روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

تخریب پایه‌های برق از سوی طالبان، میلیون‌ها افغانی به شرکت برشنا و مردم افغانستان ضرر اقتصادی وارد کرده است

طالبان مسلح چند روز پیش برای چندمین بار پایه‎های برق وارداتی را در شمال کشور مورد هدف قرار داده و چند روز شهریان کابل و یازده ولایت دیگر کشور از نعمت روشنایی بی بهره شده و در تاریکی بسر می بردند. شرکت برشنا پس از چند روز موفق شد لین برق را به گونه موقتی وصل کرده و کار روی ترمیم پایه های برق را آغاز نماید. در زمینه اینکه این مشکل چه زمانی به گونه دایمی رفع خواهد شد، خواستم نظر وحیدالله توحیدی سخنگوی شرکت برشنا را بگیرم. 

پرسش: برای اینکه پایه های برق، دیگر  مورد تهدید قرار نگیرند حکومت افغانستان به ویژه شرکت برشنا چه راهکاری را رویدست دارد؟

پاسخ: برنامه تامین امنیت مسوولیت سکتور امنیتی کشور است. نهادهای امنیتی باید امنیت تاسیسات برق کشور را تامین کنند و نگذارند مخالفان مسلح پایه های برق را منفجر کرده و مشکلات بزرگی را برای مردم افغانستان خلق کنند. از مخالفان مسلح نیز می خواهیم پایه های برق را هدف نظامی حساب نکنند. زیرا پایه های برق از جملۀ تاسیستات عام المنفعه است و از آن برای خدمت رسانی به مردم استفاده می شود.

از جانب دیگر در این راستا همکاری مردم نیز ضروری است.

مردم  افغانستان نیز در کنار دولت در نگهداری تاسیستات عام المنفعه مسوولیت دارند. اگر مردم همرای ما همکار باشند مشکلات برق و برق رسانی کمتر خواهد شد.

پرسش: تخریب پایه های برق از سوی طالبان، چه اندازه ضرر اقتصادی به شرکت برشنا وارد کرده است؟

پاسخ: طبیعی است که تخریب پایه های برق ضربه اقتصادی بر شرکت وارد می کند. هر پایه که دوباره ساخته می‎شود بدون مصارف لوژستیکی و مصارف تجهزاتی، بیشتر از یکی میلیون افغانی نیاز دارد.

یعنی اگر ما مصارف لوژستیکی و ضیاع وقت را در نظر بگیریم، ترمیم فی پایه برق دو میلیون افغانی مصرف دارد.

در پهلوی آن تخریب تاسیسات و قطع برق، مشکلات اقتصادی غیر مستقیم نیز دارد و ضرر اصلی آن متوجه مردم و سکتور خصوصی است. 

پرسش: برای اینکه از ناحیه برق به خود کفایی دست یابیم و برق در سراسر کشور وصل شود، چه برنامه ای رویدست است؟

پاسخ: طبیعی است که ما در این زمینه برنامه داریم. اما در این زمینه بیشتر مسوولیت متوجه وزارت انرژی و آب است. وزارت انرژی و آب در زمینه ساخت و ساز بندهای برق برنامه هایی دارد و  اگر این برنامه ها تکمیل شود، مشکل کمبود برق در کشور تا حد زیادی رفع می شود.

د افغانستان برشنا شرکت، فقط صلاحیت و مسوولیت خرید، فروش ، توزیع و تولیه برق را دارد اما در ساخت و ساز پروژه های بزرگ، صلاحیت و مسؤولیت بیشتر را وزارت انرژی و آب دارد .

آقای توحیدی می گوید، در حدود ۴۵ الی ۵۰درصد مردم افغانستان به انرژی برق دسترسی دارند. به گفته وی، برق موجوده کشور، در حدود ۸۰ درصد وارداتی است و ۲۰ درصد آن از  منابع داخلی تامین می شود.

آقای توحیدی می گوید که با امضای یک قرارداد جدید با ترکمنستان قرار است تا سال ۲۰۲۱ در حدود هزار میگاوات برق از این کشور خریداری شود و هم چنان قرار است که از ازبیکستان تا آخر سال ۲۰۲۲ هزار میگاوات برق اضافی خرداری شود تا مشکل کمبود برق که هم اکنون ما با آن رو به رو هستیم در آینده بکلی برطرف گردد.

عادله حسینی

ممکن است شما دوست داشته باشید