روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

در جریان یک ماه اخیر ۳۲ هزار خانواده بیجا شده است

وزارت دولت در امور حوادث می‌گوید که در یک ماه گذشته بیش از ۳۲ هزار خانواده در ۲۵ ولایت کشور از اثر جنگ‌‌ها بی‌جا شده‌اند.
غلام بهاء‌الدین جیلانی، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث روز پنجشنبه (۱۷ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت:” در دو سال گذشته حدود ۵ میلیون نفر در سراسر کشور از اثر ظلم و وحشت طالبان بیجا شده و خانه‌های شان را ترک کرده‌اند”.
وی بیان داشت:” از میان ۵ میلیون بیجا شده داخلی، ۶۲ هزار و ۴۸۰ خانواده آن در شش ماه گذشته در نتیجه جنگ‌ها بیجا شده‌اند”.
وزیر دولت در امور حوادث افزود:” در یک ماه گذشته ۳۲ هزار و ۳۸۴ خانواده در ۲۵ ولایت کشور به اثر جنگ‌های طالبان خانه‌های‌شان را ترک کرده اند”.
او افزود:”ما برای همه شهروندان بیجا شده داخلی رسیدگی کردیم و از مجموع بیش از ۶۲ هزار که در شش ماه گذشته بیجا شده به بیش از ۵۲ هزار آن رسیدگی کردیم و روند سروی و پاسخ دهی برای دیگر شهروندان بیجا شده در تمام ولایات جریان دارد”.

آقای جیلانی گفت، از مجموع ۳۲ هزار و ۳۸۴ خانواده‌ای که در یک ماه گذشته در ۲۵ ولایت کشور بیجا شده‌اند برای ۲۰ هزار خانواده آن رسیدگی شده است. به گفته او، تاکنون به بیجاشدگان ۱۷ ولایت رسیدگی شده است.
وی تصریح کرد:” برای ۹۶ هزار خانواده گندم، برای ۴۲ هزار خانواده برنج، برای ۱۰۰ هزار خانواده مواد غذایی مانند آرد، برنج، لوبیا، چای، شکر و نمک و همچنان برای ۱۰۰ هزار خانواده دیگر بسته‌های غیرغذایی مانند کیت‌های صحی و آشپزخانه با حمایت کشور‌های چین و قراقستان فراهم کردیم”.
وزیر دولت در امور حوادث از ارسال ۱۹۱ میلیون افغانی جهت رسیدگی به بیجا شد‌گان داخلی به ولایات نیز خبر داد گفت:” ما در حال حاضر به ۵۰۰ میلیون افغانی پول نیاز داریم تا به بیجا شدگان ناشی از جنگ رسیدگی کنیم که این مبلغ را به حکومت پیشنهاد دادیم، امیدواریم به زودی اجرا شود”.
این در حالی است که در یک ماه اخیر جنگ و خشونت از سوی طالبان در بیش از ۱۵ ولایت کشور افزایش یافته و این جنگ‌ها باعث بی‌جا شدن هزاران خانواده گردیده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید