روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

حمایت از پروسۀ صلح و تقویت همکاری‌های اقتصادی؛محور بحث نشست سه‌جانبۀ افغانستان، ترکمنستان و ایالات متحدۀ امریکا

وزارت امور خارجۀ کشور می‌گوید که نمایندگان دولت‌های ایالات متحده امریکا، جمهوری اسلامی افغانستان و ترکمنستان از طریق کنفرانس ویدیویی نشست سه جانبه برگزار کردند.
وزارت امور خارجه گفته که این نشست تحت ریاست محمدحنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان، دیوید هیل، معین سیاسی وزارت امور خارجۀ ایالات متحده امریکا و رشید مرادوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان تدویر‌ یافت.
در خبرنامۀ وزارت امور خارجه آمده:” شرکت کنندگان بر اهمیت بحث‌های سه جانبه به منظور پرداختن به موضوعات نگران کنندۀ متقابل از جمله مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی تأکید کردند.
وزارت خارجه گفته که در این نشست به حمایت از امنیت منطقه‌ای و رشد اقتصادی تاکید شده و از کشورهای منطقه و جامعه جهانی به طور گسترده‌تر خواسته شده که از مذاکرات صلح افغانستان به رهبری ‌‌و مالکیت افغانها حمایت نمایند تا به برقراری صلح و تقویت افغانستان متحد، دموکراتیک و دارای حاکمیت ملی کمک کند.
اشتراک کنندگان بر حفظ و گسترش دستاوردهای دموکراتیک و حقوق بشری مردم افغانستان طی ۱۹سال گذشته به عنوان شرط لازم برای صلح پایدار تاکید کردند.
آنان همچنان خواهان بهبود همکاری‌های امنیتی و تشدید تلاش های مشترک برای مقابله با تهدیدات فرامرزی و رسیدگی به موضوعات امنیتی مانند تروریسم، قاچاق مواد مخدر، قاچاق و مهاجرت غیر قانونی شدند.
اشتراک کنندگان همچنان خواهان مشخص ساختن و حمایت از فرصت‌ها برای افزایش روابط مردم با مردم بین کشورهای افغانستان، ترکمنستان و ایالات متحده امریکا شده و بر شامل ساختن معنادار زنان و حمایت از مشارکت شان در همه اموری که توسط آنها برای پیشبرد صلح، امنیت و رشد اقتصادی در منطقه انجام می‌شود، تاکید کردند.
آنان همچنان پیرامون توسعه تجارت میان افغانستان، ترکمنستان و ایالات متحده آمریکا با بررسی محدودیت های قانونی در معاملات و افزایش موثریت طرزالعمل گمرکی مطابق به موافقتنامه موجود TIFA در آسیای مرکزی گفتگو کردند.
افزایش همکاری در استفاده از کریدور راه لاجورد، بهبود بخشیدن به آن و شناسایی سایر پروژه‌های حمل و نقل که افغانستان، ترکمنستان و ایالات متحده آمریکا برای افزایش تجارت در منطقه می‌توانند با هم روی آن کار کنند از موارد دیگری بود که سه جانب روی آن بحث کردند.
حمایت از پروژه های توسعه دهنده اتصال منطقه ای با افزایش همکاری در زمینه ساخت و گسترش شبکه های حمل و نقل که آسیای مرکزی را از طریق افغانستان به جنوب آسیا وصل می‌سازد، موضوع دیگری بود که سه جانب روی آن گفتگو کردند.
اشتراک کنندگان توافق کردند که برای شناسایی و اجرای پروژه‌های زیربنایی از جمله پروژه‌های مشترک منابع انرژی مانند پروژه برق ترکمنستان – افغانستان – پاکستان (TAP) و پروژه انتقال پایپ لاین گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هند (TAPI) به صورت مشترک کار صورت گیرد.
وزارت خارجه همچنین گفته که دخیل شدن در گفتگوهای جاری که به موجب آن ترکمنستان، افغانستان و ایالات متحده آمریکا حمایت شان را برای پروژه ها و اهداف مشترک تجدید و فرصت های جدید را برای همکاری جستجو کنند و با هم برای آینده امن و مرفه آسیایی مرکزی کار کنند از موارد دیگری بود که نمایندگان افغانستان، امریکا و ترکمنستان روی آن تاکید کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید