روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

روز جهــانی توریـزم و فــرصـت باز اندیشـی  در صنعت توریزم افغانستان

اسفندیار

از پنجم میزان برابر به ۲۷ سپتمبر به عنوان روز جهانی توریزم همه ساله در اکثر نقاط جهان گرامی داشت به عمل می‌آید.

عنوان روز توریزم فرصتی است تا توجه بیشتر به این صنعت و تلاش برای توسعه و گسترش توریزم صورت گیرد. همه ساله در این روز برنامه‌ها و همایش‌های متعددی در کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شود. هدف از نامگذاری این روز افزایش آگاهی جوامع بین‌المللی در مورد اهمیت توریزم و تأثیر صنعت توریزم بر اجتماع، فرهنگ، سیاست و اقتصاد است.

با این حال، روز جهانی توریزم در کابل نیز با شعار «بازنگری بر توریزم» از سوی وزارت اطلاعات وفرهنگ تجلیل شد. در محفلی که به همین مناسبت در قصر دارالمان برگزار شده بود صدها تن به شمول شماری از مقامات و اعضای کابینه امارت اسلامی اشتراک داشتند. مولوی عبدالسلام حنفی معاون اداری ریاست الوزاری امارت اسلامی که در این محفل صحبت می‌کرد گفت: بعد از خاتمه اشغال توسط مجاهدین امارت اسلامی افغانستان، زمینه سیاحت در همه نقاط کشور فراهم شده است.  وی افزود، در طول بیش از چهل سال افغان‌ها متحمل ظلم بی شماری شدند و تمام زیربناهای کشور به شمول توریزم وسیاحت متضرر شدند و همه نقاط افغانستان نا امن بود و کس نمی توانست گشت و گذار کنند.

آقای حنفی گفت که فساد اخلاقی و اداری از این کشور برچیده شده است و امنیت در همه جا تأمین است. بنا حالا زمینه سیاحت برای افغان‌ها و اتباع خارجی فراهم شده است. وی گفت: هر ولایت افغانستان زیبایی طبیعی خود را دارد و از یک ویژگی خاص برخوردار می‌باشد و حالا شرایط توریزیم برای همگان فراهم است. امارت اسلامی متعهد به تامین امنیت هم برای شهروندان خود و هم برای دیگران می‌باشد.

معاون ریاست الوزارای امارت اسلامی افزود که وزارت اطلاعات و فرهنگ با همکاری ادارات دیگر زمینه بیشتر سیاحت را در جاهای مختلف وتمام ولایات فراهم خواهد کرد و افغانستان با داشتن طبیعت زیبا جاهای تاریخی و آثار تاریخی یک مکان خوب برای سیاحت است.

در همین حال ملاخیرالله خیرخواه سرپرست وزیر وزارت اطلاعات وفرهنگ ضمن قدر دانی از حضور شرکت کننده‌گان گفت: جای شکر گزاری است که افغانستان از یک حالت غم‌بار و بحرانی که هر سو قتل و جنایت جریان داشت عبور کرده و اکنون در فضای صلح و امنیت به سر می‌برد. مردم با اطمینان از یک ولایت به ولایت دیگر می‌روند. امروزه بر خلاف چهل سال گذشته زمینه سیاحت و خوشحالی فراهم است.

وزیر اطلاعات وفرهنگ گفت که در یک سال ۲۶۰۰ تن سیاح خارجی به افغانستان سفر کرده است و ما تلاش میکنیم با همکاری  نهادهای دیگر خدمات بهتر وبیشتر را فراهم کنیم.

شیخ  محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امر بالمعروف ونهی از منکر نیز که در این برنامه صحبت می‌کرد گفت: امروزه فضای امن برای گردشگری فراهم شده و اسلام سیاحت را در چهار چوب شرعی رشد میدهد.

از سوی دیگر شیر محمد عباس استانکزی معین سیاسی وزارت امور خارجه می‌گوید که افغانستان به عنوان یک کشور مستقل و آزاد، از روز جهانی توریزم درحالی تجلیل میکند که از مصایب چهل ساله رهایی یافته است. یک فضای نو و صلح آمیز  به وجود آمده و اکنون ما از سیاحین جهان میخواهیم تا از آثار و آبدات تاریخی، مناظر قشنگ و مردم این کشور دیدن کنند. چون زمینه سیاحت بیش از هرو قت دیگر حالا در افغانستان فراهم شده است.

وی گفت: امارت اسلامی در همه عرصه‌های چون؛ هوانوردی، تجارت و صنعت پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته و اکنون به پای خود ایستاده است و برای استمرار  وبقای خویش تلاش می‌کند. اما باز سازی اثرات جنگ چهل ساله وقت بیشتر می‌طلبد.

آقای استانکزی می‌گوید که اکنون افغان‌ها متحد است و ما در هر بخش از علوم و فنون ضرورت داریم تا متحدانه وطن خویش را بسازیم. بدون شک افغانستانی که چهل سال جنگ را تجربه کرده این کشور را با چالش جدی مواجه نموده است اما امارت اسلامی تلاش دارد تا اقتصاد افغانستان را ترمیم و رشد دهد تا این کشور را در مسیر آبادی و پیشرفت سوق دهد.

فعلا زمینه سرمایه گذاری وجود دارد و باید سرمایه گذاران ما اینجا سرمایه گذاری کنند. ازهم‌وطنان ما که در خارج از افغانستان زندگی می‌کنند دعوت می‌کنیم به وطن برگردند و عزتمندانه در خانه شان زندگی کنند. اجازه ندهند تا کشورهای مغرض از آنها علیه مردم و وطن شان استفاده نمایند.

وی در بخش از سخنانش تاکید بر رفع چالش‌ها و ابهامات فرا راه تعلیم و تربیه کرد و گفت: «باید روی حوزه تعلیم بیشتر فکر شود و هرچه زودتر دروازه های مکاتب بروی همه باز گردد. چون تعلیم بالای مرد و زن فرض است و هیچ دلیل شرعی برای جلوگیری از تعلیم وجود ندارد. مسوولین باید هرچه زودتر مشکلات علمی را حل کنند تا فاصله میان ملت وحکومت به میان نیاید. بدون تبعیض زمینه تحصیل برای مرد وزن فراهم شود. برای بقای نظام باید روی تعلیم و تربیه، اقتصاد و… توجه شود.»

معین سیاسی وزارت امور خارجه با مطرح نمودن بحث مهاجرین و تعامل امارت اسلامی با جهان گفت ما از کشورهای ایران و پاکستان به خاطر میزبانی درازمدت شان از مهاجرین افغانستان تشکری میکنیم. پالیسی امارت اسلامی این است تا با جهان در یک تعامل مثبت و سازنده باشد.

به بیان او موضوع گیری های شهباز شریف نخست وزیر پاکستان در ملل متحد مبنی بر فعال بودن لانه‌های تروریستان در خاک افغانستان نا سنجیده بوده و برای جلب کمک کشور های جهان مطرح شده است. وی گفت  که ما سخنان مخربانه شهباز شریف را جدا از ملت دوست وبرادر پاکستان می دانیم.

با این حال عتیق الله عزیزی معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در این برنامه صحبت کرده گفت:  افغانستان جاذبه های فرهنگی زیاد دارد و بیش از دو هزار سال میشود که این کشور در محراق توجه گردشگران بوده است. اگر مناظر زیبای طبیعی میراث های تاریخی و فرهنگی را افغانستان را با سایر کشورهای جهان مقایسه کنیم بی نظیر است. ما به جهانیان پیغام میدهیم که برای سیاحت زمینه مساعد است و از افغانستان دیدن نمایند.

از طرف دیگر حافظ عزیز الرحمن رییس اداره ملی محیط زیست می‌گوید که در عصر کنونی صنعت توریزم یک بخش مهم عایداتی به حساب می‌آید و بخش بزرگ اقتصاد بعضی کشورها را صنعت توریزم تشکیل میدهد.

وی گفت: افغانستان در برگیرنده عناصری است که در صنعت توریزم مهم و ضروری می‌باشد. به بیان او این عناصر شامل؛ موقعیت جغرفیایی است که افغانستان درمرکز آسیا قرا دارد. عنصر دیگر که برای یک سیاح مهم است مناظره طبیعی می‌باشد که باز هم افغانستان مناظر طبیعی بی نظیر وقشنگ دارد. عامل یا عنصر دیگر که برای سیاحت مهم است آب و هوای مناسب است. آب و هوای افغانستان معتدل است و در چهار فصل ولایات ما از آب و هوای چهار موسوم بهره مند است. عنصر دیگر فرهنگ و آبدات تاریخی است که باز هم  ما  در کشور خویش آثار و آبدات تاریخی زیادی داریم. با این وصف حالا که جنگ چهل ساله به پایان رسیده است باید سیاحین را جلب کنیم و صنعت توریزم را تقویت نمایم. رییس اداره ملی محیط زیست گفت که محیط زیست با صنعت گردشگری رابطه تنگا تنگ دارد و این اداره در فعال ساختن صنعت توریزم نقش اساسی دارد. بنا ما متعهد استیم تا در این راستا به هکاری نهادهای ذیربط گام‌های عملی برداریم.

خان جان الکوزی رییس عمومی اطاق تجارت افغانستان نیز تاکید بر توجه بیشتر به صنعت توریزم کرده گفت: در جهان بیشتر کشورهای است که ۵۰ درصد عواید شان را از صنعت گردشگری بدست می آورند. صنعت توریزم می‌تواند برای هزاران تن شغل ایجاد کند. وی گفت افغانستان جاذبه های فرهنگی و گردشگری زیادی دارد. با توجه به شعار امروز باید روی این صنعت توجه دوباره شود. و در این بخش یک نگاه وطرح اقتصادی ضرورت است.

قابل یادآوری است که افغانستان به عنوان یک کشور باستانی و تاریخی و موقعیت جغرافیایی همواره مورد توجه سیاحین بوده است. پس از جنگ جهانی دوم  که توریزم به عنوان یک صنعت مورد پذیرش کشورهای جهان قرار گرفت افغانستان نیز به این روند شامل شد. این کشور در سال ۱۳۵۸ عضویت سازمان جهانی توریزم را کسب کرد.

آنچه که در آغاز هم اشاره شده سازمان جهانی توریزم (UNWTO) در آغاز دهه ۸۰ میلادی، ۲۷سپتمبررا به عنوان روز جهانی توریزم نام گذاری کرد و همه ساله شعار برای گرامی داشت از این روز اعلام میکند. شعار روز جهانی توریزم در این سال «تفکر دوباره برای توریزم» Rethinking Torurism)) انتخاب شده است. سازمان جهانی توریزم، با تمرکز بر آینده گردشگری و توجه به وضعیت رو به بهبود این صنعت در جهان، روز جهانی توریزم در سال۲۰۲۲ میلادی را فرصت  برای تفکر دوباره برای توریزم یا باز اندیشی و نو اندیشی برای سیاحت عنوان کرده است. هدف این سازمان از انتخاب شعار امسال، الهام بخشیدن و کمک و توسعه این  بخش از طریق راه های  همچون آموزش و اشتغال و تاثیر توریزم بر کره زمین و فرصت‌های رشد پایدار است. این سازمان تصریح کرده که با تفکر دوباره برای توریزم، باید مردم وسیاره زمین را در اولویت قرار دهیم و همه بخش‌ها از دولت‌ها و مشاغل گرفته تا جوامع محلی را برای تحقق یک چشم انداز مشترک و ایجاد بخشی پایدار، فراگیرتر و انعطاف پذیر گرد هم آوریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید