روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

جلوگیری از غصب ملکیت‌‌های یک ساحه باستانی در هلمند 

شریعت: از غصب جایداد‌های یک بنای تاریخی در هلمند جلوگیری شد.

به اساس گزارش ها، یک تعداد اشخاص قصد داشتند که در بخشی از ملکیت‌های قلعه‌ی تاریخی بست در هلمند تاسیسات بسازند، اما پولیس به درخواست ریاست اطلاعات وفرهنگ هلمند مانع آنان شد.

حافظ عبدالباری راشد رییس اطلاعات و فرهنگ هلمند گفت که آنان به همکاری پولیس به موقع اقدام کردند و ازغصب بخشی از زمین‌های قلعه‌ی تاریخی بست جلوگیری کردند.

حافظ راشد به کسانی که قصد غصب جایدادهای بناهای تاریخی وساحات باستانی را دارند، هشدارداد.

قلعه بُست‌ در نزدیکی شهر لشگرگاه، مرکز ولایت هلمند قرار دارد که در حال حاضر از این ساحه تاریخی، تنها تاق دروازه‌ای باقی مانده است که در قرن یازدهم ساخته شده بود. این تاق زمانی دروازه‌ی ورودی شهر لشگرگاه نیز بوده است.

تاق دروازه‌ی قلعه‌ی بُست‌ از جمله‌ی اثرهای تاریخی بی‌نظیر افغانستان شمرده می‌شود که تصویر آن در بانک‌نوت‌های «صد افغانیگی» پول کنونی این کشور نیز حک شده‌ است. این دروازه که قرن‌ها در مقابل حوادث پی‌هم و حمله‌های زیادی ایستادگی کرده‌، امروز اما به اسکلیتی تبدیل شده که بر یک اتکای نوساخت تکیه داده شده‌است.

قلعه بُست‌ پس از چهار بار هجوم جنگ‌جویانی چون علاوالدین غوری، چنگیز‌خان مغول، تیمور لنگ و نادر افشار، هم‌چنان پابرجا مانده بود. اما اکنون ساخت صدها منزل مسکونی به صورت غیرقانونی در قلعه تاریخی بُست‌ چهره‌ی این ساحه‌ی تاریخی را دگرگون کرده است.

گذرزمان، توفان‌های طبیعی و آب‌خیزی دریای هلمند، بخشی از این آبده تاریخی را تخریب کرده است.

در سابق این قلعه قصر زمستانی غزنویان بوده است.

امارت اسلامی بارها گفته که درتلاش حفظ بنا های تاریخی افغانستان است.

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ اخیرا در سفر به بامیان گفت که تلاش دارند تا در راستای ترمیم و نگهداری گنجینه‌های تاریخی – باستانی افغانستان گام بردارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید