روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

مخالـفت مـشرانو جرگه با طرح حکومت سرپرست

رئیس مشرانوجرگه طرح ایجاد حکومت سرپرست از سوی نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری را رد کرد و این طرح را برخاسته از منافع شخصی نامزدان خواند.

 شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری روز سه‌شنبه (۲۴ ثور)، اعلام کرد که دوره کار حکومت وحدت ملی پس از اول جوزا پایان می‌یابد و باید یک حکومت سرپرست اداره امور مملکت را به دست گیرد.

با این وجود، شماری از سناتوران در مشرانوجرگه، عواقب ایجاد حکومت سرپرست در کشور را خطرناک خوانده می‌گویند که از یک سو تهدید طالبان تشدید شده و از سوی دیگر نامزدان قصداً زمینه سقوط نظام موجود را فراهم می‌کنند.

این سناتوران تاکید کردند که درخواست ایجاد حکومت موقت از سوی نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری بیشتر از آن که به منافع ملی باشد به منافع شخصی خود آنان است و نامزدان باید از منافع شخصی خود در برابر منافع ملی بگذرند.

فضل‌هادی مسلم یار رییس مشرانوجرگه در این خصوص گفت که به نمایندگی از این مجلس طرح ایجاد حکومت سرپرست را رد می‌کند.

آقای مسلم‌یار خطاب به نامزدان و با اشاره به طرز دید طالبان، گفت: “حضور ما و شما را کسی در این کشور نمی‌پذیرد، بازهم طرفدار حکومت سرپرست هستید و برگزاری انتخابات شفاف با اداره چنین حکومتی را بهانه قرار داده، می‌خواهید از این طریق به اهداف تان برسید.”

این سناتوران تاکید کردند که هیچ ضمانتی وجود ندارد که حکومت سرپرست بتواند زمینه برگزاری انتخابات شفاف را فراهم سازد و در آن صورت کشور با خطر سقوط مواجه خواهد شد.

در همین حال هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری نیز در واکنش به این درخواست نامزدان گفته که هرنوع ترتیبات دیگر به اصطلاح “حکومت سرپرست” خلاف قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی افغانستان است.

آقای چخانسوری افزوده که میکانیزم‌های مطرح‌شده (برای چگونگی ایجاد حکومت سرپرست) توسط شماری از نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری هیچ‌گونه اساس قانونی ندارد.

این در حالی است که پیش از این ستره محکمه نیز ادامۀ کار رییس جمهور غنی را تا برگزاری انتخابات و معرفی رییس جمهور جدید، تایید کرده است.

بر بنیاد قانون اساسی دوره کار رییس جمهور پس از اول ماه جوزای سال پنجم پس از برگزاری انتخابات و معرفی رییس جمهور جدید پایان می‌یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید