روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

ریاست جمهوری: روند صلح هیچ تأثیری روی انتخابات افغانستان نخواهد گذاشت

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور می‌گوید، رهبران طالبان در قطر و پاکستان گشت‌وگذار می‌کنند و در افغانستان به کشتار مردم بی‌گناه ادامه می‌دهند، آنان در قطر و پاکستان در ماه عسل به سر می‌برند و باید این وضعیت به پایان برسد.

صدیق صدیقی روز پنج‌شنبه(۳اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت، برای بحث روی موارد مرتبط با پروسه صلح، نیاز است تا آقای خلیل‌زاد در کابل بماند، و بخش عمدۀ کار حکومت افغانستان تمرکز روی پروسه صلح است.

او افزود، پیشرفت‌هایی در قسمت تعیین تیم مذاکره‌کننده صورت گرفته و امیدوار هستیم در آینده‌ی نزدیک تیم مذاکره‌کننده تکمیل شود. به گفته صدیقی، این تیم فشرده و همه‌شمول خواهد بود.

سخنگوی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد که تعهد برای پروسه صلح از سوی حکومت وجود دارد و این خواست مردم است که حکومت این پروسه را به پیش ببرد.

وی اضافه کرد که روند صلح، روند انتخابات را زیر شعاع نمی‌برد؛ انتخابات تقویم مشخص خود را دارد و روند صلح دوام‌دار است.

صدیقی با اشاره به نقش پاکستان در روند صلح افغانستان گفت: “تاهنوز شاهد هیچ‌نوع اقدام عملی از جانب پاکستان در راستای صلح افغانستان نبوده‌ایم. در ۱۸ سال گذشته، پاکستانی‌ها همواره تعهداتی در این مورد کرده‌اند، ولی هیچ‌گاه گام عملی نبرداشته‌اند”.

وی همچنان از تغییر سیاست رهبران پاکستان در قبال صلح افغانستان اظهار امیدواری کرد که حمایت پاکستان از طالبان قطع شود و طالبانی که در اختیار پاکستان قرار دارند، وادار به پیوستن به صلح شوند.

به گفته سخنگوی ریاست جمهوری، حکومت افغانستان از امریکا، متحدان و کشورهای منطقه خواهان این است که بر طالبان و رهبران‌شان در قطر فشار بیاورند تا از جنگ دست بکشند.

وی تاکید کرد: “یگانه خواست ما از پاکستان این است که دست از حمایت گروه‌های تروریستی به‌ویژه طالبان بردارد. اگر پاکستان با وجود تعهداتی که در امریکا کرده، قادر به انجام این کار نیست، جهان باید به شکل جدی متوجه این مساله شود. ما خواهان ادامه فشارهای لازم بر پاکستان هستیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید