روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

رفاه و آسایش در سایه امنیت

اسفندیار

سال روان از لحاظ تأمین امنیت یک سال آرام بود و حد اقل در دو دهه گذشته می‌توان آن را استثنا شمرد. شهروندان در این سال کم‌ترین دغدغه نا امنی را داشتند و  همانگونه که پیش بینی می شد هیچ‌گونه تهدید بلند را شاهدنبودند.

پرواضح است که ناامنی پیامد های ناگوار اجتماعی واقتصادی را به بار می‌آورد. به گونه‌ای که موضوعاتی چون فقر و بیکاری، کم رنگ شدن سرمایه گذاری وکم شدن تشبثات اقتصادی، مهاجرت به بیرون وفرار از کشور و ارتقای بهای کالاها وخدمات و…، به نا امنی پیوند دارد. نا امنی باعث می‌شود تا بیشترین پروژه های اقتصادی وبازسازی در ولایات مختلف متوقف شوند واین امر باعث افزایش بیکاری و رکود سرمایه گذاری در کشور می‌گردد، بر عکس تأمین امنیت با تمام این عناصر پاسخگو است و در سایه‌ای آن می‌توان یک دور نمایی روشن برای کشور تعریف کرد و چرخه اقتصاد را به چرخ آورد. به عبارت دیگر امنیت کلید تمام نا به‌سامانی‌های است که مردم افغانستان در چهل سال گذشته از آن رنج برده و این پدیده نا امنی بود که مشکلات فراوانی را برای شهروندان تحمیل کرده بود.

آگاهان به این مسایل معتقدند که حکومت باید همواره تأمین امنیت را در صدر اولویت های خود قرار دهد وتمام سامانه ها وسازوکار های مورد نیاز تأمین امنیت را باید تدارک کند. ارگان هایی که دست اندرکار تأمین امنیت اند باید نیاز سنجی شوند و موضوع اکمال وتجهیز وآموزش منسوبان این ارگانها برابر با نیازمندی های موجود دفاعی ورزمی به بررسی گرفته شود. برای تأمین امنیت به صورت دراز مدت یک دید استراتیژیک به کار است، دیدی که این موضوع را همه جانبه مورد کنکاش قرار دهد. در مواردی حتا ممکن است در راهکارها بازنگری وتجدید نظر لازم باشد. ضرورت تأمین امنیت به گونه دوامدار حکم می کند که این کار باید صورت گیرد. پالیسی‌ها بروز و کار آمد شوند، توان رزمی و دفاعی نیروهای امنیتی ارتقا داده شود، نیازمندی های تسلیحاتی و از جمله سامانه دفاع و پشتیبانی هوایی نیروها به طرز موثری تأمین گردد. با این همه آنچه برای شهروندان نیز بیشتر از هرچیز دیگر مهم پنداشته می‌شود تأمین امنیت است.  خداداد باشنده کابل می‌گوید که امنیت نعمت بزرگی است و در موجودیت آن مردم می‌توانند به آسایش برسند. وی افزود:« امنیت به صورت عموم خوب است و برعکس بیست سال گذشته، حالا در تمام ولایت می‌توانیم با خاطر آسوده سفر کنیم و از تمام نقاط وطن خویش بازدید نمایم که در نفس خود این نعمت بزرگی است. درسال‌های گذشته رفتن از یک ولایت به ولایت دیگر حتی از یک قریه به قریه دیگر اگر نا ممکن نبود ولی خیلی دشوار و بازی با زندگی بود. من از یک سال به اینسو بیشتر از ده ولایت افغانستان را سفر کردم گاهی تنها و بعضی اوقات با فامیل، اما اندکترین نشان نا امنی را ندیدیم و اکنون با خیال راحت میتوانیم هرجای از وطن عزیز خویش برویم.»

خداداد می‌گوید که در کنار تأمین امنیت به صورت عموم، از وزارت امور داخله حکومت امارت اسلامی میخواهیم که با سارقین مسلح نیز برخورد جدی نماید. امروزه در کابل و برخی از شهرهای بزرگ دیگر دزدان مسلح در پس کوچه‌های شهرمردم را با اسلحه تهدید می‌کنند، مبایل و پول شان را به سرقت می‌برند.

این در حالیست که مسوولان امنیتی در کابل از باشندگان این شهر خواسته‌اند که برای بهبود وضعیت امنیتی در منازل شان کمره‌های امنیتی نصب کنند.

فرماندهی امنیه کابل گفته است که روند نصب کمره‌‌های امنیتی در شهر کابل به هدف بهبود در اوضاع امنیتی جریان دارد. خالد ځدران، سخنگوی فرماندهی امنیه کابل، گفته است که بیش از ۲هزار کمره امنیتی از دو هفته بدینسو تنها در شهر کابل نصب شده‌اند و این روند در بخش‌های دیگر کابل نیز جریان دارد. آقای ځدران  گفته است: «این کار تنها سفارشی می‌باشد و جبری نیست که هر شهروند باید کمره نصب کند اما مسوولان شهرک‌های بزرگ مکلف هستند تا در کنار دروازه‌های خود کمره نصب کنند.» فرماندهی امنیته کابل افزده است که در شهرک‌ها روند نصب کمره‌های امنیتی جبری و در دیگر بخش‌های شهر کابل اختیاری است. حکومت پیشین افغانستان نیز برای تامین امنیت شهر کابل، روند نصب کمره‌های امنیتی را در جاده‌های کابل روی دست گرفته بود اما موفق نشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید