روزنامه هیواد
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

عاکف مهاجر:شهید  منصور استخبارات غرب را با چالش های زیاد مواجه ساخته بود

مجاهدین امارت اسلامی درهرمقامی از ابتداء تا اکنون مسئولیت  و صلاحیت‌های ویژه رهبری داشتند ودارند. بسا اوقات آنان به شکل موهوبی دارای این صلاحیت‌ها می‌باشند و گاهی هم این صلاحیت‌ها را در جریان تربیه و پرورش جهادی از جانب مجاهدین مسئول دیگر به طور کسبی بدست می‌آورند.

قیادت‌های جهادی بنابر اخلاص و فداکاری شان مورد مرحمت، نصرت و مهربانی خاص الهی قرار می‌گیرند، الله تعالی درین مورد می‌فرماید:ترجمه:«و کسانی که در راه ما جهاد کنند، یقیناً به راه‌های خویش هدایت شان می‌کنیم و یقیناً خداوند با نیکوکاران است.»

امارت اسلامی افغانستان که در عصر حاضر یک سنگر مستحکم جهاد و مبارزه علیه کفر و استبداد به سطح جهان پنداشته می‌شود، لله الحمد رهبران  از صلاحیت‌ها و مهارت‌های فوق‌العاده به شکل موهوبی برخوردار بودند واکنون هم چنین هستند.

در چنین حرکت‌های فکری مسئولیت اساسی قائد و رهبر،  همانا تربیهء اخلاقی و فکری و نیز انگیزه دهی فکری برای افراد ورهروان خویش می‌باشند.

مرحوم امیرالمؤمنین  ملامحمد عمر (مجاهد) در آغاز تحریک اسلامی طالبان و در جریان تأسیس امارت اسلامی پیش از پیش برای قیادت و رهبری جهادی آینده، عده یی از مجاهدین با بصیرت و دارای مشخصات قیادت را تربیه کرده است که می‌توانند در شرائط خیلی دشوار و حساس جهاد و مبارزه قافلهء جهادی را به طور مطلوب آن، تا به منزل مقصود برسانند. چنان شخصیت‌های دلیر وغیرتمند که در حال مواجه شدن با هر نوع مشکلات نه احساس دست و پاچگی می‌کنند و نه هم تحت تأثیر و فشار شرائط سخت مکانی و زمانی قرار می‌گیرند.

یکی از این شخصیت‌های با بصیرت و از شاگردان متین مدرسهء عمری محترم شهید ملا اختر محمد «منصور» (رح) زعیم برگزیده  امارت اسلامی بود که امور قیادت را عملاً در حیات عالیقدر امیر المومنین آغاز نمود و بعد از اعلان وفات وی از جانب اشخاص معتبر اهل الحل والعقد امارت اسلامی، علمای کرام، شخصیت‌های جهادی و شخصیت‌های ملی دیگر منحیث زعیم جدید امارت اسلامی تعین گردید.

درهمین زمینه خبرنگارروزنامه هیواد مصاحبه یی را با جناب محترم عاکف«مهاجر» رئیس اطللاعات عامه وسخنگوی وزارت دعوت، ارشاد، امربه معروف ونهی از منکر انجام داده است که تقدیم میگردد.

پرسش: طوری که میدانید اول جوزای سال ۱۴۰۱ (خورشیدی) مصادف است به روزشهادت ملااخترمحمد منصور (رح) از نظرشما این روزچقدر اهمیت دارد؟

پاسخ: طوری که شما بهترمیدانید جناب امیرالمؤمنین در تاریخ اسلام یک چهره شناخته شده وفعالیت های ارزنده اش از شهرت خاص برخرداربود. وی شخص شجاع، دین پرست،‌وطن پرست ومهاجرپرست بود. به امریکایی ها زیاد اهمیت داشت که باید آن را ازبین ببرند. وی شخصی بود که تمام استخبارات غرب را با چالش های زیاد مواجه ساخته بود وازهمین دلیل با طیاره های بی پیلوت در بیرون از مرزهای افغانستان شهیدش کردند.آقای منصور به ملت بزرگ افغانستان صلح آورد. دفتر قطررا ایجاد کرد. پلان های داعش را از بین برد.دربسیار شرایط حساس امارت اسلامی را نگذاشت که پارچه پارچه وبه شعبه های متعدد تقسیم شود. تمام پلان های شوم اشغالگران را از سرراه ملت افغانستان برداشت وبه اشغالگران نشان داد که امارت اسلامی هنوزهم قدرت واتحاد دارد. از همین سبب تمام دشمنان حیان کرده بودند ودرمیدان جنگ، سیاست ودرسطح منطقه وجهان  از شهرت خاصی برخوردارشد.

پرسش: لطف نموده درمورد ملا اخترمحمد منصور(رح) وفعالیت های قبلی شان  برای ما معلومات دهید؟

پاسخ: شهید ملا اختر محمد منصور فرزند الحاج محمد جان در سال ۱۳۴۷ هـ ش ـ ۱۹۶۸ م در قریهء بند تیمور ولسوالی میوند ولایت کندهار تولد شده است.

چون خانواده نامبرده به سطح منطقه یک خانوادهء متدین و علم دوست بود و جناب والد شان نیز یک شخصیت علم دوست بود، پس جهت تربیهء سالم منصور انتخاب اول برای وی تحصیل علوم دینی بود.
بعد از تجاوز اشغالگران شوروی در سال ۱۹۷۸م بر افغانستان ملت افغانستان مقاومت اسلامی خویش را علیه آنان آغاز کردند.

شهید منصور در سال ۱۹۹۲م بعد از سقوط نظام کمونستی در افغانستان و آغاز جنگ‌های داخلی مانند مجاهدین مخلص دیگر در جبهه خود، اسلحهء خودرا بر زمین گذاشت و در تداوم جنگ نا مشروع آغاز شده بر سر قدرت از هیچ جانبی حمایت نکرد.

در سال ۱۹۹۴م همزمان با تأسیس تحریک اسلامی طالبان توسط امیر المومنین ملا محمد عمر مجاهد در پیشبرد این تحریک نقش محوری را بازی کرد.

بر اساس لیاقت اداری و جهادی، برای وی از جانب امیر تحریک اسلامی طالبان بعضی مسئولیت‌های مهم سپرده شد که بعضی آن قرار ذیل است:

بعد از کامیابی تحریک اسلامی طالبان در زون جنوبغرب و تصرف ولایت کندهار بر اساس اعتمادی که امیر المومنین ملا محمد عمر «مجاهد» بر لیاقت اداری و فعالیت‌های جناب منصور داشت وی را بحیث مسئول عمومی میدان هوایی کندهار تعیین کرد.

بعد از تصرف ولایت کندهار توسط طالبان مسئولیت نیروهای هوایی و مدافعهء هوایی ولایت کندهار به وی سپرده شد.

بعد از تصرف کابل پایتخت کشور در سال ۱۹۹۶م وی بحیث وزیر هوانوردی و سیاحت تعیین گردید.
بر اساس هدایت و حکم خاص مرحوم امیر المومنین همزمان با وزارت،  مسئولیت قوماندانی عمومی مدافعهء هوایی مربوط وزارت دفاع نیز به وی سپرده شد.

وی در ساحهء وزارت هوانوردی و توریزم فعالیت‌های زیاد عمرانی و بازسازی را انجام داده است
بعد از آنکه الحاج ملا عبید الله آخند معاون اسبق امارت اسلامی در سال ۲۰۰۷ میلادی اسیر گردید پس مرحوم امیر المومنین ملا اختر محمد منصور را همراه با محترم ملا برادر آخند معاون دیگر امارت اسلامی افغانستان به حیث معاون دوم امارت اسلامی تعیین کرد و وی را هدایت کرد که بنابر اهمیت خاص ولایت کندهار، رهبری آن ولایت را نیز بدوش گیرد و همزمان با معاونیت امارت اسلامی مسئولیت ولایت را نیز به پیش ببرد

وقتی که مرحوم امیر المومنین ملا ممد عمر مجاهد در ۲۳ اپریل سال ۲۰۱۳م وفات کرد پس یک عده از اعضای شورای رهبری امارت اسلامی، علمای کرام، قاصد خاص مرحوم ملا محمد عمر مجاهد در جریان چهارده سال گذشته و دوستان دایمی وی که قبل از وفات همراه وی یکجا زندگی می‌کردند همه با آقای منصور بیعت کردند و وی را بحیث امیر امارت اسلامی تعیین کردند.

به تاریخ ۱۴ ماه شوال المکرم سال  ۱۴۳۶ هجری قمری که موافق بود با تاریخ ۳۰ جولای سال ۲۰۱۵ میلادی  یعنی تاریخ اعلان رسمی وفات مرحوم امیرالمومنین ملا محمد عمر(رح)  همان بود که اعضای شورای رهبری امارت اسلامی افغانستان بشمول مشائخ و علمای کرام در یک گردهمایی که از اعتبار اهل الحل والعقد برخوردار بود بعد از بحث‌های طولانی، سنجش مصلحت و مشوره‌ها و بدون حضور و موجودیت محترم منصور صاحب وی را بحیث امیر جدید تعیین کردند.

 

پرسش:‌ راجع به مسئولیت های بزرگ ملااخترمحمد منصور(رح) در امارت اسلامی معلومات بدهید؟

پاسخ: همزمان با تعیین محترم ملا اختر محمد «منصور» بحیث امیر امارت اسلامی، اعضای شورای امارت اسلامی، مسئولین همه کمیسیون‌های امارت اسلامی، مسئولین عمومی قضاء و محاکم، فرماندهان نظامی و مسئولین جهادی ۳۴ ولایت افغانستان، بزرگان کمیسیون‌های نظامی، شخصیت‌های علمی، ملی، جهادی، سیاسی و فرهنگی کشور و مسئولین همه نیروهای مسلح و ملکی امارت اسلامی همه با یک صدا بیعت خود با امیر جدید امارت اسلامی را اعلان کردند. بیعت‌های این همه جهت‌های نظامی و ملکی و شخصیت‌های ملی کشور به شکل صوتی و تحریری به بخش نشراتی امارت اسلامی ارسال گردید که بعداً از جانب آنان در صفحهء مرکزی انترنتی الاماره نیز به نشر رسید.

پرسش:جوانان وپیروان راه شهید امیرالمومنین ملااخترمحمد منصور(رح)  دراین شرایط که طالبان به پیروزی رسیده وامارت اسلامی ایجادگردیده چه رسالت و وظایف دارند؟

پاسخ:  جناب امیریک شخص کاملاً دلسوز، اثرگذارو الگوی تمام عیار تمام مردم وجوانان کشور بود.آقای منصور زعیم بزرگ بعد ازفوت رهبرومؤسس جناب امیرالمومنین ملامحمد عمر(رح) در امارت اسلامی افغانستان شد. نامبرده به شکل موهوبی از بعضی از مشخصات قیادت و رهبری برخوردار بود.
تقوی، اخلاص، بصیرت، درایت سیاسی و نظم اداری وی در عملی کردن امور از جمله مشخصات وی بود.شهید ملا اختر محمد منصور در تنفیذ و تعقیب امور مربوط به فعالیت‌های جهادی امارت اسلامی نقش قدم رهنمای جهادی خویش مرحوم ملا محمد عمر مجاهد را تعقیب می‌کرد، تحقق اهداف جهادی، استقلال کشور از اشغال خارجی و استحکام نظام شرعی در آن، از اهداف اساسی جهاد و مبارزه وی بود، بر اساس «وأمرهم شوری بینهم» مشوره‌های سالم دوستان را در امور به غور می‌ شنید، مسئولیت را به اهل کار می‌ سپرد و بعد از سپردن مسئولیت بر وی اعتماد کامل می‌ کرد، اشخاص مسئول را همیشه بر ترحم و تعاطف با مردم توصیه می‌ کرد.

به این سخن خیلی ترکیز داشت که «امارت اسلامی خانهء مشترک تمامی افغان‌ها است پس به همین شکل باید همه خود را در آن مشاهده کنند».

در هنگام روبرو شدن با وی انسان می‌توانست سنجیدگی، وقار و متانت وی را به شکل خوب درک کند، سادگی و بی تکلفی از مشخصات ویژه زندگی وی بود.

با مطالعه سیرت رسول اکرم صلی الله علیه وسلم و خلفای راشدین دلچسپی خاص داشت، هنگام روبرو شدن با مجاهدین همیشه در صدد شنیدن حالات و جریانات سنگرهای جهادی و وقایع عسکری می‌ بود.
با وجود همه مصروفیات جهادی و اداری خویش رسانه‌ها را به دقت تعقیب می‌ کرد، نویسندگان جهادی و کارمندان فرهنگی و نشراتی امارت اسلامی را در فعالیت‌های نشریاتی شان مشوره‌های خاص داده و توصیه‌های ویژه می‌ فرمود.

شهید منصور زندگی روزانه خویش را با تلاوت قرآن کریم آغاز می‌ کرد، با جبهات جهادی و مسئولین نظامی همیشه در تماس می‌ بود، پلان گذاری نظامی بر دشمن را شخصاً از نظر می‌گذراند و به مسئولین جهادی جهت حفاظت جان و مال مردم ملکی و برخورد نیک با آنان تأکید زیاد می‌کند.
وی به حیث یک فرمانده مسلط نظامی با دوستان جهادی خویش، مجاهدین سنگر و مردم عام رفتار محترمانه و مهربان می‌ کرد، در مجالس احترام خاص برای شخصیت و سخنان علما، استادان و بزرگان قایل است، به خانواده‌های شهداء و سرپرستی ایتام آنان توجه خاص داشت، در امور سیاسی از احتیاط زیاد کار می‌ گرفت و در ارتباط با آن نظر دوستان اهل رای را نیز مطالبه می‌ کرد.

در نشان زدن با تفنگ محبت خاص داشت، عملی کردن تمرین‌های جهادی را مناسب‌ترین ریاضت (سپورت) وقت می‌دانست.

خود خیلی کم صحبت می‌ کرد مگر از دیگران زیاد می‌ شنید، لباس‌های پاک و طویل می‌پوشید، در خوراک، پوشاک و نیازمندی‌های دیگر زندگی از اصراف و تبذیر کردن نفرت می‌کند.

اساسی‌ترین مشغله زندگی اش تنظیم امور جهادی و تعقیب جدی آن بود، و در همین تنظیم و تعقیب روز را شام می‌ کرد.

پرسش:کسانی که  پلان شهادت شهید ملا اخترمحمد منصور (رح) را داشتند واین کاررا کردند.هدف شان چه بود؟

پاسخ:  شهید امیرالمومنین ملا اخترمحمد منصور برای اشغالگران یک مشکل بسیاربزرگ بود وسد راه پلان شوم شان در سطح منطقه وحتی درسطح جهان اسلام بود زیرا شهید منصور مؤثرترین وشجاع ترین شخص نزد اشغالگران شناخته شده بود وایشان درمیدان جنگ، سیاست وغیره  ازآن زیاد حراس داشتند وازهمین سبب بدور از مرزهای وطن درحالی ک  سوار بر یک ماشین سفید رنگ «تویوتا کرولا» و وارد ایالت بلوچستان پاکستان شده و راهش را در این مسیر در پیش گرفته بود. با هواپیماهای بدون سرنشین «سیا»  شهیدش نمودند. (روحش شاد وراهش پررهروباد)

پرسش: برای مردم مسلمان ومبارز افغانستان چه پیام دارید؟

پاسخ:‌ پیام من و پیام امیرالمومنین شهید ملااخترمحمد منصور(رح) اینست  که باید  تمام ملت ما باهم درتمام مبارزات برحق متحد باشند وهیچ گاه نگذارند سرنوشت مردم ما بدست اشغالگران، بیگانگان وفسادپیشگان قرار گیرد. باید دروطن خود باقی بمانیم و زحمت زیاد بکشیم تا ملت و وطن ما آزاد وآباد باشد.

باید تمام اقوام این سرزمین دور از تعصب قومی، مذهبی،‌زبانی،‌سمتی و…. باشند وبرای ترقی وطن خویش همه کوشا ودلسوز مثل امیرالمؤمنین شهید ملا اخترمحمد منصور(رح)  باشند.

 

محمد رفیع تیموری

ممکن است شما دوست داشته باشید