روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

جهاد ادامه دارد

آری، جهاد ادامه دارد. {…وَالْجِهَادُ مَاضٍ مُنْذُ بَعَثَنِی اللَّهُ إِلَى أَنْ یُقَاتِلَ آخِرُ أُمَّتِی الدَّجَّالَ} ترجمه: از بعثت من تا زمانی‌که آخر امتم با دجال می‌جنگد، جهاد ادامه دارد.

ما هنوز در ابتدای کار هستیم. جهاد نظامی ما در برابر بلوک غرب، فعلا شاید تمام شده باشد؛ اما جهاد در برابر فشارهای سیاسی و محاصره‌های اقتصادی آنان از نو آغاز شده است.

آنها جنگ‌هایی جدید و جبهه‌هایی دیگر در برابر ارادهٔ این ملت تشکیل داده‌اند. آنها با بیست‌سال بمباران و جنایات غیر قابل ذکر، کوشش کردند تا مانع «حاکمیت امارت اسلامی» در افغانستان شوند؛ اما حالا که ازاین جبههٔ خود نامراد و ناکام شدند، جبههٔ فشار سیاسی (به‌رسمیت نشناختن و ندادن کرسی سازمان بین‌الملل به نمایندهٔ امارت اسلامی) و جبههٔ فشارهای اقتصادی را در پیش گرفته‌اند و در ابتدای این جنایت‌شان، بیش از نُه میلیارد دالر سرمایۀ افغانستان را در بانک مرکزی منجمد کردند و با بهانهٔ اخذ غرامت از حملات ۱۱ سپتامبر می‌خواستند قسمتی از آن را درمیان خود تقسیم کنند!

اما این اراده‌های نامشروع آنان نیز رو به افول خواهد بود و ما با جهادی دیگر، در برابر آن‌ها ایستادگی خواهیم کرد.

به تاریخ ۲ جمادی الاولی ۱۴۴۳ هق أمیرالمؤمنین -حفظه‌الله- در سخنانی که با هیئت زیارت‌کننده از نیمروز داشته‌اند چنین گفتند: «جهاد همچنان ادامه‌ دارد و هر قدر کفار و نظام‌های فاسد دنیا بر ما فشار بیاورند، در هر شرایطی برای قربانی حاضریم؛ ولو اینکه برای حفظ نظام اسلامی جان خواسته شود».

آری، دشمنان اسلام هیچگاه آرام ننشسته‌اند و آرام نخواهند نشست. آنان شکست مفتضحانهٔ نظامی و دیپلوماسی خود در افغانستان را هیچگاه فراموش نمی‌کنند؛ ازاین‌رو تلاش‌های شبانه‌روزی آنها بر این است تا ازنظر سیاسی و اقتصادی، این نهال مبارک را به‌خشکانند و برای رشد و ترقی‌اش راهی را باز نگذارند.

اما یقین داشته باشیم که {یُرِیدُونَ لِیُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ} کافران می‌خواهند تا نور الهی را با دهان خود خاموش بسازند؛ اما الله متعال نور خودش را کامل می‌سازد؛ اگرچه به طبع کافران نیفتد.

الله متعال همانگونه که همراهی‌اش را در مدت بیست‌سال جهاد و مبارزه به ما نشان داد و نهایتا بنابر ارادهٔ قوی و تلاش‌های بی‌وقفهٔ مجاهدان، آنها را بر سکوی پیروزی نشاند، همکنون در مرحلهٔ جهاد دوم و سوم نیز ما را پیروز خواهد کرد؛ اما…

اما لازم است تا ما با همان اراده، پُشت‌کار، تلاش‌های لحظه‌به‌لحظه و فداکاری، وارد میدان «جهادِ عمران و آبادی، جهاد خدمات‌رسانی، جهاد اقتصاد و تجارت» شویم و آستین همت را بالا زده ملت خود را از هر لحاظ غنی سازیم. دراین جهاد نیز باید خود را خسته کنیم تا ملت ما زیر حاکمیت نظام اسلامی آسوده خاطر باشد و آنانی که فرار کرده‌اند دوباره به آغوش خاک خود برگردند.

در این جهاد لازم است تا هر مسئولی، چه در رده‌های بالا و چه پایین، طبق توان خود، در تلاش باشد تا امور محوله به خود را در چارچوب مقررشدهٔ آن، کاملاً به انجام برساند؛ تا در بخشی که به او سپرده شده است کوتاهی‌ای باقی نماند.

اگر هر مجاهد و مسئولی بتواند امر مربوطهٔ خود را به‌صورت درست و حسابی انجام دهد، ما می‌توانیم یک نظم و ضبط خاصی را در اداره‌های خود داشته باشیم و از مشکلات ملت خود بکاهیم.

از تمامی ظرفیت‌ها نهایت استفاده را ببریم و هرکسی وظیفه‌اش را مهم بداند. نظم و امور یک کشور از همین امور پایین و کم‌اهمیت شکل می‌گیرد تا اینکه به کارهای بزرگ می‌رسد.

تاجران ملی ما باید سرمایه‌گذاری‌های خود را با مشورهٔ امرا به‌پیش ببرند. آنها ازاینکه بیشتر به فکر سود و عواید خود باشند، به‌فکر سودرسانی به ملت خود باشند!  پیغمبر اکرم -صلى‌الله‌علیه‌وسلم- می‌فرمایند: «خیر الناس أنفعهم للناس» ترجمه: بهترین مردم همان است که نفع و سود بیشتری به مردم برساند. جهاد تاجران و سرمایه‌داران ما همین است که سرمایه‌گذاری‌های کلانی بکنند و مواد خوراکی و اولیه را بدون برداشت فایده یا حداقل با نازلترین قیمت به بازارِ فروش، عرضه کنند.

آنهایی‌که الله متعال به آنها مال‌های زیادی بخشیده است قسمتی از آن را (براساس جهاد مالی) به فقرا و نیازمندان جامعه تقسیم کنند و رضایت خداوندی و سربلندی ملت خود را در برابر فشارهای غربیان به‌دست آورند.

مسئولان امارت اسلامی نیز در همهٔ عرصه‌ها در تلاش اند و از هیچ‌کوششی دریغ نمی‌ورزند تا ملت خود را از نظر امنیت، اقتصاد، خدمات‌رسانی و رفاه عمومی طبق توان خود در آسودگی نگهدارند و از همین جهت است که با بستن قراردادهای تجاری با کشورهایی نظیر چین، پاکستان و غیره صادرات و واردات کشور را رشد می‌دهند.

قرارداد پروژه‌های بزرگی چون خط لولهٔ انتقال گاز طبیعی ترکمنستان به کشور ما، پاکستان و هند، موسوم به “تاپی” (TAPI) و پروژۀ کاسا ۱۰۰۰ یا لین انتقال برق از کشورهای آسیای میانه به پاکستان که حدوداً ۷۶۵ کیلومتر طول دارد و ۵۶۳ کیلومتر آن از افغانستان عبور می‌کند و چندین پروژه‌های عمرانی و آبادانی دیگر، نشانه‌هایی در راستای رونق آبادانی و اقتصادی ما در آینده دارند؛ آینده‌ای نه خیلی دور -ان شاءالله- شاهد رشد عالی عمران، اقتصاد و تجارت کشور خواهیم بود.

مهمترین چیز، صداقت و زعامت امرا و مسئولانی مؤمن است که رهبریت همهٔ امور ما را بر عهده دارند و منافع دینی و ملی ما را بر هر چیزی دیگر ترجیح می‌دهند.

به امید سربلندی ملت عزیز افغانستان

محمدداود مهاجر

ممکن است شما دوست داشته باشید