روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

امضای قرارداد خرید مواد اولیه میان افغانستان و روسیه

ذبیح الله مجاهد سخنگوی امارت اسلامی افغانستان دیروز از وارد شدن محموله‌های وارداتی مواد اولیه طی چند هفته آینده به کشور خبر داد.

سخنگوی امارت اسلامی افغانستان در مورد قراردادها با روسیه توضیحات داده و گفته است: «با در نظر داشت وضعیت وخیم اقتصادی، فقر و سطح بلند قیمت‌های مواد اولیه در کشور، رهبری امارت اسلامی تصمیم گرفت تا منابع با کیفیت و ارزان مواد اولیه را برای مصرف داخلی جستجو کنند که در نتیجه هیئت متشکل از اداره های ذیربط به رهبری سرپرست وزارت صنعت تجارت امارت اسلامی افغانستان در ماه سرطان سالجاری به روسیه سفر کرد.»

به گفته آقای مجاهد؛ پس از مذاکرات با جانب روسیه موفق شدند که قراردادهای مختلف خریداری مواد اولیه از قبیل گندم و مواد نفتی را برای یک‌سال آینده به امضا برسانند.

مجاهد می‌افزاید: «به اساس این قراردادها در نظر است طی چند هفته آینده محموله‌های وارداتی مواد اولیه شامل این قرارداد به شکل امتحانی وارد بازارهای افغانستان شود.». بر اساس معلومات ذبیح الله مجاهد؛ امارت اسلامی افغانستان امیدوار است با اجرایی شدن این قراردادها، روابط گسترده تجارتی که با تمام شرکای تجارتی خویش دارد و داشتن همکاری نزدیک با سکتور خصوصی به مشکلات اقتصادی مردم رسیدگی شود، سطح قیمت‌ها در بازار کاهش یابد و قیمت مواد اولیه در بازار مطابق به توان اقتصادی مردم باشد.

گفتنی است که نورالدین عزیزی سرپرست وزارت صنعت و تجارت دو ماه قبل در رأس یک هیئت بلند پایه به هدف گفت‌ و گو با مقامات فدراتیف روسیه در خصوص تحکیم و توسعه روابط اقتصادی و افزایش حجم تجارت میان دو کشور به مسکو رفته و با مسئولان این کشور روی عقد قراردادهای بزرگ خریداری گندم، آرد، روغن، مواد نفتی و گاز مایع صحبت کرده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید