روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

بزرگداشت از روز ملی فرهنگ بلوچی

محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم گرامیداشت از«روز ملی فرهنگ بلوچی» که از سوی شورای عالی بلوچان افغانستان برگزار گردیده بود، گفت که بر بنیاد قانون اساسی کشور، افغانستان خانه مشترک اقوام و فرهنگ‌های مختلف بوده و تمامی شهروندان کشور از حقوق سیاسی و مدنی مساوی برخوردارند و هیچ گروهی قومی و زبانی نمی‌تواند عرصه را برای فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی اقوام ساکن تنگ نماید.
به باور او تقویت خورده فرهنگ‌های محلی در کشور باعث غنامندی فرهنگ ملی افغانستان شده و نباید این پاره‌ فرهنگ‌های محلی در میان اقوام مختلف در کشور نادیده گرفته شود.
آقای زهیر از رییس شورای بلوچان، جوانان و قلم به دستان بلوچ خواست که با شریک کردن آثار ملموس و غیرملموس این قوم با وزارت اطلاعات وفرهنگ همکاری کنند که از یک طرف زمینۀ چاپ آثار آنان فراهم شود و از جانب دیگر آثار غیرملموس مرتبط به فرهنگ بلوچان از طریق این وزارت در سازمان یونسکو ثبت شود.
در عین حال محب‌الله صمیم، وزیر سرحدات، اقوام و قبایل در مراسم تجلیل از روز فرهنگ بلوچ گفت که در افغانستان ۴۰ قوم مختلف با فرهنگ‌های متفاوت زنده گی می‌کنند و این اختلاف فرهنگی میان اقوام باعث تقویت و غنامندی فرهنگ ملی کشور می‌شود.
نظام فطرت بلوچ،رئیس شورای بلوچ‌های افغانستان گفت که سرنوشت اقوام با تاریخ و فرهنگ‌ آنها وابسته است و پاس‌داشت از فرهنگ و تاریخ یک قوم به معنای تبعیض و تضاد با سایر گروه‌ها و اقوام نیست؛ بلکه حفظ زیبایی‌ها و ظرفیت‌های موجود فرهنگی در جامعه است. در همین حال رییس جمهورغنی نیز به مناسبت روز فرهنگ بلوچی گفته که به به منظور حمایت، نگهداری، پیشرفت و توسعۀ فرهنگ شهروندان افغانستان، گام های ارزشمندی برداشته شده است و از هیچ گونه تلاشی در راستای حفظ و تقویت فرهنگ بلوچی دریغ نخواهد شد.
سیداحمد راشد کاشفی

ممکن است شما دوست داشته باشید