روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

لوی سارنوالی: در سال جاری به ۲۰۸۸ قضیۀ خشونت علیه زنان رسیدگی شده است

لوی سارنوالی افغانستان اعلام کرد که در نه ماه سال مالی ۱۳۹۹ (اول جدی ۱۳۹۸ تا سنبله ۱۳۹۹) به ۲۰۸۸ قضیه خشونت علیه زنان رسیدگی شده است.
جمشید رسولی، سخنگوی این اداره روز پنجشنبه گفت که تجاوز جنسی، لت و کوب، آزار و اذیت، نکاح اجباری، ممانعت از ازدواج، بددادن، منع تصرف در اموال و در ارث، ازدواج بیش از یک زن، تجاوز به عفت، مجروحیت‌ها و معلولیت‌هایی است که منجر به مرگ زنان شده، شامل این خشونت‌ها است.
به گفتۀ آقای رسولی، از جملۀ این قضایا ۱۱۰۰ مورد لت‌وکوب، ۲۳۴ مورد آزار و اذیت و ۱۷۳ مورد تجاوز جنسی بوده اند که بیشترین قضایای خشونت علیه زنان را تشکیل می‌دهند.

او با اشاره به قضایای تجاوز جنسی بر زنان گفت: “۳۴ موردش در کابل است. ۲۴ موردش همچنان در بلخ است و ۱۷ مورد هم در ولایت هرات است و پس از آن هم قضایای دیگر در ولایاتی مثل فاریاب، بدخشان، ننگرهار و تخار قضایای تجاوز جنسی به ثبت رسیده”.
بر اساس آمار لوی سارنوالی افغانستان، کابل با ثبت ۶۶۲ قضیه، بلخ با ۲۵۶ مورد و هرات با ۲۰۸ قضیه، به ترتیب در جایگاه اول تا سوم ولایاتی با بیشترین قضایای خشونت علیه زنان قرار دارند.
پس از این سه ولایت، ۱۱۹ مورد در دایکندی، ۷۲ قضیه در فاریاب، ۶۹ قضیه در بامیان، ۶۷ مورد در تخار و ۶۶ مورد نیز در ننگرهار ثبت شده اند؛ اما در سایر ولایات آمار متفاوت است که بین یک تا ۴۶ قضیه خشونت علیه زنان را نشان می‌دهد.
سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان گفت که ثبت قضایای خشونت علیه زنان نسبت به سال‌های قبل بیشتر شده که نشان‌دهندۀ دسترسی زنان به عدالت است؛ چون هم اکنون در ۳۴ ولایت سارنوالی‌های رسیدگی به قضایای خشونت علیه زنان وجود دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید