روزنامه هیواد
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

پروژه لوله گاز تاپی امیدی بسوی تامین امنیت و رشد اقتصادی افغانستان

هیئت ترکمنستان به رهبری آرشید مرادوف وزیر خارجه ترکمنستان در دیدار با ملا محمد یعقوب آخند سرپرست وزارت دفاع امارت اسلامی افغانستان در مورد تامین امنیت پروژه تاپی صحبت کردند.

سرپرست وزارت دفاع امارت اسلامی افغانستان در این دیدار در مورد تضمین امنیت زیر بناها و پروژه های اقتصادی به جانب هیت ترکمنستان اطمینان داد.

ملا محمد یعقوب آخند سرپرست وزارت دفاع افزود:

تلاش می کنیم بیشتر از هر زمان دیگر زمینه تطبیق این پروژه های اقتصادی وتامین امنیت بهترآن را فراهم سازیم.

همچنان امیر خان متقی سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان در یک نشست خبری با هیئت ترکمنستانی دیدار نمود و گفت: در مرز  ۹۴۵ کیلومتری میان دو کشور از لحاظ امنیتی هیچ مشکلی وجود ندارد.

جناب آقای متقی با اشاره به امنیت پروژه تاپی افزود:

از سوی نهاد های امنیتی ما اطمینان می دهیم که پروژه های بزرگ همانند تاپی که تطبیق می شوند ، به امنیت آنها توجه خاص می شود و هیچ گونه مشکلی پیش نخواهد آمد.

در این ارتباط خبرنگار روزنامه هیواد مصاحبه یی را با    ا مرالد ین صافی کار شناسان امور اقتصادی انجام داده است که اینک تقدیم میگردد :

    پرسش : لطفاً در مورد  پروژه تاپی معلومات دهید؟

پاسخ: پروژه تاپی برای نخستین بار در آغاز دهه ۱۹۹۰ میلادی میان کشور های ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان مطرح ،اما به نسبت تحولات امنیتی که در جهان رونماشد گردید آن معطل شد.

از جمله پس از حادثه یازدهم سپتامبر و لشکر کشی ایالات متحده آمریکا و ناتو به افغانستان این پروژه در حالت تعلیق قرار گرفت و همچنان درآغاز کار عملی پروژه تاپی در سال  ۱۳۸۰ یک قرار داد میان کشورهای عضو پروژه تاپی (ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هندوستان) به امضاء رسید، اما  به اکمال نرسید .

سرانجام الحمدلله با پیروزی امارت اسلامی افغانستان و  تلاشهای مقامات امارت اسلامی کشور و هیئت ترکمنستانی به رهبری وزیر امورخارجه آن کشور دو باره کاراین پروژه آغاز شد و طی دیدار هایی که با سرپرست وزارت دفاع ملی امارت اسلامی افغانستان داشت روی امنیت بیشتر پروژه تاپی به هیئت کشور ترکمنستان اطمینان داد.

آنچه که مهم و اساسی است، تامین امنیت  مسیری که  لوله گاز درمورد تامین آن عبور می نماید می باشد که مسوولین امارت اسلامی  از امنیت این پروژه بزرگ وعده همکاری داد و با قاطعیت از اتخاذ تدابیر امنیتی به منظور عملی شدن این پروژه آمادگی شانرا نشان دادند.

پرسش: در مورد اهمیت اقتصادی پروژه تاپی چه نظر دارد؟

پاسخ:در جریان راه اندازی و انتقال لوله گاز پروژه تاپی بیشتر از ده هزار تن مشغول به کار می شوند و از بابت حقوق ترانزیت، افغانستان سالانه میلیون‌ها دالر عاید خواهد کرد و همچنان بخشی از نیاز مندی های گاز در کشور رفع خواهد شد.

همچنان آغاز کار این پروژه میتواند فضای جدیدی را در منطقه بگشاید و این امید واری وجود دارد که بستر همکاری های اقتصادی منطقه یی احساس نیاز به همکاری های سیاسی میان دولت ها و رهبران را تقویت خواهد کرد.

هدف از گشایش این پروژه و عملی شدن آن اینست که اکنون کشور های منطقه روی یک محور مشخص منافع مشترکی که دارند برای اجرا شدن موفقانه آن همکاری لازم و همه جانبه خواهندکرد.

کشور ترکمنستان تا اکنون یک میلیارد دالر را صرف پروژه تاپی کرده است، توسط لوله انتقال گاز تاپی قرار است گاز طبیعی ترکمنستان از راه گالکینیشن ،بزرگترین منبع گاز آن کشور از مسیر افغانستان به پاکستان و هندوستان انتقال گردد.

آرزو مندی ملت ما بر این است تا پروژه تاپی میتواند در روند صلح درکشور و ثبات امارت اسلامی افغانستان و همگرایی منطقه یی کمکی نماید و تنش ها میان هند و پاکستان که بالای امنیت افغانستان فوق العاده تاثیر گذار است نیز کاهش یابد  همچنان جهان امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت بشناسد و  امریکاپول های منجمد شده افغانستان را که در بانک جهانی مسدود ساخته آنرا دوباره در اختیار امارت اسلامی افغانستان قرار خواهدکرد.

     میرمسجدی عزیزی                                                                               

ممکن است شما دوست داشته باشید