روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

مشرانوجرگه: طالبان آمادۀ صلح نیستند و باید سرکوب شوند

مشرانوجرگه با اشاره به بیانیۀ عیدی رهبری طالبان، تاکید کرد که این گروه آمادۀ صلح نیست و باید به شدت سرکوب شود.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ فضل‌هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه در نشست عمومی روز یک‌شنبه (۱۲ جوزا) این مجلس گفت، در موقف طالبان هیچ تغییری نیامده و این گروه به جنگ ادامه می‌دهند، بناً نیروهای امنیتی باید تدابیر لازم مقابله با این گروه را روی دست گیرد.

آقای مسلم یار افزود: “خواهش ما از سیاسیون این است که با حکومت همکاری کنند؛ طالبان خروج نیروهای خارجی را بهانه گرفته به جنگ ادامه می‌دهد؛ وگرنه این گروه جنگ طلب بوده و است، در برابر حکومت استاد ربانی چرا جنگنیدند؟ در آن زمان هیچ نظامی خارجی در کشور حضور نداشت.

او در رابطه به پیام عیدی طالبان مبنی بر اینکه حکومت افغانستان مانع صلح است گفت که این ادعای طالبان بی اساس است؛ حکومت جلو انارشی و تجزیۀ کشور را گرفته است و هیچ وقت از صلح خود داری نمی‌کند.

مسلم یار از طالبان خواست که اگر واقعاً طرفدار صلح در کشور اند باید با حکومت افغانستان وارد مذاکره شوند تا در آینده از بروز مشکلات جلوگیری شود.

به گفته او، اگر طالبان مستقل اند، باید به جای مذاکره با امریکا مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان را آغاز کند.

محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانوجرگه نیز گفت: “موقف اخیر طالبان در مسکو و بیانیه عیدی رهبر این گروه روشن کرد که این گروه آماده نیست از طریق مذاکره مشکل افغانستان حل گردد؛ بلکه ملا هیبت الله رهبر این گروه در پیام عیدی خود بر ادامه جنگ تاکید کرده است.”

آقای ایزدیار تاکید کرد که پیام عیدی طالبان نشان دهنده آن است که این گروه جز به وسیله قاطعیت، سرکوب و اتحاد مردم، دست از جنگ بر نمی‌دارند و سیاست تضرع با این گروه سودی ندارد.

سناتوران دیگر نیز بر سرکوب و اعمال فشار بر این گروه تاکید ورزیدند و از حکومت خواستند که به منظور تضعیف این گروه در میدان جنگ تدابیری خاصی را رودی دست گیرد.

نمایندگان طالبان هفته گذشته، در نشست مسکو تاکید کردند تا زمانیکه نیروهای خارجی در افغانستان حضور داشته باشند، این گروه با حکومت افغانستان مذاکره نمی‌کند. رهبر این گروه نیز در پیامی عیدی خود بر ادامه جنگ در کشور تاکید کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید