روزنامه هیواد
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

فلم مستند زندان بگرام روایتی از ظلم، ستم واستبداد ۲۰ سال اشغال افغانستان رانشان میدهد

ریاست افغان فلم معینیت فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ امارت اسلامی افغانستان

فلم مستند زندان بگرام دیروز چهار شنبه درتالار بین المللی مطبوعات این وزارت با حضورمسئولان امارت اسللامی هریک: مولوی عتیق الله عزیزی، معین فرهنگ و هنر، حیات الله مهاجر فراهی معین نشراتی ، شفیع‌الله جاوید رئیس افغان‎فلم، محمدظریف درویش تهیه‌کنندۀ فلم وزارت اطلاعات وفرهنگ، مسئولین رسانه ها وتعداد زیاد ازافراد شرکت داشتند.

درهمین زمینه خبرنگار روزنامه هیواد گزارش را تهیه کرده است که تقدیم میگردد.

نیروهای آمریکایی و ناتو در ۲۰ سال گذشته رهبری جنگ با ط‌البان و شبکه القاعده را از پایگاه میدان هوایی بگرام رهبری می‌کردند و زندانی که در بگرام تحت مدیریت نیروهای آمریکایی و ناتو قرار داشت، به «گوانتانامو» کوچک مشهور شده بود که بیشتر زندانیان سیاسی و افرادی که با نیروهای آمریکایی و ناتو مخالفت داشتند در آن‌جا زندانی شده بودند.

طبق گزارش‌ها، امریکایی‌ها با حضور خود در افغانستان، هزاران افغان را در زندان بگرام زندانی کرده بودند.

مولوی عتیق الله عزیزی، معین فرهنگ و هنرگفت: فلم مستند یادشده نمونه‌یی از جنایت‌های امریکایی‌ها می‎باشد.

وی افزود:  امریکایی‌ها بسیاری از افغان‌ها را برای سال‌ها زندانی کرده بودند.

آقای عزیزی بیان داشت: این‎گونه مستندها که نشان دهندۀ شجاعت افغان‌ها می‌باشد، سندی برای تاریخ باقی می‌ماند.

وی خاطرنشان ساخت: تمام رسانه‌ها باید در زمینۀ نشر چنین مستندها رسالت شان را ایفا کرده و آن را به مردم ارایه کنند.

شفیع‌الله جاوید رئیس افغانفلم گفت: امریکایی‌ها در افغانستان جنایت‌های زیادی انجام داده، مردم را شکنجه و زندانی کرده‌اند و باید این ظلم‌های شان به گونۀ مستند به مردم ارایه شود.

وی تصریح کرده گفت: ویرانی‌های صورت گرفته توسط امریکایی‌ها در هر گوشه‌یی از افغانستان دیده می‌شود.

وی اشاره کرد: اگر فلم‌های مستند در زمینۀ مظالم امریکایی‌ها به مردم ارایه شود، نسل آینده خواهند فهمید که (خارجی‌ها هرگز افغانستان را برای ما نمی‌سازند)

محمدظریف درویش تهیه‌کنندۀ فلم مستند زندان بگرام گفت: این فلم در طول حدود هشت ماه تهیه شده و بخش زیادی آن به مظالم نیروهای امریکایی در برابر زندانیان اختصاص داده شده‌است.

وی اضافه کرد:  فکر می‎کرد که با رویکار آمدن حکومت سرپرست، فرهنگ تهیۀ فلم از بین خواهد رفت، اما برعکس اکنون روند تهیۀ فلم‌ها به مراتب سرعت یافته و حکومت نیز از آن حمایت می‌کند.

دراین مستند، دیوارهای بلند و اتاق‌های تنگ و تاریک زندان بگرام دیده می‌شود وافرادی  شب ها و روزها را در زندان بگرام بدون هیچ جرمی میگذرانیدند، نحوۀ دستگیری و بد رفتاری در زندان، لت‌وکوب، قطع کردن آب و برق هنگام نماز، از نگهداری آن‌ها در اتاق‌های سرد در زمستان و جنایت‌های دیگر روایت می‌کنند.

محمد رفیع تیموری

 

ممکن است شما دوست داشته باشید