روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

تأمین حاکمیت دولت در وردوج بدخشان؛ مردم خواهان تطبیق برنامه‌های بازسازی و پروژه‌های عمرانی هستند

مردم و مقام‌های محلی در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان خواهان بازسازی و نوسازی این ولسوالی هستند.

به گفته آنان در مدت چهار سال حاکمیت گروه طالبان، هیچ برنامه بازسازی در وردوج اجرا نشده و مردم این ولسوالی با امکانات ابتدایی زندگی می‌کنند.

به نقل از روادیو آزادی، وردوج پس از حاکمیت طالبان به منابع و امکانات زیادی نیاز دارد – از ساختمان مکتب‌ تا لوازم دفتر اداره محلی و حتی خدمات اولیه صحی.

دولت محمد ۵۷ ساله باشنده چاکران مرکز ولسوالی وردوج می گوید که در چهار سال حاکمیت طالبان این ولسوالی تحت پوشش برنامه‌های بازسازی حکومت افغانستان نبود.

به گفته دولت‌محمد، حتی دانش‌آموزان در زیر سایه درختان درس می‌خواندند، بیمارستان وردوج دارو ندارد، زندگی عادی با دشواری‌های زیاد مواجه است.

او افزود: ” ما در مدت چهارسال حاکمیت طالبان، ۳۰ سال عقب ماندیم، تا هنوز هیچ کمکی با ما نشده است.”

محمد عمران پیام، ولسوال وردوج می گوید که طالبان پس از آن ‌که در برابر نیروهای دولتی شکست خوردند، دروازه‌ها و پنجره‌های ساختمان فرماندهی پولیس و ساختمان ولسوالی را با خود بردند و میز و چوکی دفاتر اداره محلی را به آتش کشیدند.

به گفته آقای پیام، اکنون برای اجرای کار مردم، محل مناسب وجود ندارد.

پیام گفت: تاکنون هیچ نوع امکانات دفتری، اداری و دولت داری وجود ندارد، میز و چوکی باقی مانده نیز قابل استفاده نیست.”

در همین حال، اختر محمد خیرزاده، معاون والی بدخشان عقب‌ماندگی ولسوالی‌های یمگان، کران‌ومنجان و وردوج را می‌پذیرد، اما تأکید دارد که به‌زودی برنامه‌های توسعه‌ای در این سه ولسوالی عملی خواهد شد.

او گفت: ” اداره محلی بدخشان تصمیم قاطع دارد تا ولسوالی‌های تازه آزاد شده نوسازی گردند. همچنان در قسمت انکشاف معارف و دیگر بخش‌ها توجه جدی خواهد شد.”

ولسوالی‌های وردوج و یمگان به ترتیب در ۱۶ و ۱۸ سنبله در پی عملیات نیروهای افغان از کنترول طالبان خارج شد. وردوج مدت پنج سال و یمگان مدت چهار سال در کنترول طالبان مسلح قرار داشت.

شماری از باشندگان این سه ولسوالی‌ می‌گویند اگر حکومت مرکزی برنامه‌های بازسازی را در مناطق‌شان اجرا کند، اجازه نمی‌دهند مناطق‌شان دوباره به دست ‌هراس‌افگنان سقوط کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید