روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

وزارت خارجه‌ی امریکا گزارش‌ها در مورد تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را رد کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی امریکا می‌گوید که هرگونه تغییر در زمان برگزاری انتخابات در افغانستان تصمیم حکومت افغانستان خواهد بود و امریکا در آن دخالتی نخواهد داشت.

  هیدر ناورت سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی امریکا، در واکنش به گزارش‌ها درباره خواست امریکا برای به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان گفت که واشنگتن به روند انتخابات متعهد است و هرگونه تصمیم درباره تغییر زمان این انتخابات به رهبری و هدایت حکومت افغانستان گرفته خواهد شد. وی که روز چهارشنبه(۲۳عقرب) در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت:”یکی از موارد مهم برای ما این است که ما به روند انتخابات متعهد هستیم. اگر هرگونه تغییری در زمان بندی  انتخابات به میان بیاید، تصمیم آن به گونه‌ی کامل به افغانستان مربوط خواهد بود و این چیزی است که ما در آن مداخله نخواهیم کرد.”

وی با اشاره به سفر زلمی خلیلزاد، نماینده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا   برای صلح افغانستان به کابل گفت که سفر آقای خلیلزاد که دوبار انجام شد نشان دهنده‌ی تعهد امریکا برای صلح دوامدار در افغانستان است.

روزنامه‌ی امریکایی وال استریت ژورنال، به تازگی خبری را منتشر کرد که گویا حکومت ترامپ برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح در افغانستان در حال بحث برای پیشنهاد تعویق انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به حکومت این کشور است. براساس این گزارش گفته می‌شود که گویا این پیشنهاد از سوی زلمی خلیلزاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان با مقام‌های افغان مطرح شده است. اما ارگ ریاست جمهوری و ریاست اجراییه، این گزارش را به شدت رد کرده اند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در این رابطه در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت: “حکومت افغانستان به اساس قانون اساسی کشور و تاریخ تعیین شده از طرف کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ کاملا متعهد است. تداوم در پروسه مردم سالاری لازمی است و هیچ گزینه‎ی دیگر بجز خواست و اراده‎ی مردم افغانستان که در قانون اساسی کشور صراحت دارد قابل قبول نیست.”

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه‌ی حکومت نیز در دیدار با جان بس سفیر امریکا در کابل تأکید کرد که روند صلح و مذاکرات یک بحث جداگانه است و به انتخابات و برگزاری انتخابات ارتباط و پیوندی ندارد و انتخابات ریاست جمهوری در زمان معین آن برگزار می‌شود.قرار است که انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸ برگزار شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید