روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سیر صعودی کرونا در افغانستان؛ چرا باید هشدارهای مراجع مسئول جدی گرفته شود؟

وازرت صحت عامه افغانستان روز گذشته تازه ترین آماری را که با رسانه‌ها شریک کرد از مبتلا شدن  ۳۳۰ تن در ۲۴ ساعت خبر داده است. در کنار آن از  بهبود ۲۴ تن افراد مصاب به کوید_۱۹  و وفیات ۵ تن در این ایام گزارش داده است. قبل از این وزارت صحت هشدار داده بود که هفته‌های سختی پیش رو خواهد بود و از مردم خواسته بود تا بیشتر توصیه‌های صحی را جدی بگیرند. پس از ثبت نخستین واقعه مثبت کرونا در افغانستان این اولین بار است که  آمار از مرز ۳۰۰ نفر در روز میگذرد. با ثبت ۳۳۰ تن جدید به کرونا آمار مجموعی مبتلایان در افغانستان به ۳ هزارو ۲۲۴ تن می‌رسد که از این میان ۹۵ تن فوت شده و ۴۲۱ تن بهبود یافته اند.

آمار روز گذشته در کشور نشان میدهد که ویروس کرونا سیر صعودی اش را  می‌پیماید و نگرانی‌های جدی را در میان شهروندان به وجود آورده است. در این زمینه گفتگویی داریم با داکتر عبدالصمد آرین متخصص ایمرجنسی موظف در یکی از شفاخانه دانشگاهی ترکیه. آقای آرین می‌گوید هنوز هم نگرانی‌ها از  آمار بلند شیوع این ویروس در اکثر کشورها پا بر جاست و احتمال مرگ و میر بالا ناشی از آن نیز وجود دارد.

وی افزود که متاسفانه هنوز واکسن و یا تداوی مشخص برای کرونا ویروس ساخته نشده و داکتران  تنها علایم مرض را تداوی می کنند.

وی می‌گوید که:« نگرانی‌ها در مورد کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، هند، کشورهای آفریقایی و غیره وجود دارد. متاسفانه در این کشورها برنامه های قرنطین و  ایمنی بهداشتی به شکل منظم و دقیق رعایت نمی گردد و از طرف دیگر عدم وجود تجهیزات طبی و پرسنل صحی  سبب بالا رفتن امار مرگ و میر خواهد شد».

داکتر عبدالصمد آرین می‌گوید تحقیقات تازه نشان می دهد که حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افراد مصاب به کرونا ویروس با بدون علایم و یا علایم بسیار خفیف دارند که می تواند به آسانی سبب انتقال این ویروس شده و به عنوان ناقل که یک خطر مخفی به شمار می رود تلقی گردند.

وی در پاسخ به این پرسش که  باتوجه به نتیجه آزمایش ۵۰۰ نفر از درون شهر در کابل که ۱۵۶ تن مصاب به کرونا بوده اند، با این حال خطر تهدید این ویروس را در افغانستان چگونه می‌بنید؟ گفت: به طور خلاصه عرض می شود که تعداد مریضان در شهر کابل بیشتر از آن چیزی است که آزمایشات و تست‌ها نشان می دهد. همانطور که قبلا گفته شد، حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد مصاب به کوید۱۹ بدون علایم و یا با علایم بسیار خفیف می باشند. بنابر این مبتلایان با علایم شدید که به شفاخانه ها مراجعه می نمایند تنها بخش بسیار کوچکی از این مبتلایان می باشند و بزرگترین خطر برای سایر افراد جامعه همین گروه مبتلایان بدون علایم می باشند که آمار بالا و قابل توجهی را شامل می شوند. بنا نتیجه آزمایش و تحقیقات بر روی ۵۰۰ نفر در شهر کابل و مثبت بودن نتیجه ۱۵۶ نفر نشان دهنده افرایش خطر انتقال این ویروس توسط افراد مبتلا ولی بدون علایم به سایر افراد سالم جامعه می باشد که تعداد مبتلا شدگان به کوید ۱۹ را بیشتر از آنچه که تصور می شود تایید می کند. این مسئله برای کسانی که دارای سن بالای ۶۵ سال و مریض های مزمن به ترتیب اولویت ۱- فشار خون بالا ۲- مریض های مزمن شش مانند COPD ، آسم و یا آن عده از افرادی که قبلا مریضی توبرکلوز را گذرانده باشند و یا افرادی که در فابریک های نساجی و یا معادن و یا هر محیطی که حاوی گرد و غبار و یا هوای آلوده باشد کار و یا زندگی نموده اند۳- امراض قلبی ۴- شکر خون بالا و هموگلوبین  HBA1C بالای ۷ باشد. ۵- چاقی بسیار زیاد. ۶- گروهی از مریضان که قبلا از دواهای کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن استفاده نموده اند مانند دواهای ضد سرطان و بعضی دواهای مربوط به مریضی (اوتو ای مون). این افراد بیشتر تحت ریسک و خطر ابتلا به ویروس کرونا می باشند و در هنگام ابتلا به این ویروس ایجاد خطرات بیشتری را برای این دسته از افراد دارا می باشد.

آقای آرین با تایید هشدار‌های وزارت صحت عامه از شهروندان افغانستان میخواهد تا بیشتر توصیه‌های صحی را رعایت کنند. وی گفت: تمامی افراد جامعه باید به هشدارهای وزارت صحت عامه گوش داده و هشدارها را جدی بگیرند و همچنین راهنمایی‌های مراجع طبی و شبکه های آنلاین اطلاع رسانی را باید به طور جدی تعقیب نمایند. از آنجایی که شیوع بیماری کرونا ویروس در افغانستان در مراحل ابتدایی خود می باشد مردم باید به گفته ها و اعلانات وزارت صحت عامه توجه جدی نمایند. زیرا در روزهای آینده ما شاهد بالا رفتن آمار مبتلایان به کرونا ویروس در جامعه می باشیم.

وی در پاسخ به پرسشی که تفاوت نظام درمانی ترکیه و افغانستان چگونه است آیا تجاربی که در آن کشور کسب شده می‌تواند در افغانستان مفید واقع شود؟ مثلا پلازمای خون افراد بهبود یافته به مریضان کوید ۱۹ در آن کشور به کار رفته است این امر در افغانستان چگونه ممکن می شود؟ گفت: از نظر تفاوت نظام طبابتی کشور ترکیه و افغانستان، ترکیه از نظر تجهیزات طبی و پرسنل صحی و شرایط اقتصادی بالاتر از افغانستان می باشد، ولی در قسمت تداوی مرض کوید ۱۹ می توان کشور ترکیه را یک الگوی درمانی خوب و مناسب برای افغانستان در نظر گرفت و در صورت موجودیت بانک های خون و تست و یا تشخیص افراد مصاب و بهبود یافته می توان از پلازمای خون افراد بهبود یافته به مبتلایان کوید ۱۹ استفاده نمود. ولی در قسمت تداوی با این روش هنوز نتیجه مطلوب حاصل نگردیده است.

بلبل حسین شفق

ممکن است شما دوست داشته باشید