روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

مسدود شدن راه‌های موصلاتی ۶ ولسوالی غور، مردم را با مشکل مواجه کرده است

بیشتر از دو ماه می‌شود که راه‌های عمومی در شش ولسوالی غرب ولایت غور به دلیل برف باری‌های سنگین به روی ترافیک بسته اند.

باشندگان ولسوالی‌های تیوره، ساغر، تولک، شهرک، پسابند و دولینه ولایت غور می‌گویند که به علت بسته بودن راه‌ها نمی‌توانند مریضان شان را به مرکزهای صحی انتقال دهند و بهای مواد خوراکی نیز به گونۀ بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته است.

عبدالظاهر، باشندۀ ولسوالی تیوره ولایت غور به رادیو آزادی گفته که: “مدت یک‌ونیم ماه شده هیچ موتر به این ولسوالی نمی‌آید، به همین دلیل مواد خوراکی پیدا نمی‌شود. همه چیز قیمت است دوا پیدا نمیشه، مریض جایی انتقال داده نمیشه و مشکلات اقتصادی زیاد است.”

بشیر، باشنده ولسوالی دولینه غور گفت: از زمانی‌ که برف باری آغاز شده، راه ها بند است. مردم مریض‌های شان را پای پیاده انتقال می دهند. بندش راه ها مشکلات بی‌شماری را به بار آورده.”

عبدالرحمن عطشان معاون شورای ولایتی غور گفت که عدم توجه در قرارداد برف روبی در این مسیرها سبب شده است که شرکت‌های قراردادی نتوانند این مسیرها را پاک کنند.

وی گفت: “با شرکت‌ها قرارداد کردند، آن‌ها هم نمی‌توانند به درستی پاک کاری کنند و از نظر من مثل گذشته‌ها اگر با مردم قرار داد شود نتیجه‌بخش است.”

با این حال عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور بسته بودن راه‌های شش ولسوالی را به مرکز ولایت و ولسوالی ها همجوار تأیید می‌کند و می‌گوید که به علت حضور طالبان و ناامنی‌ها در آن مناطق آنان نتوانسته اند که این راه ها را باز کنند. به گفته آقای خطیبی آنان با همکاری بزرگان محل در تلاش بازگشایی این مسیرها هستند.

آقای خطیبی افزود: “همین اکنون ولسوالی‌های شهرک به تولک، تولک به دولینه و دولینه به مرکز فیروزکوه و ولسوالی ساغر به تولک ارتباط ندارد، اداره محلی تلاش می‌کند که قراردادی هایی که در این راستا برای برف پاکی آمادگی نشان داده اند زود‌تر راه‌ها را باز کنند تا مشکلاتی که مردم دارند رفع گردد. طالبان راه ها را بسته کرده اند و نگذاشتند که برف‌روبی صورت بگیرد

برف باری های امسال باشندگان ولایت‌های مرکزی افغانستان با مشکلات زیادی روبرو کرده و تلفات جانی و خسارات مالی نیز برجا گذاشته است. در جریان دوهفته گذشته؛ ۲۳ تن از اثر برفکوچ ها در ولایات دایکندی و بامیان جان باخته و هفت تن دیگر زخمی شده اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید