روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

برتری آراستگی باطنی بر جمال ظاهری

تهیه و ترتیب: حمدالله « مبارز»

حجاب

لاینفع الایمان بغیر تقوی : (ایمان بدون تقوا سود نمی بخشد.)

حجاب در لغت:

حجاب در لغت به معنای پوشش و پرده است و هر چیزی که مانع از رؤیت شود، از این رو در آیه من وراء حجاب : از پس پوششی (آیه ۵۱ سوره شوری) اشاره به موضوع غیب و جایی که قابل رؤیت نیست اشاره دارد.

کلمه حجاب تنها به زنان اختصاص ندارد و به طور کلی به رعایت امر حجاب در خصوص پوشش زن و مرد نامحرم در قبال یکدیگر می باشد. بنابراین حجاب در قرآن به چند بخش تقسیم شده است که در زیر به آن اشاره می کنیم.

حجاب و عفاف در پوشش که در آیه ۵۹ سوره نساء به آن اشاره شده است، اغلب افراد از آن آگاهی داشته و نیز بسیاری از خانم های متدین بر رعایت این موضوع تاکید دارند.

حجاب و عفاف در سخن و گفتار، طریقه صحبت کردن با نامحرم نباید با ناز و عشوه، همچنین شوخی کردن و گفتن سخنان پوچ و زننده باشد (اسلام تمایزی بین زن و مرد قائل نشده، از این رو فرقی نمی کند سخن گفتن زن با مرد باشد و یا بالعکس) که در سوره احزاب به آن اشاره شده است.

علاوه بر این، در قرآن از انواع دیگر حجاب که در رفتار خارجی انسان تجلی می‎کند، نام برده شده است؛

مثل حجاب و پوشش در نگاه که مردان و زنان در مواجهه با نامحرم به آن توصیه شده‎اند:

چنانکه در کلام پاک الهی آمده، ترجمه: ای رسول ما به مردان مؤمن بگو تا چشم‎ها را از نگاه ناروا بپوشند.

همچنان در آیه دیگر نیز آمده، ترجمه: ای رسول به زنان مؤمن بگو تا چشم‎ها را از نگاه ناروا بپوشند.

نوع دیگر حجاب و پوشش قرآنی، حجاب گفتاری زنان در مقابل نامحرم است:

ترجمه: پس زنهار نازک و نرم با مردان سخن نگویید؛ مبادا آن که دلش بیمار (هوا و هوس) است به طمع افتد.

نوع دیگر حجاب و پوشش قرآنی، حجاب رفتاری زنان در مقابل نامحرم است. به زنان دستور داده شده است به گونه‎ای راه نروند که با نشان دادن زینت‎های خود باعث جلب توجه نامحرم شوند:

ترجمه: و آن طور پای به زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم شود.

موضوع حجاب در قرآن:

دین مبین اسلام اهمیت زیادی برای حجاب قائل است، همچنین در بیش از ده آیه از قرآن به موضوع حجاب و حرمت نگاه به نامحرم اشاره داشته است. به عنوان مثال آیه ۵۹ سوره احزاب آمده است :

ترجمه:

(ای پیامبر، به زنان و دخترانت و نیز به زنان مؤمنین بگو که خود را بپوشانند تا شناخته نشوند و مورد آزار و اذیت قرار نگیرند و خداوند بخشنده و مهربان است.)، منظور از جلاب در این آیه یک نوع پوشش سراسری است که به وسیله آن، خانم‌ها  تمام اندام خود را پوشانده تا از دسترس افراد هوس ران مصؤن و محفوظ باشند.

آیه ۳۱ سوره نور نیز به طور مفصل به موضوع حجاب پرداخته و از حرمت نگاه به نامحرم سخن گفته است.

ترجمه:(و به زنان مؤمن بگو که چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینتهاى خود را جز آن مقدار که پیداست آشکار نکنند و مقنعه ‏هاى خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشکار نکنند، جز براى شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود یا زنان هم کیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود که رغبت به آن ندارند، یا کودکانى که از شرمگاه زنان بى‏ خبرند. و نیز چنان پاى بر زمین نزنند تا آن زینت که پنهان کرده ‏اند دانسته شود. اى مؤمنان، همگان به درگاه خدا توبه کنید، باشد که رستگار گردید.)

اگر به معنای عام، هر نوع پوشش و مانع از وصول به گناه را حجاب بنامیم، حجاب می‎تواند اقسام و انواع متفاوتی داشته باشد. یک نوع آن حجاب ذهنی، فکری و روحی است؛ مثلاً اعتقاد به معارف اسلامی، مانند توحید و نبوت، از مصادیق حجاب ذهنی، فکری و روحی صحیح است که می‎تواند از لغزش‎ها و گناه‎های روحی و فکری، مثل کفر و شرک جلوگیری نماید.

درباره حدود حجاب و زینت در اسلام قرآن می فرماید: ترجمه:

«ای پیغمبر! به همسرانت و دخترانت و به زنان مؤمنین بگو که جلباب های (روسری های) خویش را به خود نزدیک سازند.

این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند نزدیکتر است و خدا آمرزنده و مهربان است.»

وقتی زن پوشیده و سنگین از خانه بیرون رود و جانب حجاب و عفاف و پاکدامنی را رعایت کند بدین وسیله شناخته می‌شود که زن نجیب و عفیف می باشد و بیماردلان از اینکه به آنها طمع ببندند و جرات نمی کنند معترض آنها شوند. زیرا معلوم می شود اینجا حریم عفاف است،چشم طمع کور و دست خیانت کوتاه است.

زن مسلمان باید آن چنان در میان مردم رفت و آمد کند که علائم عفاف و وقار و سنگینی و پاکی از آن هویدا باشد و با این صفت شناخته شود، و در این وقت است که بیماردلان که دنبال شکار می گردند از آنها مایوس می گردند و فکر بهره‌کشی از آنها در مخیله شان خطور نمی کند.

وقتی که به آنها اعتراض می شود که چرا مزاحم می شوی،می گویند اگر دلش این چیزها را نخواهد با این وضع بیرون نمی آید.

همچنین قرآن درخصوص حدود حجاب و زینت در اسلام می‌فرماید:  ترجمه:

«آنان که بدون جهت مردان و زنان با ایمان را آزار می رسانند بهتان و گناه بزرگی مرتکب می گردند».

این آیه رسما به کسانی پرخاش می کند که مردان و زنان مسلمان را آزار می رسانند .

بلافاصله دستور می‌دهد که در رفتار خود وقار و سنگینی را کاملاً رعایت کند تا از آزار افراد مزاحم مصونیت پیدا کنند.

افرادی که در کوچه‌ها و خیابان‌ها مزاحم زنان می‌گردند ازنظر قانون اسلام مستحق مجازات سخت و شدیدی می باشند .

قرآن می فرماید: ترجمه:

« اگر اینها دست از عمل زشت خود برندارد تو را فرمان می دهیم که به آنها حمله بری که دیگر جز اندکی در پناه تو نخواهند بود.»

حداقل آنچه از این آیه مفهوم می‌شود تبعید آنها از جامعه پاک اسلامی است.

جامعه هر اندازه برای عفاف و پاکی احترام بیشتری قائل باشد برای خائنان مجازات شدیدتری قائل می شود و برعکس .

– از کارهای بسیار زشت برای زن این است که خود را برای نامحرم زینت کند.

او با این عمل ناشایست خود، ضربه ای عظیم بر انسانیت، شرف و جایگاه عظیم و ممتاز خود زده و روحش را آلوده کرده و به صورت کشتزاری پر از آفت در آمده است که محصول دامانش جز اینکه حیوانی شهوت پرست باشد چیز دیگری نخواهد بود.

از جمله مواردی که پیامبر خدا نهی فرموده این است که

  1. «زن حق ندارد خود را برای غیر شوهرش زینت کند، اگر چنین عملی را مرتکب شد برخداست که او را در جهنم اندازد و در آتش بسوزاند.» و نیز فرمود:
  2. «هر زنی که بوی خوش استعمال کند و از خانه بیرون رود، مورد لعن قرار میگیرد تا زمانی که به خانه برگردد.»

توجه نکردن به زیبایی های زن ،موجب می شود که زن از وسیله خوش بودن مرد خارج شده و برای خانواده نقمت شود و عفت خویش را ازدست بدهد به همین جهت ،مرد باید لطافت روحی زن را مورد توجه قرار داده و تا حدود امکان نیازمندی های لازم او را در مسئله جمال و زیبایی شهوی مرتفع سازد.

یکی از مهمترین دامهای شیطان و اولیای شیطانی:

کندن لباس و کشف حجاب و پوششی است که خداوند برای آدمیان فرستاده است.

زیرا لباس و حجاب وسیله ای است برای آراستن انسان به زینت عفت و حیا و تقوا و پاکدامنی و شیطان می کوشد تا با وسوسه و وارونه جلوه دادن حقایق، پوشش را زشت و کشف حجاب و برهنه ساختن اندام را زیبا و جاذب جلوه دهد و با گرفتن حیا و تقوایشان ،بر آنان مسلط شود. «اگر بخواهیم به تار و پود جامعه الجزایری هجوم بریم و استعداد مقاومت آن را از میان برداریم باید زن ها را تحت سلطه قرار دهیم.»

آنها با صراحت گفتند:

«زن ها را در دست بگیریم همه چیز به دنبال آن خواهد آمد.»

آنگاه دست شیطانی استعمار برای تجزیه الجزایر، مسئله کشف حجاب زنان را در ردیف اول اهمیت قرار می‌دهند، برای تسخیر زنان با حجاب، مبالغ هنگفتی را سرمایه‌گذاری کرده، ابتدا خود را مدافع زنان معرفی می‌کند و شعارهایی می پردازد تا زنان با حجاب و مردان آنها را به عنوان وانگ (بازماندگان دوران توحش قرون وسطایی) تحقیر کند. اما زن محجبه که خود را با لباس می پوشاند و در نقطه مقابل خواسته شیاطین، بیرون و دیگران را می‌بیند ولی خود دیده نمی‌شود، به نوعی محرومیت را به استعمارگران و اولیای شیطانی تحمیل
می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید