روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سه نامزدوزیر کابینه برنامه‌های شان را به ولسی‌جرگه ارایه کردند

روند ارایه برنامه های نامزدوزیران کابینه به نمایندگان مردم در ولسی جرگه آغاز شد.
براساس برنامه‌ریزی ولسی جرگه، روز دوشنبه(۲۶عقرب) محمد حنیف اتمر نامزد وزیر وزارت امور خارجه، عبدالهادی ارغندیوال، نامزد وزیر وزارت مالیه و مسعود اندرابی نامزد وزیر وزارت داخله با حضور در مجلس عمومی برنامه‌های خود را اعلام کردند.
محمد حنیف اتمر نامزد وزیر وزارت امور خارجه در مورد اهداف و برنامه‌های خود گفت که در سیاست خارجی، هدف اولش ختم جنگ و تأمین صلح با عزت و پایدار در افغانستان است. به گفته او، سیاست خارجی افغانستان بر سه محور؛ جلب حمایت متحدین بین‌المللی به ویژه امریکا، ناتو، جرمنی، استرلیا و در کل تمام جامعه اروپا، همسایه‌ها و کشورهای مهم منطقه‌ متمرکز است تا این گونه در مورد صلح نیز اجماع منطقه‌ای و جهانی به وجود آید. عبدالهادی ارغندیوال نامزد وزیر وزارت مالیه گفت که جمع آوری عواید ملی را تا سال ۲۰۲۵ به ۴ صد میلیارد افغانی خواهد رساند و در آن صورت هم بودجه عادی و هم بودجه انکشافی از عواید داخلی تمویل خواهد شد.
او گفت که تمرکز وزارت مالیه در کنفرانس جینوا که قرار است تا چند روز دیگر برگزار شود، نیز در جهت ساخت زیربناها از طریق بودجه ملی خواهد بود. محمد مسعود اندرابی نامزد وزیر وزارت امور داخله گفت که تلاش خواهیم کرد سطح اعتماد مردم را بالای پولیس بالا ببریم. آقای اندرابی افزود که در وزارت امور داخله و پولیس ملی، ساختار ۴۰ تا ۵۰ ساله را نیز تغییر دادیم و ساختار نو در حال جابجا شدن است. اندرابی در عین حال تاکید ورزید که پولیس را برای هرنوع شرایط آماده کرده است. قرار است پس از ختم روند ارایه برنامه های نامزد وزیران، ولسی جرگه برای هر نامزد وزیر صندوق گذاشته و پروسۀ رأی دهی آغاز شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید