روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

خشونت‌ها در افغانستان روزانه جان ۹ کودک را می‌گیرد

وزارت دولت در امور صلح راه حل جنگ افغانستان را مذاکره و گفتگو دانسته و می‌گوید که بر بنیاد آمار‌ها روزانه ۹ کودک در افغانستان در نتیجه جنگ و خشونت‌های گروهای تروریستی کشته می‌شوند.
به گزارش روزنامه اصلاح؛ سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح افغانستان دیروز یک‌شنبه (۳۰ جوزا) در نشست” گفتمان ملی آسیب پذیری اطفال از جنگ و خشونت‌” گفت که زنان و کودکان قربانی اصلی جنگ استند؛ زیر زنان نان آور خانواده‌های‌شان را از دست داده و کودکان مجبور به کار شاقه می‌شوند.
آقای نادری افزود که سرباز گیری کودکان از سوی گروه‌های تروریستی و بازماندن آنان از آموزش و پرورش از دیگر پیامدهای جنگ است که آینده کودکان کشور را مخدوش کرده است‌.
وزیر دولت در امور صلح گفت که بر بنیاد آمارهای سازمان‌های بین‌المللی نزدیک به ۲۰ میلیون کودک در کشور متاثر از جنگ شده و روان آنان آسیب دیده است.
او تصریح کرد که گروه طالبان از افزایش خشونت‌ها و جنگ به هدف نمی‌رسند و پیامد‌های جنگ این گروه تنها کشتار مردم ملکی و شهروندان افغانستان است.
به گفته آقای نادری در حال حاضر صدها جوان کشور در جنگ کشته می‌شوند و تنها راه حل دایمی برای پایان جنگ میز گفتگو و مذاکره است که این گروه باید برای پایان آن در میز گفتگو حاضر شوند.
دکتور عالمه، معین امور حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح گفت که جنگ باعث ویرانی کشور و مهاجرات هزاران شهروند کشور به کشورهای بیرونی شده است.
خانم عالمه افزود که جنگ کنونی روزانه ۹ کودک از کودکان کشور قربانی می‌گیرد که این آمار نگران کننده است.
بنفشه یعقوبی، کمیشنر کمیسیون حقوق بشر افغانستان در این نشست بیان کرد که جنگ باعث شده است که تمامی حقوق اساسی کودکان کشور زیر پا شود. او گفت که حکومت افغانستان به چند کنوانسیون بین‌المللی حقوق اطفال الحاق کرده؛ اما به تعهدات خود نسبت به حقوق کودکان کمتر عمل کرده است.
این کمییشنر کمیسیون حقوق بشر خواستار آتش‌بس فوری شده و تصریح کرد که باید طرف‌های درگیر جنگ گفتگوهای صلح را زیر سایه آتش‌بس و نبود خشونت‌ها ادامه دهند.
این‌درحالی است که خشونت‌ها و جنگ در کشور هم‌زمان با آغاز دوباره‌ای گفتگوها میان هیات دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر، شدت یافته و چندین ولسوالی به دست گروه طالبان سقوط کرده است.
سیداحمد راشد کاشفی

ممکن است شما دوست داشته باشید