روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

روش‌های مبارزه با کرونا در محیط کار و خانه

متأسفانه کرونا و بیماری کوید ۱۹ تقریباً در پشت دروازه‌های تک‌تک شهروندان کابل رسیده و  فراگیر شده است. افزایش واقعات مرگ‌ومیر و پیام‌های تسلیت، نشان‌دهنده فاجعه‌بار شدن کرونا در بین مردم است؛ حتی تعدادی از شخصیت‌ها، جوانان، داکتران و متخصصان، فرهنگیان و هنرمندان نیز در اثر کرونا جان‌هایشان را از دست دادند. متأسفانه هرروزی که می‌گذرد، این پدیده خطرناک به مردم نزدیک‌تر شده می‌رود. کار به‌جایی رسیده که تقریباً در هر خانه و دفتر و محل کار، یک یا چند نفر مشکوک و مبتلابه کرونا هستند و در چنین وضعیتی، هیچ راه دیگر جز مبارزه عاقلانه و روشمندانه وجود ندارد. اما داکتران و متخصصان در مورد اینکه آیا کرونا دوبار کسی را می‌گیرد یا نه، اختلاف‌نظر دارند؛ داکتر رفیع نظیر متخصص داخله می‌گوید ازآنجایی‌که کرونا در بدن بیمار صحت یاب شده معافیت ایجاد می‌کند، دوبار کسی را نمی‌گیرد. اما داکتر رستم علی نجف زاده متخصص داخله عمومی می‌گوید، تا زمانی که واکسین کرونا به وجود نیامده، این بیماری با مردم خواهد بود و حتی برای چند بار افراد را مبتلا خواهد کرد.

فعلاً آنچه مهم و ضروری است، راهکارهای مبارزه و روش‌های شکست دادن کرونا در محیط خانه و کار است. چون کرونا از جامعه وارد خانه‌ها و دفترها شده و در بیشتر محل کار و خانه، یک یا چند نفر مشکوک یا آلوده‌شده‌اند. اگر خانواده‌ها و کارمندان با روش‌های مبارزه آشنایی نداشته باشند، شاید همه کارمندان یک اداره و همه اعضای یک خانواده بیمار شوند. در این قسمت به چند روش  و راهکار مهم در جهت مبارزه با کرونا در محیط کار و منزل اشاره می‌شود.

روش‌ها و راهکارها؛

یکی از موارد توافقی داکتران و متخصصان و افراد صحت یاب شده، بالا بردن مقاومت بدن و روحیه است؛ خوشبختانه فعلاً انواع میوه‌ها باقیمت‌های نسبتاً پایین در بازارهای کشور پیدا می‌شود. شهروندان باید به خاطر بالا بردن مقاومت بدن خود و اعضای خانواده‌شان، از انواع میوه‌ها، سبزی‌ها و غذاهای مقوی استفاده کنند. داکتر رفیع نظیر متخصص داخله عمومی به روزنامه اصلاح می‌گوید، تنها راه نجات از کرونا و راه جلوگیری از آن، بالا بودن روحیه افراد و قدرت دفاعی‌شان است.

شستشوی مکرر دست و شستشوی گلو با محلول آب‌نمک از دیگر راهکارهای اساسی است. افراد در محل کار یا خانه، بعد از نیم ساعت یا یک ساعت باید به شکل درست و اساسی مطابق دستور متخصصان دست‌های خود را با مایع یا صابون شستشو کنند. این مسئله نقش مهمی را در جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا دارا است؛ چون ویروس بیشتر از طریق دستان آلوده وارد دهان و حلق افراد می‌گردد. افراد باید در طول روز چندین بار به‌طور کامل و روشمند با محلول آب‌نمک، گلون خویش را شستشو نمود.

جداسازی افراد مشکوک و بیمار در خانه و محل کار، از دیگر راهکارها اساسی است. تمامی وسایل شخصی فرد مریض از قبیل لباس، جان‌پاک، وسایل حمام، وسایل غذاخوری و وسایل دیگر جدا شوند، مریض در یک اتاق قرنطینه باشد و به چیزهای عمومی مانند دستگیره‌ها، تلفون، پنجره‌ها و وسایل کامپیوتر دست نزنند. حتی باید ظروف مریض به‌طور جداگانه و در صورت امکان، توسط خودش شسته شود تا افراد دیگر مبتلا نشوند. حتی حمام و دستشویی افراد بیمار و قرنطینه شده در دفتر و محل کار، جدا باشد و با لوحه مشخص گردد.

مراقبت در دفترهای کاری و ضدعفونی شدن وسایل مشترک مانند تلفون‌ها، دستگیره‌ها، قلم حاضری، راه‌پله‌ها و سالن‌ها، بسیار مهم و ضروری است. در هنگام مراجعه کارمندان به دفتر و محل کار، بدون ماسک و دستکش اجازه داده نشود، تمام وسایل و لباس و بدنشان ضدعفونی شود و کارمندان مشکوک و بیمار باید رخصت شوند.

مراجعه نزد داکتر و تشخیص بیماری‌های مشکوک، از دیگر راهکارها است. ازآنجایی‌که بیماری محرقه و کرونا هم‌زمان در بین مردم شیوع پیداکرده و علائم آن نیز مثبت است، افراد مشکوک باید یک‌بار نزد داکتر مراجعه کنند؛ چون اگر محرقه باشد، درمان آن راحت و کم‌هزینه است. اما اگر به‌زودی مراجعه نکند، بیماری محرقه نیز تبدیل به کرونا می‌شود.

نتیجه‌گیری؛

کرونا فعلاً در یک مرحله خطرناک رسیده و تقریباً پشت دروازه خانه‌های تک‌تک شهروندان رسیده است. انواع بیماری‌های مشکوک در بین مردم افزایش پیداکرده و تعداد واقعات مرگ‌ومیر نیز زیاد شده است. در این صورت تقریباً در هر خانه و دفتر و محل کار، افراد مشکوک و بیمار وجود دارد. مردم اگر مراقبت‌های فردی را بیشتر نسازند، امکان چندین برابر شدن تعداد مبتلایان و قربانیان وجود دارد.

قرنطینه افراد در یک اتاق چه در دفتر یا منزل، جداسازی تمامی وسایل افراد بیمار، عدم حضور بیمار در نزدیک دیگران و استفاده نکردن از وسایل شخصی، مراجعه نزد داکتر برای تشخیص کرونا از غیر کرونا و بالا نگه‌داشتن روحیه و قدرت دفاعی بدن، تنها از راهکارها و راه‌حل‌های اساسی فعلاً به شمار می‌رود.

در صورت بی‌احتیاطی در خانه و محل کار، خطر آلودگی افراد به کرونا بیماری‌های مختلف به‌شدت بالا می‌رود. همان قسمی که تا هنوز درنتیجه بی‌احتیاطی‌ها و عدم رعایت توصیه متخصصان و داکتران، بیماری کرونا گسترش پیدا کرد، فعلاً نیز اگر در خانه‌ها و مکان‌های کاری، راهکارها و روش‌های محافظتی رعایت نشود، خطرها و پیامدهای کرونا چندین برابر افزایش پیدا می‌کند.

داوود ناظری

ممکن است شما دوست داشته باشید