روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

سازمان ملل نقض حقوق بشر مسلمانان روهینگیا در میـانمـار را محکـوم کـرد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای نقض حقوق بشر مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت‌ها در میانمار را محکوم کرد.

در این قطعنامه همچنین از میانمار خواسته شده تا از نفرت‌پراکنی علیه مسلمانان روهینگیا و سایر اقلیت‌ها دست بکشد.

ارتش میانمار در سال ۲۰۱۷ هزاران تن از اعضای اقلیت روهینگیا را کشت و باعث فرار بیش از ۷۰۰ هزار تن به بنگلادیش شد. میانمار در کنترول اکثریت بودایی این کشور است.

میانمار که در گذشته برما نام داشته،‌ مدعی است که اقداماتش برای مبارزه با خطر افراطی‌ها بوده است.

۲۰ قوس امسال، آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار در دادگاه کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه از عملکرد کشورش در برابر اتهام نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا دفاع کرد. او پرونده علیه میانمار را “ناقص” و “نادرست” خواند.

در قطعنامه‌ای که روز جمعه ۲۷ دسامبر در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد، آمده است که در چهار دهه گذشته اقلیت روهینگیا به بنگلادیش مهاجرت کرده‌اند که این “به دنبال قساوت‌هایی است که توسط نیروهای امنیتی و مسلح میانمار صورت گرفته است”. سازمان ملل براساس گزارش تحقیقاتی یک کمیته مستقل به “نقض فاحش حقوق بشر و رنج بیش از اندازه روهینگیا و سایر اقلیت‌ها” توسط نیروهای نظامی و امنیتی میانمار اذعان کرده و آن را “بزرگترین جنایت در چارچوب قوانین بین‌المللی” خوانده است.

این قطعنامه از میانمار می‌خواهد تا از همه گروه‌ها حفاظت کند و کسانی که حقوق بشر را نقض کرده‌اند را مجازات کند.

قطعنامه سازمان ملل با رای مثبت ۱۳۴ عضو از ۱۹۳ عضو به تصویب رسید و ۹ کشور به این قطعنامه رای منفی داده و ۲۸ کشور نیز رای ممتنع داده‌اند.

قطعنامه‌های تصویب شده در مجمع عمومی سازمان ملل به لحاظ اجرایی قدرتی ندارند اما نشان دهنده نگاه جهانی به یک موضوع هستند.

سفیر میانمار در سازمان ملل این قطعنامه را “یک نمونه دیگر از استاندردهای دوگانه خوانده و آن را استفاده انتخابی و تبعیض آمیز از حقوق بشر” دانست.

این قطعنامه توسط کشور گامبیا که دارای یک اقلیت بسیار کم مسلمان در غرب افریقاست از طرف سایر کشورهای مسلمان به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید