روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

والی هرات در مراسم برگزاری هفتمین جشنوارۀ ملی زعفران: خودکفایی ما رمز موفقیت ما است

شریعت: هفتمین جشنواره ملی زعفران در هرات برگزار شد.

مسئولان در ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هرات از برگزاری هفتمین جشنواره ملی زعفران در این ولایت خبر می‌دهند. آنان می‌گویند که حاصلات زعفران امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته و کیفیت آن نیز بهتر شده است.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر؛ در این جشنواره که در ریاست زراعت هرات برگزار شده بود؛ مولوی پیر محمد حلیمی به شرکت‌ها خاطر نشان کرد که زعفران تقلبی را وارد بازار هرات نکنند و تمامی شرکت‌های کوچک و بزرگ تولید کننده زعفران را تحت پوشش قرار بدهند.

این سخنان وی در حالی مطرح می‌شود که در سال‌های گذشته زعفران تقلبی بنام زعفران هرات به بازار جهانی عرضه می‌شد، اما اکنون مسئولان امارت اسلامی اقدامات جدی با متخلفان خواهند کرد. از سوی دیگر شیخ نوراحمد اسلام جار والی هرات گفت: خودکفایی ما رمز موفقیت ما است و اداره محلی همکار دهاقین هرات است. والی هرات افزود: زعفران هرات در سطح جهان مقام اول را داشته و تلاش می‌ورزیم که از آن استفاده بهتر کنیم.  در همین‌حال، بشیراحمد رشیدی رئیس اتحادیه ملی زعفران کاران کشور می‌گوید که در این جشنواره ۳۷ غرفه اشتراک موجود است و در حال حاضر پروسس و بسته بندی زعفران کشور با معیارهای امریکا و اروپا همخوانی دارد.  هم‌چنان دهاقین که در بخش زعفران فعالیت دارند؛ از امارت اسلامی می‌خواهند که زمینه صادرات زعفران را از طریق دهلیزهای هوایی به خارج از کشور فراهم کنند.

این در حالی است که بیشترین زعفران در ولسوالی‌های غوریان، زنده جان، انجیل، گذره، کهسان و پشتون زرغون هرات تولید می‌شود و امسال نزدیک به هفت هزار هکتار زمین زعفران کشت شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید