روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

حسینه صافی: امیدواریم  با تقرری‌های جدید شاهـد تحول در عرصه‌ی کاری وزارت اطلاعات و فرهنک باشیم

طی یک جلسه‌ی رسمی، محمد اجمل شاهپور به حیث معین امور جوانان، صحرا کریمی به عنوان رییس افغان فلم، سید جعفر راستین به عنوان رییس نظارت بر نشرات رسانه ها و فاروق الله عظیمی منحث رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت تخار از سوی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ و بر اساس حکم رییس جمهور معرفی شدند. در  محفلی که به همین مناسبت در تالار وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شده بود، هئت رهبری و کارمندان وزارت اطلاعات و فرهنگ و نیز شماری از مقامات حکومتی و اعضای مجلس سنا اشتراک داشتند.

حسینه صافی سر پرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت: فعالیت های وزارت اطلاعات و فرهنگ روی چهار هدف عمده متمرکز می باشد که عبارت اند از: ایجاد مطبوعات کثرت گرا، آزاد و قابل دسترسی مردم؛

حفظ و حمایت از میراث‌های فرهنگی و تحویل دهی آن به نسل های بعدی  به منظور رشد و خلاقیت فرهنگی؛

احیا و انکشاف توریزم و جلب سیاحین به منظور بازدید از ساحات توریستی وایجاد زمینه‌ی پیشرفت جوانان و تشویق آنها در سطوح مختلف.

خانم صافی افزود: تقرر و تبدیلی در ادارات یک امر معمول است و بخشی از اصلاحات و حکومت داری خوب می‌باشد که امروز ما شاهد تطبیق این  روند در وزارت اطلاعات و فرهنگ استیم.

وی ازکارکردهای داکترکمال سادات معین پیشین امورجوانان وزارت اطلاعات وفرهنگ به نیکی یاد کرد و به مسؤولان جدید آرزوی موفقیت نمود.

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ گفت: من افتخار می‌کنم که برای اولین بار در ریاست افغان فلم یک خانم با استعداد راه یافت است.

سپس محمد اجمل شاهپور معین امور جوانان، صحرا کریمی رییس افغان فلم و محمدجعفر راستین رییس نظارت بر نشرات رسانه ها ضمن ارایه برنامه های آینده‌ی شان از اعتماد رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ تشکر کردند.

از طرف دیگر صحرا کریمی رییس تازه معرفی شده‌ی افغان فلم می‌گوید که در هجده سال گذشته توجه به سینما انفرادی و شخصی بود و بعضی سینما گران سینمای افغانستان را منفی معرفی کرده اند. وی افزود، اداره‌ی افغان فلم فرصت های زیادی را در هجده سال گذشته از داست داده است و گروهی با استفاده از فرصت آمده سینمای افغانستان را منفی معرفی کرده و قصه های سرزمین ما را پس از غارت با روش سیاهی که خود شان میخواسته اند روایت کرده اند. خانم کریمی گفت: به باور من قصه های سرزمین افغانستان را باید سینما گران افغانستان معرفی کنند؛ چون در میان این همه مردم فقط سیاهی، بد بختی و تباهی نیست. تاریخ ما فقط از زمان طالبان نیست، ما قبل و بعد از طالبان تاریخ درخشانی داریم ولی همه میخواهند روایت ما را طالبانی جلوه دهند.

خانم کریمی با ابراز نگرانی گفت: سینما و فلم در میان جامعه‌ی ما از طرفداری مثبتی برخوردار نیست. وقتی ما در مورد سیمنا فلم و تولیدات صوتی و تصویر حرف می‌زنیم بسنده می‌شود به تلویزیون و برخی فلم‌های هندی. رییس افغان فلم گفت، سینما خود یک تفکر و بینش است که از طریق حکایت، قصه و پردازش کردن تاریخ یک سرزمین حکایت و به حافظه بصری یک مملکت سپرده می‌شود. از طرف دیگر چنانچه فرهنگ زیربنای یک جامعه است، سینما و فلم میتواند در معرفی فرهنگ نقش ارزنده را بازی کند.

رییس تازه معرفی شده افغان فلم تعهد سپرده گفت: تعهدی که من به مردم افغانستان می‌سپارم این است که منبعد اجازه نمی دهم قصه های ما تحریف شود. من تمام تلاش خود را می‌کنیم تا به جهان چهره‌ی دیگر از افغانستان را به معرفی بگیریم.

وی می‌گوید که روی چند برنامه اصلی تمرکز خواهد کرد که شامل: تولید فلم؛ آشتی دادن جامعه‌ی افغانستان با سینما، بازسازی سینماها و دادخواهی برای سینمای افغانستان می باشد.

عادله حسینی

ممکن است شما دوست داشته باشید