روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

روز جهانی مبارزه با ملاریا؛ثبت بیش از هفت هزار واقعه ملاریا از آغاز سال جاری در افغانستان

ملاریا، بیماری که سالانه بیش از دوصد میلیون انسان را در شصت کشور جهان به خود مبتلا می‌کند  و بیشتر از ۴صد هزار نفر را به کام مرگ می‌فرستد.

افغانستان هم از جمله کشورهای است که این بیماری کشنده همه ساله شماری زیادی از مردم را در گیر می‌کند و جان تعدادی را هم میگیرد.

جاوید هژیر سخنگوی وزارت صحت عامه می‌گوید که  بیماری عفونی ملاریا که توسط پشه‌ای بنام آنوفل از یک شخص بیمار به شخص دیگر انتقال می کند و سالانه در جهان بیشتر از دوصد و ده میلیون واقعه ثبت می‌شود که از این میان چهار صد وچهل هزار واقعه فوتی دارد.

وی میگوید در افغانستان هم در مناطق گرم سیر و نیمه گرم سیر ماننده ولایت های ننگرهار، لغمان و کنر واقعیات بیشتر است و با رسیدن فصل گرما گراف این بیماری بلند می‌رود.

به گفته آقای هژیر در سال ۲۰۲۰  در افغانستان بیشتر از صد هزار واقعه ملاریا به ثبت رسیده بود که در سال گذشته این آمارکمتر شد وبه  حدود ۸۶ هزار تن رسید.

وی افزود که از شروع سال ۲۰۲۲ تا کنون هفت هزار و دوصد و نود هفت واقعه ملاریا داریم که بیشترین آن در ولایت های ننگرهار، لغمان وکنر به ثبت رسیده است.

سخنگوی وزارت صحت عامه میگوید که به خاطر جلوگیری از واقعیات بیشتر ملاریا این وزارت توانسته است عرضه خدمات صحی را در بیشتر از ۲هزارو پنجصد و هشتاد ودو مرکز رساند و هم چنان تدویر برنامه های مدریت ملاریا ولشمانیا را به راه اندازد. به گفته آقای هژیر پلان های بعدی وزارت صحت عامه که قرار است در سال جاری تطبیق شود دوا پاشی آب‌های ایستاده و توزیع پشه خانه ها به مناطق که آمار بلند ملاریا در آنجا ثبت می شود، می‌باشد.

وی از شهروندان خواست تا برای وقایه  بهتر از این مریضی، آب های ایستاده را از بین ببرند، محیط خویش را دواپاشی و از پشه خانه‌ها استفاده کنند و همین‌گونه تغذیه مناسب صورت گیرد و در موقع نیاز حتماً به مراکز صحی مراجعه کنند.

مهم ترین آثار و علایم بیماری ملاریا را میتوان به موارد چون:  دمای بالای بدن و تب و لرز، سردردی و احساس گیجی، احساس خستگی و خواب‌آلودگی شدید، حالت تهوع و دل‌پیچه و اسهال، بی‌اشتهایی، درد عضلانی، زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌ها، گلو‌درد، سرفه و تنگی نفس، اشاره کرد.

گفته می‌شود تغییرات آب‌و‌هوایی و بالا رفتن دمای مناطق گوناگون زمین به معنای گسترش این بیماری در مناطقی خواهد بود، که پیش از این هیچ نشانی از آن نبوده است. و افزایش دما باعث توانایی و قابلیت بیشتر پشه‌ها برای انتقال انگل ملاریا و گسترش این بیماری می‌شود.

محققان گفته اند که علاوه بر افزایش دما، میزان بارش و رطوبت و حتی بروز خشکسالی‌ها باعث افزایش سریع پشه‌های ناقل ملاریا در مناطقی می‌شود که این بیماری تا‌ به‌ حال دیده نشده است.

از سوی دیگر در استراتژی سازمان صحی جهان برای پیشگیری از ملاریا آمده است که تا سال۲۰۳۰ حداقل ۹۰% کاهش موارد ابتلا به ملاریا به میان آید، کاهش حداقل ۹۰% از موارد مرگ‌ومیر بر اثر این بیماری و همینطور ریشه‌کن کردن ملاریا حداقل در ۳۵ کشور جهان و پیشگیری از بازپیدایی ملاریا در تمام کشور‌هایی که ملاریا در آنها وجود ندارد.

گفتنی است که سازمان صحی جهان ۲۵ اپریل مصادف به ۵ ثور هر سال را روز جهانی مبارزه با ملاریا نامیده است تا بر مبارزه جمعی آگاهانه با هدف جهانی عاری از ملاریا تأکید کند.

آنگونه که در آغاز هم گفته شد ملاریا انگلی است که برای تولید مثل وارد سلول‌های خونی انسان می‌شود و آنها را از بین می‌برد و با نیش پشه منتقل می‌شود.

وقتی فرد با نیش پشه گزیده می‌شود، این انگل وارد جریان خون می‌شود و سلول‌های کبد را مبتلا می‌کند.

اسفندیار

 

 

 

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید