روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

وزارت معارف :  ۳٫۷ میلیون کودک ازآموزش و پرورش محروم اند

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی، روز (سه‌شنبه، ۱۳ سنبله) در مراسم‌ گرامی‌داشت از روز بین‌المللی سواد در قصر سپیدار، بر بسیج عمومی در زمینه‌ی کاهش و محو بی‌سوادی در افغانستان تأکید کرد.

در این مراسم، نخست، داکتر میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف گفت که کمبود سواد از عوامل اصلی توسعه‌نیافتگی و بزرگترین مانع تحولات اجتماعی در کشور بوده است.

داکتر بلخی با ابراز این‌که دست‌یابی به سواد و آگاهی، لا زمه‌ی اصلی پیشرفت و دست‌یابی به اهداف کلان کشوری است، تأکید کرد که وزارت معارف و حکومت وحدت ملی با راه‌اندازی «نهضت سوادآموزی» در پی کاهش و محو بی‌سوادی از جامعه می‌باشد. سرپرست وزارت معارف با بیان این‌که در حال حاضر ۳٫۷ میلیون کودک از نعمت مکتب و تعلیم محروم هستند، گفت که تلاش می‌ورزیم زمینه‌ی راه‌یابی آنان را به مکاتب فراهم سازیم.

در ادامه، دوکتور عبدالله عبدالله، رییس اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی، گفت که گرامی‌داشت از روز سواد بیشتر از هر کشوری برای افغانستان مهم است. افغانستان به دلایل مشخص از کاروان توسعه و پیشرفت بازمانده و یکی از دلایل عمده، «بی‌سوادی» مردم بوده است.

رییس اجراییه با تشریح اهمیت آموزش و پرورش در دین مقدس اسلام گفت که آغاز وحی با واژه‌ی «بخوان» نشان‌دهنده‌ی اهمیت علم و دانش در دین اسلام می‌باشد. قرآن کریم بزرگترین پیام را به بشریت داشته است. پیامبر گرامی اسلام فرموده است: هر اسیری‌که دو و سه تن را باسواد بسازد، از بند آزاد می‌شود. این مسأله به خوبی اهمیت سواد را نشان می‌دهد. اما امروز گروه‌هایی زیر نام دین مانع علم و دانش شهروندان می‌شوند.

دوکتور عبدالله عبدالله با ستایش از همکاران وزارت معارف اضافه کرد که حکومت وحدت ملی در بخش «سوادآموزی» دست آورد خوبی داشته است؛ اما همچنان راه طولانی تا دست‌یابی به اهداف ما در پیش است. رییس اجراییه از کمک کشورهای جاپان، سویدن، فنلند، کوریای جنوبی و سازمان یونسکو در بخش سوادآموزی ابراز سپاس کرد و گفت که سرمایه‌گذاری در بخش سواد، به مثابۀ توجه به بزرگترین ارزش انسانی و بشری می‌باشد. دوکتور عبدالله عبدالله، خواهان بسیج عمومی در راستای کاهش و محو بی‌سوادی شد و از نهادهای بین‌المللی، جامعۀ مدنی، علمای کرام، بخش خصوصی و شهروندان خواست که در این زمینه سهم بگیرند.

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، با ابراز این‌که آموختن حق اولیه‌ی بشری است و هیچ فرد و گروهی حق ندارد مانع دست‌یابی افراد جامعه به سواد شود، گفت: آن‌هایی‌که بار جهل و بی‌سوادی را بر مردم تحمیل می‌کنند، بزرگترین جنایت بشری را مرتکب می‌شوند و در برابر خدا و مردم مسؤول هستند.

دوکتور عبدالله عبدالله با بیان این‌که دست‌یابی به اهداف توسعه‌ی پایدار بدون دست‌یابی به سواد ناممکن است، افزود که سواد معنایی فراتر از خواندن و نوشتن دارد؛ سواد به معنای شناخت خود و دیگران است. رییس اجراییه خواهان استفاده‌ی بهینه از کمک‌های خارجی در راستای از بین بردن بی‌سوادی شد و گفت که امیدواریم به همت مردم خویش به شرایطی دست یابیم که دیگر نیازمند کمک خارجی نباشیم.

در این برنامه، سفرای کشورهای جاپان و سویدن در کابل، نماینده‌ی یونسکو در افغانستان و مولوی محمد ایاز نیازی عالم دین نیز صحبت کردن. سفرای کشورهای مذکور بر ادامه‌ی همکاری و کمک کشورهای شان در راستای کاهش و از بین بردن بی‌سوادی تعهد سپردند.

وزارت معارف، از سفرای کشورهای همکار و شخصیت‌های دولتی و غیردولتی که در زمینه‌ی کاهش بی‌سوادی نقش ایفا کرده‌اند، با اهدای لوح سپاس تقدیر به عمل آورد.

ممکن است شما دوست داشته باشید