روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

کمک ۵۰ میلیون دالری اتحادیۀ اروپا به منظور مبارزه با کرونا در افغانستان

وزارت صحت عامه می‌گوید اتحادیه اروپا وعده کرده است تا ۵۰ میلیون دالر را به منظور مبارزه با ویروس کرونا در اختیار دولت افغانستان قرار دهد.

بر اساس خبرنامۀ وزارت صحت عامه، داکتر استیفن لاک، نماینده اتحادیۀ اروپا در افغانستان در نشستی از راه دور با داکتر شفیق الله شهیم، معین مالی واداری و داکتر بشیر نورمل معین پالیسی و پلان زارت صحت‌عامه صحبت نموده و از کمک پنجاه ملیون دالری اتحادیه اروپا در بخش مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان خبر داه است. نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان وعده سپرده که این اتحادیه آماده است ملبغ پنجاه ملیون دالر را ازطریق دولت افغانستان در امر مبارزه با ویروس کرونا به مصرف برساند.

معین پالیسی و پلان و معین مالی اداری وزارت صحت‌عامه از کمک های اتحادیه اروپا به افغانستان در امر مبارزه با ویروس کرونا ابراز سپاس وقدردانی نموده و اتحادیه اروپا را یکی از هم‌کاران مهم وزارت صحت‌عامه افغانستان خواندند.

قراراست وزارت صحت‌عامه کشور این پول ها را در راستای مبارزه با ویروس کرونا به مصرف برساند. پیش از این بانک جهانی نیز وعده سپرده بود که برای مبارزه با ویروس کرونا در افغانستان، بیش از صد میلیون دالر را به مصرف می رساند. بر اساس گزارش ها، بخشی از کمک وعده شده بانک جهانی در اختیار دولت افغانستان قرار گرفته است. بانک جهانی ماه گذشته با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که قرار است با استفاده از کمک صدمیلیونی، به بیش از ۳۴ ولایت افغانستان مراکز درمانی ایجاد و خدمات صحی عرضه شود. دولت افغانستان نیز بودجه سال ۱۳۹۹ را به منظور مبارزه با ویروس کرونا بازنگری و تعدیل کرد. بر اساس تصمیم جدید حکومت، ۸۶ میلیارد افغانی از مجموع بودجه افغانستان برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص داده شد. این در حالی است که ویروس کرونا در افغانستان سیر صعودی خود را طی می کند و در روزهای اخیر، مجموع رویدادهای مثبت کرونا در کشور از مرز ۷هزار رویداد فراتر رفت و همچنین آمار جان باختگان از اثر ابتلا به این ویروس به بیشتر از یکصد و هفتاد تن رسید. آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا در کشور در حالی رو به افزایش است که محدودیت های گشت و گذار در پایتخت و اکثر شهرهای کشور شکسته و وضعیت به حالت عادی برگشته است. این روزها جاده‌ها و بازارهای کابل و کلان شهرهای دیگر یک بار دیگر مزدحم شده و مردم برای خرید مواد اولیه و نیازمندی های عیدی، به بازارها هجوم برده اند. وزارت صحت عامه هشدار داده در صورتی که محدودیت های گشت و گذار در شهرهای بزرگ کشور به ویژه در پایتخت مراعات نشود، احتمال دارد فاجعه بزرگی به وقوع بپیوندد. ریاست صحت عامه کابل روز یکشنبه گفت، در صورتی که شهروندان کابل محدودیت های گشت و گذار را رعایت نکرده و در برابر ویروس کرونا بی توجه باشند، ممکن است حدود هشتاد درصد از باشندگان این شهر به ویروس کرونا مبتلا شوند. این نهاد گفته است که تمامی بسترهای شفاخانه افغان-جاپان که برای درمان و بسترسازی مبتلایان به ویروس کرونا اختصاص داده شده، پر از بیمار است و دیگر ظرفیتی برای پذیرش مبتلایان جدید وجود ندارد. از اینرو باید شهروندان در برابر ویروس کرونا از خود و اعضای خانواده  های  شان حفاظت کنند و توصیه ها و دستورالعمل های صحی را مراعات نمایند.

پاینده

ممکن است شما دوست داشته باشید