روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

برگزاری نشست آگاهی‌دهی پیرامون شیوه‌های وقایه و پیشگیری از ویروس کرونا

نشستی به منظور آگاهی دهی دربارۀ چگونگی سرایت و پیشگیری از ویروس کرونا، برای کارمندان وزارت اطلاعات فرهنگ برگزارشد.

به گزارش خبرنگار آژانس باختر٬  این نشست را پوهنتون علوم طبی کابل به همکاری ریاست منابع بشری وزارت اطلاعات و فرهنگ، با حضورداشت هیئت رهبری و کارمندان این وزارت برگزار کرد.

در آغاز این نشست، پوهنیارسیده مژگان مصطفوی معین گرځندوی، مالی و اداری وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت :  ” اکنون در مرحله‌یی قرارداریم که باید در مورد ویروس کرونا و چگونگی جلوگیر از سرایت آن، آگاهی داشته باشیم . “

پوهنیارمصطفوی از مسوولان وکارمندان وزارت اطلاعات و فرهنگ خواست که به توصیه ها و پیام های استادان پوهنتون علوم طبی کابل در رابطه به ویروس کرونا ، گوش دهند و آن را رعایت کنند.

بعد پوهاند دکتور وحید الله مومند، رییس پوهنتون علوم طبی کابل درصحبتی در مورد تلاش های این پوهنتون در مبارزه با کرونا و راه های جلوگیری از سرایت آن ، معلومات داد.

او گفت که ویروس کرونا را نباید آن چنان بزرگ معرفی کنیم که به روحیۀ مردم صدمه بزند و نه آن قدر کوچک هم بشماریم که در رعایت نکات مهم برای جلو گیری از انتشار آن توجه نکنیم .

وی افزود که این ویروس به افراد سالخورده که به بیماری های خطرناک مبتلا باشند و مقاومت وجود شان ضعیف باشد ٬ خطر جدی ایجاد می کند.

پوهاند مومند تاکید  کرد که با استفاده ازغذا های مناسب، سبزیجات و انواع میوه ها که و یتامین سی دارند می توان مقاومت وجود را بالا برد و وجود خود را وقایه کرد.

به همین ترتیب داکترمحمد نعیم برومند، با ارائه معلومات تصویری ، ویروس جدید کرونا را معرفی کرد .

اوگفت که این بیماری از حیوانات به انسان ها در اثر تماس و استفاده از گوشت نیم خام حیوانات و تخم نیم خام مرغ و همچنان از انسان به انسان از طریق سرفه و عطسه سرایت می کند.

داکتربرومند خاطرنشان کرد که ویروس کرونا مدت ۱۴ روز در وجود انسان مصاب در خفا می ماند و علایم آن  تب ، عطسه، نفس تنگی ، سردردی و گلو دردی است .

وی افزود که برای تشخیص این بیماری از افرازات ( بینی ، گلو ) یا خون شخص نمونه گرفته می شود و با استفاده از روشی موسوم به PCR که قطعات  DNA ویروس را مورد بررسی قرارمی دهد، استفاده می شود.

او علاوه کرد که به خاطرجلوگیرازسرایت این ویروس ، دست ها باید  با آب و صابون ویا مایع ضدعفونی کننده حاوی الکول شسته شود، هنگام عطسه جلو دهن و بینی با دستمال یا آرنج گرفته شود، از تماس بدون محافظت با حیوانات وحشی یا اهلی خود داری شود و همچنان گوشت و تخم مرغ قبل از خوردن کاملاً پخته شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید