روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

امرالله صالح خطاب به پاکستان: هزینۀ همسویی با طالبان سنگین خواهد بود

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهور به پاکستان هشدار داده و گفته است که هزینه همسویی با طالبان بسیار سنگین خواهد بود.
آقای صالح پس از برگشت از امریکا در برگه فیسبوکش نوشته است که پاکستان سیاست دوگانه را در افغانستان به پیش می برد. به گفته وی، پاکستان در حرف با دولت افغانستان و در عمل با گروه طالبان همکار است. معاون اول رییس جمهور می گوید که پیامد سیاست کنونی پاکستان در قبال افغانستان جز «دست و پا زدن در لجنزار بی اعتمادی» چیز دیگری نخواهد بود.
وی نوشته است: «اسلامآباد به عنوان میزبان طالبان از روز زایش تا امروز میتواند نقش قابل لمس در صلح بازی کند و بدینسان به دوست قابل باور ملت افغانستان تبدیل گردد…ادامه سیاست کنونی، یعنی در حرف با جمهوریت در عمل با طالبان هم برای ما و هم برای خودشان چیزی به جز از دست و پا زدن در لجنزار بیاعتمادی نخواهد بود.»
او همچنین گفته است که : «قیمت همسویی با طالبان بسیار سنگین خواهد بود. وضعیت فرق کرده است. امروز نه تنها ما، بلکه وجدانهای بیدار در پارلمان پاکستان سیاست کشتار در افغانستان را توسط گروه اله صفت طالبان محکوم مینمایند.» آقای صالح افزوده که هرگز طالبان در افغانستان چیره نخواهند شد.
پیش از این شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفته بود که مبادا در سفر آقای غنی و هیات همراهش به ایالات متحده، پاکستان مقصر ناامنیها و به ایفا نکردن نقش در روند صلح افغانستان مسوول پنداشته شود.
معاون اول ریاست جمهوری کشور تاکید کرده که در حال حاضر، گفتمان اقتصاد محور در ارتباط به افغانستان در منطقه شکل گرفته و به جز یک کشور(پاکستان)، همه کشورها خواستار تحکیم روابط و مناسبات بهتر با حکومت افغانستان میباشند. آقای صالح همچنین گفته است که در سفر رییس جمهورغنی و هیئت همراهش به امریکا، حقایق و دیدگاه های دولت افغانستان در رابطه به صلح و نقش پاکستان در تشدید جنگ افغانستان را با مقام های امریکایی در میان گذاشته است.
آقای صالح در بخش دیگری از نوشته اشت، سفر رییس جمهورغنی و هیئت همراهش به امریکا را پر دست آورد خوانده و گفته است که ایالات متحده امریکا به همکاری هایش با دولت و مردم افغانستان ادامه می دهد. آقای صالح با اشاره به دیدارهای هیئت دولت افغانستان با مقام های امریکایی گفته است که مقام های امریکایی تاکید داشتند که به عنوان دوستان افغانستان در تحکیم مناسبات پسا خروج قدم به قدم همکاری خواهند نمود و از نفوذ خود بر همه بخش های نظام امریکا کار خواهند گرفت تا خواب و رویای تسخیر قدرت از راه زور باطل گردد و طالب و حامی طالب به میز مذاکره برگردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید