روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

وظایف مسؤولان ارشد فدراسیون فوتبال افغانستان تعلیق شد

لوی سارنوالی اعلام کرد که شماری از مسؤولان فدراسیون فوتبال کشور از جمله رئیس این نهاد را از کار تعلیق کرده است.

این اقدام پس از آن انجام می‌شود که چندی پیش فیفا، فدراسیون بین‌المللی فوتبال اعلام کرد که اتهام “آزار جنسی” بازیکنان تیم ملی فوتبال بانوان افغانستان را بررسی می‌کند.

پیش از این فدراسیون فوتبال اتهامات “سوء استفاده جنسی و فیزیکی” از بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان را رد کرده بود. علی‌رضا آقازاده، دبیر کل این فدراسیون دلیل این اتهام را نارضایتی شماری از بازیکنان پیشین خواند که به قول او به اردوی تیم ملی فوتبال زنان دعوت نشده‌اند.

اداره‌ی لوی سارنوالی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که وظایف رئیس فدراسیون، دبیر کل، معاون، مسؤول کمیته‌ی دروازه‌بانان و همچنین مسؤول ارتباطات ولایت‌های فدراسیون فوتبال را تعلیق کرده است.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی سارنوالی افزود که این اقدام به‌منظور “تحقیقات همه‌جانبه و بی‌طرف” انجام شده است.

پیش از این محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان از لوی سارنوالی خواسته بود که این اتهام آزار جنسی را با دقت بیشتر بررسی کند.

لوی سارنوالی هم تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرد. این نهاد با آغاز تحقیقاتش، اعلام کرد که بررسی‌شان “به‌صورت دقیق، اساسی و با رعایت محرمیت‌های هویتی” انجام می‌‌شود و با اسناد و شواهد، عاملان آن مورد تعقیب عدلی قرار می‌گیرند.

هفته گذشته، روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا در گزارشی نوشت که مسؤولان فدراسیون فوتبال افغانستان به “سوء استفاده جنسی و فیزیکی” از اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان متهم شده‌اند.

این روزنامه مدعی شد افرادی که با تیم ملی فوتبال زنان افغانستان از نزدیک در تماس هستند به این روزنامه گفته‌اند که این سوءاستفاده در دفتر فدراسیون فوتبال افغانستان در کابل و در یک اردوی تمرین تیم ملی فوتبال افغانستان در فبروری سال گذشته در کشور اردن اتفاق افتاده است.

خالده پوپلزی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال زنان افغانستان که در سال ۲۰۱۶ افغانستان را ترک کرد و اکنون در دنمارک است، همراه با سرمربی سابق آمریکایی تیم ملی فوتبال زنان افغانستان به گاردین گفتند که با توجه به سیستمی که در افغانستان وجود دارد، احساس کردند که نمی‌توانند از زنان فوتبالیست حمایت کنند.

با این حال شماری از بازیکنان فعلی تیم فوتبال بانوان افغانستان این اتهامات را رد کرده‌اند.

پس از نشر اتهام‌های آزار جنسی بازیکنان سابق تیم ملی بانوان افغانستان، حفیظ‌الله ولی رحیمی، رئیس کمیته ملی المپیک افغانستان گفت که پیش از این شکایت‌هایی مبنی بر آزار جنسی دختران ورزشکار در دیگر رشته‌های ورزشی گزارش شده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید