روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

وزارت معادن و پطرولیم: تمام معاملات در معادن کشور به پول افغانی صورت می‌گیرد

شریعت: سخنگوی وزارت معادن و پترولیم می گوید با هیچ کشور و شرکت خارجی قرارداد استخراج زغال سنگ نداریم، تمام استخراج و صادارات زغال سنگ از سوی شرکت‌های افغانی صورت می گیرد.

مفتی عصمت الله برهان سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم امروز در یک نشست خبری مشترک با  احمد  ولی حقمل سخنگوی وزارت مالیه گفت: هشتاد ساحه زغال سنگ در سراسر کشور تا به حال از سوی وزارت معادن و پطرولیم سروی و تثبیت شده است که در هفده ساحۀ آن به گونۀ عملی استخراج سنگ زغال از سوی شرکت های داخلی جریان دارد  و مجموع آن دو میلیارد و سه صدو پنجاه میلیون تن می باشد که روزانه هزار‌ها تن سنگ زغال  از این این معادن استخراج می شود.

او فروش زغال سنگ  را در کشور به پول خارجی رد کرد و گفت تمام معاملات  در تمام معادن کشور از خود معدن تا سرحدات به پول افغانی است و به هیچ پول خارجی معامله نمی شود.

آقای برهان افزود وزارت معادن و پطرولیم امارت اسلامی تا به حال با هیچ کشور و شرکت خارجی به خاطر استخراج زغال سنگ قرارداد انجام نداده است و در تمام معادن، استخراج از سوی شرکت‌های افغانی صورت می گیرد.

وی گفت وزارت معادن و پطرولیم به خاطر حفظ سرک ها در بعضی جا ها  ترازو نصب کرده است و وسایط تناژ بلند زغال سنگ را کنترول می کند.

آقای برهان همچنان گفت: قیمت  یک تن زغال سنگ در بازارهای جهانی به ۳۵۰ دالر است، امارت اسلامی تلاش دارد تا به خاطر فروش زغال سنگ به بازارهای جهانی  دسترسی پیدا کند.

سخنگوی وزارت معادن و پطرولیم گفت تمام استخراج به اساس معیارهای ملی و بین المللی  و  قوانین، مقررات و پالیسی‌های این وزارت صورت می گیرد.

در همین حال احمد ولی حقمل سخنگوی وزارت مالیه گفت:  قیمت اموال صادراتی افزایش یافته است و قیمت تعرفه محصول  گمرکی زغال سنگ در هر تن از نود دالر به دوصد دالر افزایش یافته است که در بلند رفتن عواید ما تاثیر مثبت کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید