روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

ترکیه عملیات برضد ملیشه‌های کرد سوریه را به تاخیر انداخت

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته که کشورش عملیات نظامی علیه نیروهای کرد تحت حمایت امریکا را در شمال‌شرق سوریه، به تاخیر انداخته است.

آقای اردوغان گفته که این تصمیم، بدنبال گفتگوی تلفونی هفتۀ گذشتۀ او با دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا اتخاذ شده است.

او گفت “تماس تلفونی ما با آقای ترمپ، و هم‌چنین تماس‌های واحدهای دپلماتیک و امنیتی ما، و نیز اعلامیه‌هایی که از جانب امریکا نشر شده، منجر به این شد تا تصمیم بگیریم که اندکی بیشتر منتظر بمانیم.”

آقای اردوغان ولی افزود که این تاخیر بسیار طولانی نخواهد بود و به تمایل خود برای انجام عملیات علیه ملیشه‌های کرد ظرف “ماه‌های آینده” اشاره کرد.

این نیروها، نقش کلیدی را در حمایت از نظامیان امریکایی در سوریه برای مبارزه با داعش بازی کرده اند.

امریکا و ترکیه، چندین سال است که بر سر مسأله سوریه با هم اختلاف نظر دارند. واشنگتن، برای سرکوب جنگجویان داعش در سوریه، از حمایت نیروهای کرد موسوم به واحدهای حفاظت مردمی (YPG) برخوردار بوده است، ولی ترکیه ادعا می‌کند که این نیروها، شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان (PKK)، یک حزب جدایی‌طلب هستند که از جانب ترکیه، امریکا و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است. ولی امریکا و اتحادیه اروپا، میان واحدهای حفاظت مردمی و حزب کارگران کردستان تفاوت قایل هستند. رییس جمهور ترکیه روز جمعه گفت که اختلافات میان امریکا و ترکیه بر سر موضوع سوریه، به ویژه بدنبال تصمیم اخیر امریکا برای خروج نظامی از این کشور، در حال برطرف شدن است.

تصمیم امریکا برای پایان دادن به حضور نظامی خود در سوریه، برای بسیاری‌ها مایۀ تعجب بود. آقای ترمپ گفته است که داعش در سوریه “شکست” خورده و بنا بر این، امریکا نیازی برای ادامۀ حضور نظامی در آن‌جا ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید