روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

همدلی و همدردی با هموطنان آسیب دیده مسوولیت همگانی است!

عبدالکریم

حوادث طبعیی اخیر در سایر ولایات کشور بخصوص حادثه غم انگیز و دردآور در ولایات پکتیکا و خوست ، قلب همه هموطنان را به شدت لرزاند و سیلاب اشک را  بر رخسار بسیارى جارى ساخت، با توجه به وسعت ویرانى و تلفات بسیار زیاد برای متضررین که اکنون هیچ گونه امکانات برای پیشبرد زندگی شان را ندارد و یگانه امید بعد از درگاه حق برای هموطنان خود شان اند،  پس وظیفه دینى و انسانى همه ای  هموطنان بخصوص تجار ملی و نهادهای مدد رسان، اینست  که هرچه زودتر به کمک و همیاری هموطنان آسیب دیده شان بشتابند.

زمین ‌لرزه‌ اى که در ولایات متذکره رخ داد و جمعى از هموطنان عزیز ما را به کام مرگ فرو برد و یا مجروح ساخت و خانه‌هاى زیادى را ویران کرد موجب تأسف شدید در داخل و خارج از کشور گردیده است.

در این میان مهم این است که انسان، بتواند با همدلی و همدردی در هنگام بروز مصیبت و ظهور بحران ها، به حمایت از مصیبت زدگان   برخیزد؛ مولفه ای مهم که نشان دهندۀ حسن خلق و نزدیکى و ارتباط میان مردم است. روشن است که مراد نزدیکى به عواطف و درک مشکلات مردم است.

گفتنی است مشکلات مردم گاهى فردى است و گاهى اجتماعى، لیکن حقیقت این است که غلبه بر بسیارى از مشکلات و بحران ها، کار یک فرد نیست و حمایت گروه یا گروه هایى را مى طلبد.

لذا باید به مردم نزدیک شد و براى رفع مشکلات آنها کوشید، بی شک مصیبت زدگان نیاز به تسلّى خاطر و روحیه و امیدوارى دارند… در هر صورت باید به سراغ دردهاى مردم رفت که تحقق این مهم هم خدمت به جامعه انسانى است و هم تبلیغ دین است.

بنی آدم اعضای یک پیکرند در روایات اسلامى موقعیّت مؤمنان و مسلمانان نسبت به یکدیگر، و وظیفه آنها در برابر همدیگر بیان شده است. حضرت رسول صلى الله علیه و آله فرمودند:«الْمُؤْمِنُ اخُو الْمُؤْمِنِ کَالْجَسَدِ الْوَاحِدِ انِ اشْتَکى شَیْئاً مَنْهُ وَجَد الَمَ ذلِکَ فى سائِرِ الْبَدَنِ.

ترجمه:- مؤمنین برادر همدیگر و همچون اعضاى یک پیکرند؛ و هنگامى که عضوى ناراحت و بیمار شود همه اعضا، آن ناراحتى را احساس مى کنند».

و به قول شاعر بلند آوازه شیخ مصلح الدین سعدى شیرازى:

بنى آدم اعضاى یکدیگرند                        که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوى به درد آورد روزگار                دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بى غمى                   نشاید که نامت نهند آدمى

طبق این روایت مسلمانان سراسر جهان بسان یک پیکر واحد اند، اگر مسلمانى در گوشه اى از دنیا ناراحت و بیمار گردد و مشکلى برایش ایجاد شود دیگر مسلمانان باید از آن متأثّر شده، در حلّ آن بکوشند. اگر در نقطه ای از کشور زلزله اى مى آید و جان هزاران نفر را مى گیرد و هزاران نفر را بى خانمان مى کند، اگر سونامى عدّه زیادى از مردم شرق آسیا را در مرگ عزیزانشان عزادار و بى خانه مى کند، اگر در شرق، غرب، جنوب و شمال باشد همه  یک افغانستان آسایش و آرامش را از ساکنان آن گرفته، و اگر بیمارى و خشکسالى مردم فلان ولایت را تحت فشار قرار داده است، مسلمانان باید در مقابل تمام این حوادث عکس العمل نشان داده، و در حدّ وسع و امکاناتشان به یارى آنها بشتابند.

همان گونه که هر زمان عضو بدن انسانى بیمار مى شود تمام بدن تب نموده، و فعالیّت خویش را دو چندان مى کند، تا آن عضو را از درد و رنج نجات دهد. بلی وظیفه هر مسلمانى است که در مقابل مشکلات سایر مسلمانان بى تفاوت نباشد، و به هر شکل ممکن در راه حلّ مشکلات آنها قدم بردارد.

در خاتمه باید گفت که در این شرایط حساس که عده ای زیادی از هموطنان آسیب دیده ما براى کمک و همیاری هموطنان خود نیاز دارند از هیچ نوع کمک و تلاش دریغ نورزند، و إن‌شاءالله که از برکات معنوى و الهى در این راستاء برخوردار خواهند گردید.

خداوند متعال! همه ای مسلمانان جهان بخصوص ملت مظلوم و رنجدیده  ما را از بلاهاى زمینى و آسمانى در حفظ و آمان خود داشته باشد. همچنان خداوند متعال همگان را توفیق بیشتر در این راه خیرکه سعادت دنیا و آخرت در آن نهفته است نصیب شان گرداند، و ارواح عزیزان از دست رفته را غریق رحمت نموده و به بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل عطا فرماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید