روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

افغانستان سومین کم‌ترین کشور «شاد» در جهان است

در حالی‌که افغان‌ها مصروف تجلیل از نوروز اند، گزارش سالانه ملل متحد درباره کشورهای شاد جهان نشان می‌دهد که افغانستان “سومین کم‌ترین کشور شاد جهان” حساب شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور به نقل از صدای امریکا؛ در میان ۱۵۶ کشور جهان که در این شاخص سالانه ملل متحد شامل اند، افغانستان جایگاه ۱۵۴م را گرفته است که در مقایسه با سال ۲۰۱۸ میلادی، نه رده سقوط را نشان می‌دهد.

از سال ۲۰۱۳ به اینسو، بلندترین جایگاهی را که افغانستان در این شاخص از آن خود کرده است، رده ۱۴۱م می‌باشد.

با توجه به جنگ‌های مهلک چند دهه یی، سودان جنوبی، جمهوری افریقای مرکزی و افغانستان در زمره کمترین کشورهای خوشحال جهان قرار گرفته اند.

فینلند شادترین کشور جهان

اما، فینلند که به خاطر زمستان‌های سرد و طویل، جنگلات زیبا و سیستم گسترده رفاهی خود معروف است، توانسته است جایگاه نخست را در این شاخص به خود اختصاص دهد. از لحاظ اقتصاد، فینلند با سایر کشورهای اروپایی قابل مقایسه است.

شادی در فینلند، بر أساس این گزارش، به خاطر دسترسی به طبیعت، مصوونیت، مراقبت های مناسب کودکان، تعلیم و تربیه رایگان و مراقبت‌های صحی نهایت ارزان، افزایش یافته است. ده کشور دیگر جهان به دلایل مشابه، در زمره خوشحال‌ترین کشورهای جهان قرار گرفته اند.

با توجه به اقلیم فنلند و جایگاه نخست آن در شاخص کشور های خوشحال جهان، یک موضوع مشخص است و آن اینکه آب و هوای آفتابی، خوشحالی و سرور را ضمانت نمی‌کند.

سایر کشور های جهان

اما ایالات متحده، نیرومندترین کشور و اقتصاد شماره یک جهان، یکبار دیگر در سال ۲۰۱۹، نزول کرده و جایگاه نزدهم را در این شاخص اختیار کرده است.

در این گزارش آمده است که ایالات متحده، عمدتاً به خاطر اعتیاد ناشی از مسایل مختلف – از مواد مخدر گرفته تا قمار و رسانه‌های دیجیتل به سوی افسردگی در حرکت بوده است.از سوی دیگر، براساس این گزارش، کشورهای شرقی و مرکزی اروپا، جنوب صحرای افریقا و چندین کشور امریکای لاتین در یک دهه اخیر، بیشترین پیشرفت را در بخش “خوشحال زیستن” داشته اند.

یمن، هند، سوریه، بوتسوانا و وینزویلا، بزرگترین کاهش را در شاخص کشورهای خوشحال جهان تجربه کرده اند.

گزارش ملل متحد بر فکتورهای که می تواند بر خوشحالی یک کشور تاثیر گذار باشد، به شمول بازدهی اقتصادی، حمایت اجتماعی، حکومت داری، امید به زندگی سالم، سخاوتمندی و نبود فساد اداری متمرکز بوده است.

شاخص خوشحالی ملل متحد، افزایش در سپری کردن زمان را در رسانه‌های اجتماعی، به ویژه در میان نوجوانان، به کاهش خوشحالی مرتبط دانسته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید