روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

طـرح پنـج‌ساله‌‌ی جلوگـیری از آلودگی محیط زیست تدوین می‌شود

اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست کشور می‌گوید که طرح پنج ساله‌‌ی جلوگیری از آلودگی محیط زیست روی دست گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ شاه زمان میوندی رییس اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست، روز شنبه (۲۵ جوزا) در مراسم گرامیداشت از روز جهانی محیط زیست در کابل، آلودگی هوا را تهدیدی بالاتر از جنگ در کشور خواند.

آقای میوندی گفت، در سال‌های اخیر به دلیل تراکم نفوس، استفاده از مواد سوخت دودزا و بی‌کیفیت و سوزاندن زباله‌های جامد در فضای باز، ذرات معلق و کشنده در فضای کشور افزایش یافته و به یک تهدید جدی بدل شده و سالانه جان هزاران تن را می‌گیرد.

وی، آلودگی هوا در کشور را در حال نوسان خواند، چیزیکه در فصل زمستان به دلیل استفاده‌ی گسترده از مواد سوخت دودزا و بی‌کیفیت افزایش می‌یابد و در سایر فصل‌های سال به حالت عادی بر می‌گردد.

آقای میوندی افزود که همه ساله برنامه‌های موقت برای جلوگیری از شدت گرفتن آلودگی هوا روی دست گرفته می‌شود که بسنده نیست و اداره ملی حفاظت از محیط زیست را وادار کرده تا پلان استراتیژیکِ پنج ساله‌‌ای را برای جلوگیری از آلودگی هوا و مبارزه با آن تدوین کند.

همچنان عبدالتواب بالا کرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی در این باره گفت، عوامل آلودگی محیط زیست در کشور رو به گسترش است.

او افزود که مواد سوخت بی‌کیفیت و دود زا در کارخانه‌ها، حمام‌های عمومی، ساحات رهایشی و وسایط نقلیه به شکل گسترده استفاده می‌شود که عامل عمده آلودگی هوا محسوب می‌گردد.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی تاکید کرد که روی فروش مواد سوخت بی‌کیفیت برای وسایط باید محدودیت وضع شود و میکانیزمی برای جلوگیری از استفاده‌ مواد سوخت دودزا از جمله ذغال سنگ در ساحات رهایشی باید روی دست گرفته شود.

از سویی هم عزت‌الله صدیقی معین مسلکی اداره‌ی ملی محیط زیست نبود سیستم نظارت محیط زیستی، کمبود ارقام از میزان آلودگی محیط زیست و نبود یک فهرست منظم از آلاینده‌های محیط زیستی، باعث شده که نظارت درست از این معضل رو به رشد صورت نگیرد.

او به طور نمونه اشاره کرد که هم اکنون اطلاعاتی که نشان دهد چه تعداد از اصناف شهرنشین در آلودگی هوا به چه میزان نقش دارند روی دست نیست و این امر پالیسی سازی برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست را دشوار کرده است.

آقای صدیقی تاکید کرد که در چارچوب پلان پنج ساله‌ی جلوگیری از آلودگی محیط زیست که به زودی تدوین خواهد شد قرار است ارقام یاد شده در پیوند به آلودگی هوا جمع آوری شده و زیر ساخت‌های یک سیستم نظارت از آلودگی در کشور ایجاد شود.

به گفته‌ وی، ایجاد یک سیستم موثر برای نظارت و جلوگیری از شدت آلودگی هوا ۵ تا ۱۰ سال زمان دربر خواهد گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید