روزنامه اصلاح
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

آماده اشتراک در نشست اتسانبول نیستیم

گروه طالبان اعلام کرده که این گروه آماده نیست تا روز جمعه، ۱۶اپریل در نشست صلح استانبول شرکت کند.
محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که این گروه در کنفرانس استانبول به تاریخ ۱۶ ماه اپریل شرکت کرده نمی‌تواند.
او افزود که “البته موضوع زیر بررسی ما قرار دارد، مشورت‌ها هم جریان دارد. هرگاه در نتیجه مشورت‌ها و بررسی‌ها فیصله‌ دیگری صورت گرفت، آن را با مردم شریک خواهیم ساخت.”
گروه طالبان توضیحی نداده که چرا نمایندگان آن نمی‌توانند در این تاریخ در نشست استانبول شرکت کنند، اما قبلا منابعی گفته بودند که این گروه تاکید دارد که نشست استانبول پس از ماه رمضان برگزار شود.
از سوی دیگر گفته می‌شود که امریکا بر برگزاری این نشست تا پیش از پایان ماه اپریل تاکید دارد، زیرا براساس موافقتنامه آمریکا و گروه طالبان، این کشور ملزم است نیروهای خود را تا ۳۰ این ماه به صورت کامل از افغانستان خارج کند.
پیشتر گفته شده بود که امریکا، ترکیه و سازمان ملل توافق کرده‌اند که نشست استانبول به تاریخ ۱۶ اپریل در ترکیه برگزار شود و برای ده روز تا ۲۶ این ماه ادامه داشته باشد.
پیش از این امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان پس از دیدار با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته بود که نشست استانبول احتمالا در هفته جاری در ترکیه برگزار خواهد شد.
همزمان شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز گفته که پیش نویس طرح صلح افغانستان برای نشست استانبول نهایی شده است. جزئیات این طرح تاکنون نشر نشده است و رهبری این شورا باید آنرا تایید کند.

براساس متنی از این پیش‌نویس که از طریق برخی رسانه ها به نشر رسیده، این طرح با نام “توافق صلح افغاستان” معرفی و دارای چهار بخش اصلی است: اصول راهنما برای آینده افغانستان، نقشه سیاسی افغانستان، نظام سیاسی آینده و ختم جنگ.
این پیش‌نویس ۱۴ صفحه را در برمی‌گیرد و در مواردی وارد برخی از جزئیات شده است.
اما استاد سرور دانش معاون دوم رییس جمهور طرح شورای عالی مصالحه را ناقص خوانده و گفته است که این طرح نباید در نشست استانبول ارایه شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید