روزنامه هیواد
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

نهادهای خیریه جهان باید با آسیب دیدگان زلزله اخیر در جنوب شرق کشور مساعدت های بیشتر نمایند

میرمسجدی عزیزی
بروز حوادث غیرمترقبه طبیعی از جمله مشکلاتی است که اکثرآ نه تنها عامل خسارات جانی و مالی در میان اهالی آسیب پذیر ولسوالی های دور افتاده کشور ما می گردد،بلکه تاثیر ناگوار آن از جمله شیوع امراض ساری تا مدت ها در مناطق آسیب دیده دوام پیدا می‌کند. و حتا تعداد زیادی از مردم را در کام مرگ فرو می برد.
برای رسیدگی به آسیب دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه طبیعی شامل زلزله ،لغزش کوه و سیلاب ها ایجاب می نماید تا با طرح پلان های پیشگیرانه خسارات ناشی از حوادث، تدابیرسازنده یی در نظر گرفته شود و مسئولین امورباید در این عرصه اقدامات کاملآ فوق‌العاده کمک رسانی به موقع برای قربانیان و آسیب دیدگان را شامل پلان کاری خود سازند ،کمیته های امداد رسانی اعم از داخلی و خارجی و نهادهای که برای مصیبت رسیدگان بتوانند یاری رسانندرا ایجاد کنندتا با اطلاع یابی از وقوع حوادث در کمترین زمان به مصیبت رسیدگان رسیدگی صورت گیرد.
چنانکه وقوع حادثه تکان دهنده زلزله در ولایات پکتیکا و خوست، قلب مردم مومن و انسان دوست کشور مارا جریحه دار ساخت و اندوه المناک این واقعه تعداد زیادی از خانواده ها را به ماتم نشاند،حادثه یی که از اثر آن اضافه از ۱۰۰۰ تن شهید گردید ،بیش از ۲۰۰۰تن زخمی شدند و حدود یکهزار خانه تخریب و به کلی از بین رفته است. در این حادثه تعدادی از خانواده ها در زیر آوار ها گیر ماندند که در میان آنان اجساد صدها تن زنان ،کودکان معصوم و مردان شامل می باشند که این رویداد مرگبارترین حادثه ویرانگر در تاریخ این منطقه گفته شده است. در پی این حادثه ویرانگر صدها تن دیگر آواره و بی خانمان گردیدند. این حادثه ناگوار و غیرمترقبه قلب هرهموطن مانرا رنجانید، اندوه بزرگ را به وجود آورد و مردم کشور همه خود را در غم و اندوه ناشی از زلزله اخیر در ولایات جنوب شرقی کشور شریک دانستند و غمشریکی و همدردی خود را با آنها ابراز داشتند که تلفات وخسارات زیادی از اثر این حادثه غم انگیز زلزله در ولسوالی های این ولایات رخ داده است.
حادثه زلزله ولایات پکتیکا و خوست که از اثر آن بیش از یکهزار تن شهید گردیده و تعداد زیادی از هموطنان ما ناپدید شدند رویدادی نیست که فقط وزارت دولت درامور رسیدگی به حوادث به آسیب دیدگان ناشی از آن کمک رسانی کند، بلکه تمام افراد جامعه و همه نهادها از لحاظ اسلامی،انسانی و نوع دوستی، مکلف اند که با خانواده های مصیبت رسیده رسیدگی عاجل وبموقع نمایند.
تاجایی که گزارش ها نشان می دهد و صحبت های نهاد های مربوط به حوادث غیرمترقبه و اضطراری را شاهد هستیم این نهادها اقدامات عملی برداشته اند و به کمک مصیبت رسیدگان و قربانیان این حادثه رسیدگی صورت گرفته است ،اما نظر به خسارات وارد شده کافی نمیباشد. مصیبت رسیدگان فعلآ به البسه،کفش،لوازم خانه ،خیمه،سرپناه،غذا،دارو و درمان نیاز دارند.با توزیع یک بسته بیسکویت،یک بوشکه روغن و یک کمپل نمی شود اکتفا نمود.
رسانه های ملی رسالت خود را در قبال این حادثه به شایستگی ایفا نمودند . آرزومندیم که‌ مردم کشور و ارگان های مسئول به شمول سره میاشت، صلیب سرخ جهانی ،کشورهای اسلامی و سازمان های خیریه امداد رسان به صورت عاجل به کمک و یاری مصیبت رسیدگان و قربانیان این حادثه برسند همچنین تاجران و سرمایه داران ما هم دین ملی و اسلامی خویش را در این راستا باید طور جدی و عاجل ادا نمایند تاباشد که این نحوه کمک رسانی، درست مدیریت گردد و به مستحقان واقعی آن به حد لازم مواد رسانیده شود.
حبیب گل یکتن از باشندگان ولسوالی برمل ولایت پکتیکا که در این حادثه اعضای خانواده خود را از دست داده چنین گفت: در این حادثه دلخراش زلزله ۲۰ تن از اعضای خانواده من شهید شدند و تمامی هست و بودم زیر خاک شده است ،توان دوباره ساختن خانه خود را ندارم از امارت اسلامی افغانستان تقاضا دارم که با بنده کمک و همکاری نمایند.
آقاجان یکتن دیگر از هموطنان ما که با چشمان اشک آلود کفش‌های پسر خود را از زیر انبار خاک پیدا نموده چنین اظهار داشت:
سه فرزند و دو همسرم در این رویداد شهید شده و بکلی خانه ما تخریب شده است. از مسئولین امور امارت اسلامی ، نهادهای خیریه جهانی و سرمایه داران کشور خواهشمند یم که همراه ما مصیبت رسیدگان از هیچگونه همکاری و مساعدت دریغ نکنند.
حادثه اخیر زلزله ثابت ساخت که ماباید در مدیریت و اداره حوادث طبیعی بیشتر جدی باشیم. برنامه های دقیق توام با آمادگی های مالی و انسانی ما را کمک خواهد کرد تا از میزان تلفات وخسارات ناشی از همچو وقایع بکاهیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید