روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

امید واری مردم از نشست بزرگ علماء!

هموطنان عزیز!

طوریکه شوری و جرگه از عنعنات دیرینه مردم مسلمان افغانستان و یکی از مهمترین راه های حل اختلافات و رسیدن به اهداف عالی که مصلحت و منافع همگان را شامل می گردد می باشد، دین مقدس اسلام همواره از این اصل حمایت نموده و پیروان خویش را در تمامی مسائل اعم از  سیاسی و اجتماعی به مشاوره و مباحثه میان هم تشویق و دعوت می نماید و دستور داده است که در مسایل با هم مشوره نمایید. چون در مشوره تصامیم به صورت منطقی و عاری از عیب و نقص اتخاذ می گردد افکار و نظریات گوناگون پیرامون موضوع، مطرح می شود و جوانب مختلف قضیه مورد بررسی قرار می گیرد.

مردم مسلمان افغانستان با الهام و پیروی از دساتیر الهی و احکام دین مقدس اسلام طی قرن های متمادی به این سنت دیرینه و پسندیده (شورا و جرگه ها) روی آورده و با برگزاری آن به اهداف بزرگ سیاسی، اجتماعی و مردمی شان نائل آمده اند که تاریخ پرافتخار این سرزمین شاهد این مدعا است.

بلی برای قطع جنگ و بر قراری یک صلح پایدار در کشور که همانا آرزو و امید دیرینه ملت مظلوم و رنجدیده ماست چون تدویر نشست «جرگه» علماء ، متنفذین و تحرکات اخیر که از سوی امارت اسلامی افغانستان وتمامی ملت مجاهدپرور ما در سطح ملی و بین المللی جریان دارد، ونشست های متعددی نیز در کشورهای مختلف صورت گرفت تا یک راه حل برای قطع جنگ و صلح دوامدار در کشور، و دعوت آنعده از حلقات و افرادی که اکنون در مخالفت با امارت اسلامی قرار دارند، به یک زنده گی صلح آمیز که همانا آرزو دیرینه ملت رنجدیده افغانستان است. قرار است بتاریخ ۸ سرطان سالروان با اشتراک حدود(۳۰۰۰) تن از علماء، متنفذین، سران قومی و سایر اقشار جامعه در تالار لویه جرگه تدویر گردد.

بناَ‌ با در نظر داشت اهمیت جرگه ها در کشور که همواره باعث از میان برداشتن مشکلات میان ملت ما گردیده است، اکنون نیز امیدواری مردم ما بر این است تا مایه امیدی برای از میان برداشتن اختلافات، تامین صلح و ثبات در کشور ما گردد، ولی از تمامی اشتراک کننده این جرگه توقع میرود تا بدون در نظرداشت منافع سیاسی و حزبی شان منافع ملی کشور و آرزوهای دیرینه ملت شان را در نظر گرفته از هیچ نوع تلاش در این راستا دریغ نورزند.

ملت امیدوار است بقول آنکه میگوید، سالیکه نکوست از بهاراش پیداست، پس آمدن صلح هم یکی از بزرگترین تشنگی ملت ما بوده که اِنشاءالله این رویاهای دیرینه مردم مظلوم ما به حقیقت خواهد پیوست و گلیم جنگ و بدبختی، فقر و غربت آواره گی و دربدری از این سرزمین جمع خواهد شد.

پس تمامی ملت غیور و باشهامت ما از اشتراک کننده این نشست بزرگ توقع دارند  تا همگام و یکصدا باهم جهت دستیابی به صلح پایدار و از میان برداشتن مشکلات موجوده در کشور از هیچ گونه تلاش دریغ نورزند، و در فیصله های شان به خواست قاطبه ملت افغانستان که همانا صلح پایدار در کشور و ختم هر نوع اختلافات قومی، سمتی، حزبی و … است، لبیک بگویند و نگذارند تا بیش از این دشمنان بی رحم این سرزمین بر جان و مال وناموس شان حمله نموده و هست و بود شان را به تاراج ببرند.

به امید یک افغانستان آباد و مترقی.

ومن الله التوفیق

 

ممکن است شما دوست داشته باشید