روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

چین: نهایت تلاش خود را برای اتحاد مجدد با تایوان انجام می‌دهیم

سخنگوی دفتر چین در امور تایوان دیروز (چهارشنبه) اعلام کرد که چین مشتاق است تا نهایت تلاش خود را برای «اتحاد مجدد با تایوان» انجام دهد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، «ما شیائوگوانگ» سخنگوی دفتر چین در امور تایوان در یک کنفرانس خبری گفت: چین مشتاق است تا نهایت تلاش خود را برای «اتحاد مجدد مسالمتآمیز با تایوان» انجام دهد.

وی افزود: «سرزمین مادری باید از نو متحد شود و بیشک این اتفاق خواهد افتاد. عزم چین نسبت به محافظت از سرزمینش استوار و تغییرناپذیر است.»

ما شیائوگوانگ تصریح کرد: تایوان میتواند «سیستم اجتماعی متفاوتی از سرزمین اصلی» داشته باشد؛ موضوعی که شامل آزادی دین است و بدین ترتیب به سبک زندگی آنها احترام گذاشته میشود اما این مسئله تحت شرایطی از جمله اطمینان از حاکمیت ملی، امنیت و توسعه منافع برقرار میشود.

چین که جزیره تایوان را بخشی از خاک خود میداند، از سال ۲۰۱۶ زمانی که تسای اینگ-ون، رئیس جمهور تایوان به ریاست رسید، از گفتگو با او خودداری کرده و معتقد است که این رئیسجمهور یک جداییطلب است. اما تسای اینگ-ون بارها پیشنهاد داده که براساس برابری و منافع مشترک با این کشور گفتگو کند. و این درحالیست که «ما یینگ جئو» سلف تسای در سال ۲۰۱۵ گفتگویی با شی جینپینگ، رئیسجمهور چین داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید