روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

قرنطینه، فرصتی برای نفس کشیدن طبیعت و محیط‌‌ ‌زیست

طبیعت و محیط‌ زیست خسته کابل، پس از سال‌های طولانی، این روزها نفس تازه می‌کنند و اندک‌اندک بار سنگین زباله و کثافات را از روی شانه‌های خویش بر زمین می‌گذارد. با آ‌غاز دوران قرنطینه و شدت گرفتن آن،‌ شهر کابل هرروز چهره عوض می‌کند و خوشایندتر می‌شود. هر باری که از بالای بام‌ها به شهر نظر کنیم تا آن‌سوی شهر دیده می‌شود و هوا صاف، دلپذیر و آ‌ب از داخل جوی کوچه‌ها روان است. بااین‌وجود می‌توان گفت که قرنطینه علاوه بر مشکلات اقتصادی و دل‌تنگی را که به وجود آورده، در کنارش چیزهایی خوبی را نیز به طبیعت و محیط ‌زیست کابل بخشیده است. مثلاً کاهش آلودگی‌های محیط‌ زیستی و صوتی، کاهش ترافیک و راه‌بندان، خالی بودن جوی‌ها از زباله‌ها و کثافات، افزایش فرهنگ استفاده از ماسک و رعایت حفظ‌الصحه، باصفا بودن پارک‌ها و درختان شهر، از جنبه های مثبت قرنطینه است. این روزها از هیاهوی دست‌فروشان، هارن موترها، دود و آلودگی، تکثیر زباله‌ها در مقابل دکان‌ها، صدای کرکره مغازه‌ها، سروصدای موترهای مسافربری و بلندگوهای هوتل ها در شهر کابل خبری نیست. مردم بعد از سال‌های طولانی، زندگی متفاوت‌تری را در شهر کابل تجربه می‌کنند.

از طرف دیگر تطبیق قانون، نظارت و بررسی دقیق نیروهای امنیتی از اجرای قانون در گوشه و کنار پایتخت نیز، برای شهروندان خوشایند و امیدبخش است. مردم با دیدن قهرمانان شان، بیشتر احساس امنیت می‌کنند و هرروز همکاری خویش را با نیروهای امنیتی‌شان بیشتر می‌سازند. الزامی بودن استفاده از ماسک، جلوگیری از سوارشدن چهار مسافر در داخل یک موتر، توقف بی‌مورد، نظارت از کرایه موترها و سایر مواردی که در قوانین و فیصله‌ها ذکرشده است، از اقدامات امیدوارکننده پولیس در سطح شهر کابل است. حتی پولیس برای مسافران و مردم، در بخش جلوگیری از کرونا، راهنمایی می‌کنند. در این مقاله، به فرصت‌های که در دوران قرنطینه در بخش‌های مختلف شهر کابل به وجود آمده است، اشاره می‌شود.

۱-کاهش زباله‌ها: انباری‌های زباله در سطح شهر کابل،‌ یکی از چالش‌های مهم این شهر بود اما فعلاً در زمان قرنطینه و به خاطر کاهش حضور شهروندان در بیرون از منزل، معضل زباله هرروز در حال حل شدن است و سرک‌ها، کوچه‌ها و جوی‌ها باصفاتر شده می‌رود. دیگر از بوی و تعفن، زباله‌های انبارشده، جوی‌های مملو از کثافات در سطح شهر خبری نیست و آب صاف در حال حرکت است.

۲-صفای کوچه‌ها: کوچه‌های کابل به خاطر گشت‌وگذار زیاد افراد پیاده، موترسایکل سوار و موتر داران، فرصت نفس کشیدن نداشت و همیشه مملو از گردوخاک بود؛ اما حالا بخاطر کم شدن گشت و گذار مردم در بیرون از خانه، تصویر دیگری به خود گرفته و از ابتدای کوچه‌ها تا انتها، گاهی یک نفر هم دیده نمی‌شود. از زباله‌ها و آلودگی‌های که قبلاً توسط مردم و موترها در کوچه‌ها ایجاد می‌شد، این روزها خبری نیست و همه‌چیز در حال آرامش بسر می‌برند. جوی‌های وسط کوچه باصفا و بدون زباله و آشغال دیده می‌شود و آب صاف در حال حرکت است.

۳-کاهش آلودگی صوتی: این روزها شهر کابل ساکت و آرام شده است، نه از صدای کرکره مغازه‌ها خبری هست و نه از بلندگوهای دست‌فروشان و هوتل داران. صدای دلخراش جنراتورها نیز در پیاده‌روها و مقابل دکان‌ها کم شده است. کلینران و موتر دارانی که قبلاً تمامی بخش‌های جاده‌ها را در تصرف خود داشتند و هرجایی که می‌خواستن سواری بالا می‌کردند و سروصدا می‌نمودند، فعلاً از آن‌ها خبری نیست و گویا شهر کابل روزه سکوت گرفته است.

۴-کاهش ترافیک و راه‌بندان: یکی از چالش‌های اصلی شهر کابل که همیشه مردم از آن شکایت داشتند، راه‌بندان‌های چندین ساعته در جاده‌های پایتخت بود؛ اما فعلاً به خاطر کاهش فعالیت موترهای مسافربری، کاسترها، فلانکوج ها و تونس‌ها، راه‌بندان نیز کم شده است. راه‌های که قبلاً نیم ساعت مردم طی می‌کردند، فعلاً پنج دقیقه طی می‌کنند. همه آرزو می‌کنند کاش کابل همیشه این‌گونه بدون راه‌بندان باشد اما در شرایط غیر از کرونا.

۵-نظافت و پاکیزگی: مسئله دیگری که این روزها در بین مردم دیده می‌شود، رعایت نظافت و استفاده از ماسک است. چیزی که همیشه در کابل ضروری و مهم بوده است. چون به خاطر دود، آلودگی محیط‌زیست، بوی و تعفن زباله‌ها و وجود بیماری‌های ساری دیگر، مردم بسیار در معرض آسیب‌پذیری هستند، اما فرهنگ ترویج ماسک وجود نداشت. ولی فعلاً دیده می‌شود که همه از ماسک استفاده می‌کنند، حتی بیماری‌های دیگر کاهش‌یافته است. درمجموع این امیدواری وجود دارد که شهر کابل پس از کرونا، یک شهر عالی، دور از هرگونه زباله، آلودگی محیط‌زیستی و صوتی عرض وجود کند. چون عملاً مردم لذت آرامش، قانون، نبود آلودگی و صفایی شهر را تجربه می‌کنند و دیگر برای آلودگی آن کمر نبندند.

نتیجه‌گیری؛

با آغاز دوران قرنطینه در شهر کابل، در کنار مشکلاتی که این مسئله برای مردم به وجود آورده است، از سوی دیگر، فرصت نفس کشیدن را برای طبیعت و محیط‌زیست کابل نیز به وجود آورده است. این روزها محیط‌زیست کابل احساس راحتی و سبکی می‌کند و نفس می‌کشد. آلودگی هوا به خاطر کاهش موتر در سطح شهر کاهش‌یافته، روی زمین از زباله و کثافات پاک‌دیده می‌شود، در جوی‌ها بجای زباله و آشغالی، آب صاف در حال حرکت است و بجای صدای کرکره دکانداران، صدای جنراتور و بلندگوهای دست‌فروشان، صدای خوشایند مرغکان بهاری به گوش می‌رسد.

امید می‌رود که شهر کابل پس از قرنطینه، متفاوت‌تر از شهر کابل قبل از قرنطینه باشد.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید