روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

گفتگوی تلیفونی رییس جمهور غنی با استولتنبرگ؛ ناتو به حمایت از افغانستان ادامه می‌دهد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) با محمداشرف غنی رئیس جمهور کشور تلیفونی صحبت کرده است.
آقای استولتنبرگ پس از این تماس تلیفونی در تویتی نوشته است که وضعیت امنیتی در افغانستان پرچالش است اما وی وی گفته است:” ناتو به حمایت از افغانستان از طریق تأمین بودجه، حضور غیرنظامی و آموزش نیروهای دفاعی و امنیتی در خارج از افغانستان، ادامه می‌دهد”.
این در حالی است که رئیس جمهور غنی، شام روز جمعه گذشته با جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، نیز تلیفونی صحبت کرد.
بر اساس معلومات ارگ ریاست جمهوری، در این مکالمه تلیفونی هر دو جانب در مورد تداوم روابط میان دو کشور، بحث و تبادل نظر نمودند.
رئیس جمهور بایدن یکبار دیگر به رئیس جمهور غنی از تداوم حمایت های کشورش از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اطمینان داده و خاطر نشان کرد که این نیروها از افغانستان حراست و دفاع خواهند کرد.
به همین ترتیب سران دو کشور بر تشریک مساعی افغان ها برای تامین صلح و امنیت و همچنان مشارکت پایدار، ادامه کمک های دیپلوماتیک و اقتصادی با دولت افغانستان، نیروهای امنیتی و دفاعی و حفظ دستآوردهای دو دهه گذشته، تاکید کردند.
این تماس‌های تلیفونی در حالی انجام می‌شود که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان در حال تکمیل شدن است اما اتحادیه اروپا و سایر همکاران استراتیژیک افغانستان بارها اعلام کرده‌اند که همکاری آنان با افغانستان ادامه خواهد یافت.

ممکن است شما دوست داشته باشید