعیت تلخی است که کودکان افغان با آن روبه‌رو هستند.”
با این حال این نهاد هم‌چنان هشدار می‌دهد که در ماه‌های آینده در نتیجه کمبود آب و خشک‌سالی شدید، نیازهای بشردوستانه نزد کودکان و زنان افزایش یافته و پیامدهای ویرانگر اجتماعی-اقتصادی و همه‌گیری ویروس کرونا افغانستان را بیش‌تر تهدید خواهد کرد.
در همین حال این نهاد با تأکید بر حفظ امنیت کارکنانش گفته است که برنامه‌هایش را افزایش می‌دهد و برای کمک به کودکان، در افغانستان می‌ماند.
یونیسف گفته است:”تعهد ما به فرزندان افغانستان بی‌چون‌وچرا است و هدف ما این است که ببینیم حقوق تک‌تک آن‌ها احقاق و محافظت می‌شود.”
این در حالی است که چند روز پیش ،‌ ایزابل کارلسین، رئیس دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان گفت که نیمی از کودکان زیر ۵ سال در افغانستان از سوءتغذیه رنج می‌برند.

رئیس دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان گفت که در سال جاری یک سوم منابع غذایی در افغانستان به دلیل خشکسالی و درگیری‌ها نابود شده است که این مساله سوءتغذیه مردم منجر خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید