روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

وزارت اطلاعات وفرهنگ:فعالیت‌های فرهنگی اصیل را حمایت می‌کنیم

اسفندیار

وزارت اطلاعات وفرهنگ به منظور حمایت از کار فرهنگی و هنری محفل گرامی داشت زیر عنوان «توزیع جوایز فرهنگی و هنری» را با حضور داشت برخی از مقامات حکومت امارت اسلامی در کابل برگزار کرد. در این محفل که تعداد زیاد هنرمندان، سینماگران، خبرنگاران و جمع از شهروندان اشتراک داشتند از فعالیت‌‌های موثر و آثار شماری از نویسنده گان، نقاشان، خبرنگاران و هنرمندان تقدیر به عمل آمد. انعام الله سمنگانی رییس مرکز رسانه‌های حکومت و معاون سخنگوی امارت اسلامی، برگزاری این محفل را در راستای حمایت از فرهنگیان و هنرمندان با اهمیت توصیف کرده و از دست اندرکاران آن مشخصاً معینیت امور فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ و به خصوص ریاست فرهنگ مردم قدر دانی کرد.

مولوی مهاجر فراهی معین امور نشراتی این وزارت نیز طی صحبتی گفت: در دین اسلام مکافات و مجازات یک اصل می‌باشد و در صدر اسلام نیز دیده می‌شود که مکافات و مجازات به انواع مختلف صورت می‌گرفته است. بنا بر این، کسانی که امروز تقدیر می‌شوند پاداش کار موثر شان را می‌بینند و سبب می‌گردد تا بیشتر از این تلاش به خرج دهند. آقای فراهی می‌گوید که در افغانستان استعدادهای فراوانی موجود است که باید پیدا شوند، حمایت گردند و در راستای آبادی کشور از آنها کار گرفته شود. معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ ضمن مهم خواندن برگزار این محفل گفت که باید چنین برنامه‌ها در ادارات دیگر هم برگزار شود و استعدادها باید تقدیرگردند.

در همین حال عتیق الله عزیزی معین فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که این وزارت در سطوح مختلف از هنرمندان، خبرنگاران ادیبان و.. حمایت میکند.

به گفته آقای عزیزی شماری از کشورهای جهان از جهات مختلف در برابر امارت اسلامی دسیسه کردند که تا هنوز برنامه‌های شان ناکام مانده است.

وی افزود، ما به جز فرهنگ‌های دسیسه وی و پروژوی که خلاف فرهنگ و عنعنات ماست؛ برای تقویت و غنامندی فرهنگ اصیل خویش، از جامعه فرهنگی و هنری و همینگونه ازصنعت کاران در سطوح گوناگون حمایت میکنیم.

از سوی دیگر حبیب الله سادات سخنگوی اتحادیه سینماگران افغانستان گفت که برگزاری محفل کنونی یک روزنه امید برای هنرمندان و فرهنگیان کشور است. به باور او فرهنگ وهنر یک بخش جدایی نا پذیر زندگی بشری است و تمام محصولات امروزی جهان محصول کار هنری می‌باشد. وی افزود که در سایه یک نظام رسالتمند، فرهنگ و هنر رشد خواهد کرد.

رحمت الله خوستی معاون اتحادیه سینماگران نیز صحبت کرده گفت که حکومت باید جامعه فرهنگی وهنری را حمایت کند و جلو مخربین فرهنگی را نیز بگیرد.

با این حال یک تن از اشتراک کننده‌های این برنامه، با ابراز خوش‌بینی از برگزاری چنین محافل گفت که به باور من با گذشت هر روز شرایط بهتر می‌شود و امیدواری‌ها نیز بیشتر می‌گردد. وی می‌گوید که حمایت از هنرمندان و جامعه فرهنگی ورسانه‌ای می‌تواند نفس تازه به فعالیت‌ها در این بخش‌ها بدهد وبیشتر مایه تشویق هنرمندان و فرهنگیان کشور شود.

گفتنی است که جوایز فرهنگی و هنری همه ساله از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به منظور رشد، توسعه و پاسداری از فعالیت های فرهنگی و ایجاد زمینه بهتر و سازنده میان اهل ادب، نویسندگان، فرهنگیان و هنرمندان کشور راه اندازی می‌گردد.

این برنامه از سال ۱۳۶۷ به اینسو،  هرسال یک بار برگزار می‌شود و امسال نیز به اثر سعی و تلاش وزارت اطلاعات و فرهنگ و توجه حکومت امارت اسلامی افغانستان در راستای حمایت، رشد و نهادینه شدن زمینه آفرینش آثار و تشویق فرهنگیان و هنرمندان، برگزارشد.

به گفته ریاست فرهنگ مردم، معینیت امور فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ، برنامه کانکور جوایز فرهنگی و هنری را امسال در هشت بخش (فرهنگ، ادبیات، ژورنالیزم، رادیو تلویزیون، فلم، تیاتر، ترنم و ترانه و هنرهای زیبا) راه اندازی نمود. بر اساس معلومات این ریاست، در نخست کمیته کاری برنامه جوایز فرهنگی و هنری ایجاد و در هر بخش یک تن هیئت پذیرش آثار و سه تن در قالب هیئت داور جهت ارزیابی و درجه بندی آثار نیز تعیین گردید که در نتیجه پس از فراخوانی جمع آوری آثار از طریق رسانه‌ها ۴۰۸ اثر فرهنگی و هنری در رشته های مختلف از سرتاسر کشور جهت ارزیابی به ریاست فرهنگ مردم مواصلت ورزید. این آثار در سه کتگوری؛ درجه اول، درجه دوم و درجه سوم مورد ارزیابی قرار گرفت که از این میان یک‌صد و یازده اثر برنده جایزه شناخته شدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید