روزنامه هیواد
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

پوهنتون کابل بروی محصیلین ذکور و اناث بازگشایی شد

نقش موسسات تحصیلات عالی را در راه انکشاف،  پیشرفت، ترقی و تعالی جوامع بشری همه می دانند و باور همگانی اینست که همین پوهنتون ها اند که دانشمندان،رهبران، مدیران جوان و ورزیده را برای آینده کشور آماده نموده و تقدیم جوامع میکنند.

پوهنتون کابل، یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین موسسات تحصیلات عالی در افغانستان می باشد، پس از پیروزی امارت اسلامی افغانستان بنابر دلال موجه تعطیل بود اکنون در فضای امن و

ثبات بازگشایی شد و محصلین اناث و ذکور با حجاب اسلامی مشتاقانه به پوهنحی های مربوط خویش حاضر شدند.

بدون تردید در تاریخ معاصر کشور ما پوهنتون ها به ویژه پوهنتون کابل در فراز و فرود رویدادهای پسین نقش اساسی داشته و صدها استاد نخبه ورزیده و هزاران کشور مسلکی را به جامعه تقدیم نموده است.

در واقع پس از ایجاد پوهنتون کابل، ما شاهد این بوده،  تمامی حرکت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی که سرنوشت کشور به آ ن گره خورده بود،از همین نهاد های تحصیلی یا پوهنتونها آغاز گردید.

پوهنتون کابل از آغاز تهداب گذاری شاهد شخصیت های مبارز و نستوه در سطح کشور و منطقه بود،در همایش گشایش این مرکز علمی، علامه اقبال لاهوری، مبارز،دانشمند،فیلسوف و عارف جهان اسلام و مشرق زمین نیز حضور داشت.

به همین گونه پس از آن صدها دانشمند دیگری در این کانون انسان ساز با تولید اندیشه های روشنگرانه خود هزارها دانشجوی ورزیده را به جامعه تقدیم نمودند.

اما بحث اساسی در اینست که این کانون علمی در بیست سال اشغال با چالش های بزرگی مواجه بوده از جمله حاکمیت قانون در آن از بین رفت، همچنان تجارت و اقتصاد مملکت به صفر تقرر یافت،  نصاب تحصیلی در تمامی دانشکده ها و رشته های آن از بین رفت، صلح و امنیت از این کشور رخت بست،عرصه زندگی بالای این ملت مظلوم به حدی تنگ شد که تعدادی مجبور به ترک کشور شدند و همچنان حجاب اسلامی نیز رعایت نه می گردید.

الحمدلله با پیروزی امارت اسلامی افغانستان نصاب تحصیلی پوهنتون های کشور بازنگری و مطابق دساتیر اسلام و خواستهای جامعه امروزی و کاروان تمدن اسلامی عیارگردیده است. اکنون ما در سده بیست و یکم زندگی می کنیم و کشور ما از چنگال اشغالگران آزاد شده و باید در نصاب تحصیلی پوهنتون های کشور هم تغییر ات و طرحهای را رویدست گرفت.

بدین اساس نیاز است که هییت رهبری وزارت تحصیلات عالی در مورد بازنگری نصاب تحصیلی کشور، اقدام جدی نمایند. زیرا نظام بازار آزاد و رشد سرسام آور پوهنتون های خصوصی نقش موسسات تحصیلات عالی دولتی را به چالش هامواجه ساخته است.

در پهلوی این موضوعات که در بالا ذکر گردید،چالش دیگر بحث امتحان کانکور و محدودیت جذب متقاضیان موسسات تحصیلات عالی دولتی و عدم میکانیزم مناسب جذب در کارو اشتغال جوانان در ادارات دولتی است، که توجه جدی متصدیان امور در این موردخالی از صواب نخواهد بود.

بنابراین مسئولین امور تحصیلات عالی تلاش نمایند تا مشکلاتی که دامنگیر این نهاد تحصیلی است را رفع سازند،زیرا بازگشایی مکاتب دخترانه و موسسات تحصیلات عالی دریچه روشنایی و مسلکی است و در عصر کنونی فقط با سلاح ایمان، علم ودانش است که انسانها می توانند به هیولای بدبختی نه تنها در دنیا مبارزه نمایند،بلکه در آخرت نیز پیروزی را از آن خود سازند.

فرزانه اکبری محصل سال دوم پوهنحی ژور نالیزم چنین گفت: خوشحالم که بعد از مدت شش ماه تعطیل که از جمله مدت سه ماه آن رخصتی زمستانی بود دو باره به پوهنتون برگشتم.  امیدوارم که روزی به خیر فارغ التحصیل رشته مربوطه خویش شوم.

وی افزود: هیچ تغییری در برنامه درسی ما ایجاد نشده است،استادان به پوهنحی ها آمدند و ما آماده می باشیم. وی از تمامی محصلین اناث پوهنتون ها تقاضا دارد که حجاب اسلامی را مراعات نموده،  بدون تشویش به مراکز آموزشی باز گردند، هیچگونه نگرانی نداشته باشند و به حاکمیت قانون احترام بگذارند و از آن پیروی نمایند.

میرمسجدی عزیزی

ممکن است شما دوست داشته باشید